Merhaba arkadaşlar forumumuzda bazı arkadaşlarımız Age Of ile ilgili sorunları oluyor. Çok sorun varmış gibi gözüküyor ama aslında sorunların hepsi aynı. Şimdi en baştan anlatmaya başlıyorum İnternetten Age Of Nasıl Oynanır.

1.İlk başta buradan hamachi 1.0.1.1 i kuruyoruz.Kurmak çok basit next next next ama masa üstüne ikon oluşturma yazısının başına tik işareti koymayı unutmayın.(masa üstüne kısayol oluşturur)Hamachiyi güncellemek istiyor musunuz gibi şeyler olumsuz yanıtlayın.(Hamachiyi kurduktan sonra tercihlerden try hamachi premiuma tıklarsanız bedevaya premium olursunuz isteyen yapsın)


2.Hamachide oynamak için Hamachi Age Of ağlarını eklemelisiniz buyrun Burada ve Burada var. Eğer bir arkadaşınız ile oynamak istiyorsanız. Biriniz hamachiden ağ kursun diğeriniz bağlanın.

3.buradan da oyuna nasıl gireceğinizi görebilirsiniz.Ayrıca bir not kurulan oyunlardı lan game den de görme ihtimaliniz vardır.(Buraya çok dikkat edin ip adresini sonunda veya başında boşluk olmayacak.Yanı kopyala yapıştırı ya düzgün yapın yada ip adresinizi elinizle yazın.)

4. Hamachi sorunları 1 kısmını okuyun. (not: Sorun olmayabilir de olabilir de ama %90 bu sorun oluyor.)

Hamachide Age Of oynamak bu kadar basit ama işin zor yönüne geldik.Hamachi sorunları

1.Sorun (görülme ihtimali %90) Aslında bu sorunu görmeden önce indirseniz daha hayırlı olur. Malum %90
SORU:Oyunlara giremiyorum çünkü Unable To Join Game hatası alıyorum veya oyunu hiç göremiyorum
CEVAP Buradan UNPNP adlı dosyayı indiyoruz. Sonra disable UNPNP diyoruz Unpnp is Safely Dİsabled yazısı gelmesi gerekiyor. Sorun çözülmüştür.(Aynısını karşı tarafında yapması gerekir.Eğer vistaysanız http://www.portacmak.com// ziyaret edin.

2. Sorun (Görülme ihtimali %60)
SORU:Biz iki kişi gayet normal oynuyoruz fakat 3. veya 4. kişi gelirse oyuna başlayamıyoruz. Neden olabilir?

CEVAP:Oyuna giren herkes ve herkes aynı ağda olması mecburudir.Eğer aynı ağda değilse PİNG kısmını 30 görür.Bazende oyuncuyu hiç görmez. Öyle bir sorununuz varsa aynı ağda olunuz ve ağı ekledıkten sonra oyundan çıkıp tekrar giriniz (rj çekmek deniliyor buna)
Eğer defalarca rj cektiyseniz adam hala pingi 30 ise ya onun olduğu ağı eklemedınız yada hamachide sarısınız.Hamachide sarı görüyorsanız hamachiye de bir res atın(res atmak:Kapayıp tekrar açmak)

Ayrıca buradan durum göstergeleri hakında bilgi alabilirsiniz

3.Sorun Görünme ihtimali %5
SORU:Oyunda her şey normal ping 30 gözükmüyor ama I am Ready yazısına tıklayamıyorum neden olabilir
CEVAP:Bunu nedenleri şunlar olabilir;
1.Oyun kuran kişini haritası size yüklenmemiştir.Çözüm için rj çekin.Eğer hala yüklenmıyorsa oyun kurucusundan mapı değiştirmesini rica edin.
2.Oyun versiyonunuz aynı değildir.Herkesin versiyonu aynı olmalı(1.0 ise 1.0 1.0c ise 1.0c)Hamachide 1.0 versiyonu oynanılır eğer versiyonunuz farklıysa buyrun buradan crac.kini İndirebilirsiniz.

4.Sorun.(Görünme ihtimali %5)
SORU:Herşey hazır ping 30 gören yok. I'm ready yazısına tıklayabiliyoruz.S tart game diyince oyun sorun çıkarıyo.
CEVAP:Önce herkesin aynı ağda olduğunuza emin olun 2.Sorun kızmnı tekrar okuyun. Bir de başlamamasını bir nedeni de şu olabilir. Herkeste oyun cd si yoktur. Bunun çözümüde 1.0 versiyonunu bu siteden indirmektir.Buyrun
Benım karşılaştığım sorunlar bu kadardır unutuğum filan varsa tekrar eklerim bir de size Age Of'da Multiplayer oyunda sıkça kullanan kısaltmaları ve terimleri söyleyeyim.

gg:Orjinal anlamı good games dir.Yanı iyi oyun oldu.Çıkmadan önce denir.Bir anlamıda yıkılmaktır.Örnek:Adam 10 dk de gg oldu.Bir manasıda ölmektir.Örnek İşçi gg oldu.

boom:Gelişip gelişip impte saldırmaktır.Genelde 30.dk 37.dk arası ilk saldırı yapılır.Saldırıda baya büyük olması gerekir..Eğer ilk saldırınızı 45 den sonra yapıyorsanız o boom olmaz acemilik oluyo

noob:Türkçe sözlük karşılığı acemi anlamına gelir.Ama bu oyunda aceminin sempatik şeklinde söylenmesıdır.Birine acemi demek ağırdır ama noob demek öyle değildir.Mesala Hamachide herkes ben noobum der.Bende iyi olan kişlerede hata yapınca noobsun olum sen gibi laf söyleyebiliyorum.

gl:Good luck anlamındadır.Yanı iyi şanslar

hf:Have fun anlamındadır.Yani iyi eğlenceler

rush:Erken saldırma anlamına gelir genelde rakip asker basmadan saldırmaktır.

Flush:Rush'ın daha ofansif olanıdır Hem rakip asker basmadan önce yapılır hemde range barrack stable gibi askeri binaları rakibin ülkesının dibine yapmaktır.

fc:Fast castle anlamına gelir.Yanı darkta uzun kalıp feuda sadece gerekli binaları yapıp direk castle age'e geçme anlamına gelir.

Voobly:Bir Age Of serveridir.Orada da Age Of oynanır .Dünyann en iyi oyuncuları oradadır. Oyuncuların rating (rate) adı verilen seviyeleri vardır. Ratesi yüksek olan insan daha iyi oyuncudur.

trush: Tower rush anlamına gelir.Yanı rakibin ülkesini feudalde towerlarla donatmaktır.

Drush: Dark rush anlamına gelir daha ilk çağda militia ile saldırmaktır.

rec:Yanı record game ın kısaltılmı şekli.Oynana oyunların izlenmesi anlamına gelir. Cümlede kullanıyorum.Sende 123456 adlı adamla oynadığın oyunun reci var mı?

gb:Orjinal anlamı good bye'dır.Oyunda anlamı takım arkadaşınıza geri çekiliyoruz komutunu vermektir.

lol:"Laugh Out Lout" Mânâsı kahkaha atarak gülüyorum anlamına gelir (kahkaha ile gülmek nasıl oluyor dersenız oyunda 11 yazın )

rm sc dm:Random Map, Scenerio, Death Match, anlamlarına gelir Age of oyunumuz 3 şekile ayrılıyor.

Random Map:Bu klasik Age Of'tur. İlk çağdan başlar en ilkel biçimde oynanan oyundur. Dünya üzerinde en çok oynanan türdür. Öğrenmesi zordur. Ama öğrenınce bağımlılık yapar.

Death match:Nadiren oynanır.Rm den farkı son çağdan başlaması ve kaynakların yüksek olmasıdır.(20000 et filanla başlıyordu sanırsam)

Scenerio: Türkçesi seneryodur. Her seneryonun ayrı bir özelliği vardır. Genelde kaynaklar limitsiz olur. Full asker savaşı olur. Fazla adam öldürünce askerin güçlenir veya başka + özelliklerin olur. Sc çok çok ayrıntılıdır. Age ofu bilmeyenler ilk sc oynaması gerekir. Anlaması kolay ve zevklidir.En çok bilinen sc türü Rambittir

Ayrıca L_Clan_Chris Daut Arch_Koven Halen gibi isimleri de duyabilrsiniz.Bunlar Age Of'un en iyi oynayan insanlardır.

Ben Age Of hakkında bildiklerimi yazdım. Bana Age of'la ilgili sıkça sorulan sorunları ve interneten nasıl oynandığını yazdım. Umarım işinize yarar...