Kötü gidişatın üzerine bir de Genoa hezimeti eklenince istifa eden AS Roma'nın teknik direktörü Claudio Ranieri'den boşalan koltuğa, Roma'nın eski oyuncusu ve altyapı çalıştırıcısı Vincenzo Montella getirildi."Gemiyi terk etmeyeceğim" açıklamasına rağmen 3-0 galipken 4-3 kaybedilen Genoa maçının ardından istifa kararı alan Claudio Ranieri'nin ardından kulüp yeni teknik direktörün adını açıkladı. Seria A'da zirvedeki Milan'la arasında 16 sayı fark olan AS Roma'nın yeni teknik direktörü 36 yaşındaki Vincenzo Montella oldu.
Roma, Montella'ya emanet

Futbolculuk sözleşmesi devam etmesine rağmen erken emekli olarak 2009 yılında Roma 15 yaş altı takımını çalıştırmaya başlayan Montella, böylece ilk kez bir takım çalıştırmış olacak. Karar, yönetimin Trigoria'da 2 saatten fazla yaptığı toplantının ardından açıklandı.
Resmen göreve başlayacak olan Montella'nın, morallerin çok bozuk olduğu takıma yeni bir hareket getirmesi ümit ediliyor. Gözler, 22. haftada yoğun kar yağışı nedeniyle ertelenen ve Çarşamba akşamı oynanacak olan Bologna-Roma maçına çevrildi.
Vincenzo Montella, futbolculuk kariyerine o zaman İtalya'nın 3. liginde oynayan Empoli'de başladı. 1996'da Serie B'de oynayan Genoa'ya ardından Serie A'da takımlarından Sampdoria'ya geçti. 1999 yılında transfer olduğu AS Roma'da 2009 yılına kadar oynadı.