Tapınakçıların göbeğinde dünyaya gelen ve yetişen Cesare, ferdi olduğu Borgia ailesinin şanı, şöhreti (kötü de olsa) ve gücüyle büyük tamahkarlığın ve ahlaksızlığın içine gömüldü. Assassin’s Creed 2′de ve Brotherhood’daki baş düşmanımız Papa Alexander VI veya nam-ı diğer Rodrigo BORGIA’nın oğludur. Ezio’nun peşinde olduğu Rodrigo, Roma’daki itikat savaşında Ezio’nun yolunu Cesare ile sürekli kesmiştir. Roma’daki uzun mücadele öncesi Cesare Brogia, Ezio’ya atalarından kalan Monteriggioni şatosunu kuşatarak, Ezio’nun sevdiği aile ferdlerini katletmiştir. Böylece Brotherhood’un ana hikayesi de şekillenmiştir.

GERÇEK TARİH

Cesare (Sezar) Borgia (d. 1475 – ö. 12 Mart 1507) rönesans İtalya’sının asker ve siyasetçisi.

Cesare Borgia 1475′de Roma’da Kardinal Rodrigo Borgia (sonraki Papa VI. Aleksander ile sevgilisi Vannozza Catanei’nin oğulları olarak doğdu.) Floransalı yazar Niccolo Machiavelli (Makyavel) Il Principe (Prens) adlı eserinde düzenbaz ve merhametsiz bir Prensi anlatırken Cesare Borgia’yı örnek almıştır.

Prens Cesare Borgia görünüşte mükemmel bir asilzadeydi. Üstelik prensin Roma’da babası Papa VI. Alexander gibi sağlam bir dayanağı vardı.

Ancak Cesare’nin adı kötüye çıkmakta gecikmedi. Kendisinin 20 kadar prens, hükümdar ve kardinali kattlettirdikten başka öz kardeşini öldürdüğü de bir gerçektir. Korkunç serüvenci Cesare Borgia ile kızkardeşi Lucrezia Borgia zehir uzmanıydılar. Ayrıca iki kardeşin arasında ensest bir ilişki olduğuda bilinmektedir. Cesare Borgia bu nedenden dolayı frengi hastalığına da yakalanmıştır.Bu iki kardeş yüzünden batı avrupada birçok kişi ölmüştür. Cesare’nin kendisi bile babasıyla beraber, davet ettiği bir misafiri zehirlerken kendi zehirlenip ölümden zor kurtulur. Babasınında o yemek yüzünden öldüğü söylenir. Cesare Borgia 1507′de Pampelune’de (İspanya) öldü.