Euro 2012 çeyrek finalinde eşleşen İtalya-İngiltere, iki takımında geçtiğimiz turnuvalarda göstermiş oldukları performans beklentilerin altında kalmış eleştirilere yol açmıştı.İtalya'nın deneyimli kalecisi Gianluigi Buffon, 12 yıllık yarı final hasretini sonladırmak istediklerini söyledi.Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi patlak veren şike skandalı nedeniyle sarsılan İtalya, İngiltere'yi yenerek yaşanan sıkıntıları unutturmak istiyor. Deneyimli kaleci Buffon da zorlu bir maç oynayacaklarını bildiklerini, ancak şampiyonada 12 yıl sonra yarı final karşılaşması oynamak istediklerini dile getirdi.
Euro 2012'de C Grubu'nu 2. sırada bitirerek, çeyrek finalde İngiltere'nin rakibi olan İtalya'da kaleciler Buffon, de Sanctis ve Sirigu basının karşısına geçti. Son olarak 2000 Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finalden sonrasını görmeyi başaran Gök-Mavililer'in 3 kalecisi de İngiltere'yi yenerek yarı finale adlarını yazdıracaklarına inandıklarını dile getirdi.
Milli takım formasını 117 kez sırtına geçiren ve kadronun en tecrübeli ismi olan Gianluigi Buffon, turnuvada son dörde kalmak istediklerini söyledi.
Çok sıkı bir maç oynayacağız. İki takım da son yıllarda yaşadığı düşüşün izlerini bu karşılaşmada silmek ve kaybettiği prestiji yeniden elde etmek isteyecek. Daha önce 3 kez penaltı vuruşlarına giden maçta yer aldım ve bu karşılaşmaların ikisini kazandım. Eğer İngiltere maçı penaltılara giderse kazanan biz oluruz.
Turnuvanın en güçlü takımı olmadıklarını dile getiren Buffon, İspanya'ya saygı duyduklarını söyledi.
İspanya bu turnuvadaki her takımdan iki basamak yukarıda. Daha sonra bence almanya geliyor. Onlar da diğer takımlarda bir gömlek üstün. Ancak bu; şampiyonada İspanya veya Almanya'yla oynamak durumunda kalırsak, maça yenik başlayacağız manasına gelmiyor.
İtalya'nın yedek kalecileri de Sanctis ile sirigu da rakip takımın en tehlikeli oyuncusunun Wayne Rooney olduğunu dile getirerek, Kiev Olimpiyat Stadı'nda oynanacak çeyrek final karşılaşmasında en çok Rooney'e dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.