Euro 2012'de henüz galibiyet alamayan Hollanda, 1980 Avrupa Şampiyonası'ndan bu yana ilk kez gruptan çıkamama tehlikesiyle karşı karşıya. Portekiz karşısına çıkacak Hollanda'nın çeyrek final bileti elde etmesi için rakibini en az 2 farklı yenmesi ve Almanya'nın da Danimarka'yı mağlup etmesi gerekiyor.2010 Dünya Kupası'nın finalisti olarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na favori konumunda gelen Hollanda, Portekiz karşısında "ya tamam ya devam" diyecek. Euro 2012'deki iki maçında da sahadan yenilgiyle ayrılan portakallar'ın çeyrek finale çıkması için Portekiz'i en az iki farkla yenmesi, diğer maçta da Almanya'nın Danimarka'yı mağlup etmesi gerekiyor. Aksi takdirde Hollanda Avrupa Futbol Şampiyonası'na grup aşamasında veda edecek. Bu maç öncesinde Hollanda'nın Portekiz'le oynadığı maçlara bakıldığında karnesi pek de iyi görünmüyor. Daha önce Portekiz'le 10 maç yapan Hollanda, bu karşılaşmalarda sadece 1 kez galip gelebilirken, 6 maçtan yenilgiyle ayrıldı. 3 maç ise beraberlikle tamamlanmıştı. İki takımın 2006 Dünya Kupası'nda oynadığı son maçta 16 sarı, 4 de kırmızı kart çıkmış ve Dünya Kupası'nda en çok kart çıkan 2. maç olarak tarihe geçmişti.
Bu karşılaşmaya dek hücum oyuncuları Robben, Van Persie ve Sneijder'den beklediği verimi alamayan Hollanda'da teknik direktör Van Marwijk'ın Huntelaar'ı Portekiz maçında 11'de oynatması bekleniyor. Hollanda'nın ilk iki maçında da sonradan oyuna giren Huntelaar, Euro 2012 elemelerini ve Bundesliga'da sezonu gol kralı olarak tamamlamıştı.
Portekiz çeyrek finale çıkmak için Hollanda'yı yenip, diğer maçta Danimarka'nın puan kaybetmesini ya da tek farklı galip gelmesini bekleyecek. Danimarka'nın Almanya'yı en az 2 farkla yenmesi halinde, Portekiz'in alacağı Hollanda galibiyeti bir anlam kazanmayacak. Danimarka'nın puan kaybetmesi halinde Portekiz'e beraberlik bile yetecek.
Portekiz adına turnuvada golü bulunmayan Cristiano Ronaldo, Hollanda karşılaşmasında kendini affettirmek isteyecek. Takımın en önemli yıldızı olmasına karşın, şampiyonada beklenen performansı ortaya koyamayan Ronaldo, Danimarka maçında 2 mutlak fırsatı değerlendirememişti.Portekiz ile Hollanda, Kharkiv'deki Metallist Stadı’nda çeyrek finale yükselmek için mücadele edecek. İtalyan hakem Nicola Rizzoli yöneteceği maç 21:45’te başlayacak.