Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gözler yarı finallere çevrildi. Birbirine yakın 4 takım karşı karşıya gelince, penaltı atışlarına gidilme olasılığı da artıyor. Penaltılarda başarı yüzdesi en yüksek takım olarak Almanya dikkat çekiyor.Euro 2012'de yoluna devam eden sadece 4 takım kaldı. Yarı finallerde İspanya ile Portekiz ve Almanya ile İtalya karşı karşıya gelecek. Güçleri birbirine yakın bu takımlar arasında büyük bir mücadele yaşanması bekleniyor. Bu da penaltı atışlarına gidilmesi olasılığını arttıyor.
Penaltılarda başarı yüzdesi en yüksek takım Almanya. Tarihsel olarak penaltılarda rakiplerine geçit vermeyen Almanlar, bugüne dek büyük turnuvalarda toplam 28 penaltı atışı kullandı. Bu atışların 26'sı golle sonuçlandı. Sadece Euro 76'da Uli Hoeness ve 1982 Dünya Kupası’nda Uli Stielike penaltı kaçırdı.
Çeyrek finalde, penaltı atışlarında yüzü hiç gülmeyen İngiltere'yi eleyen İtalya ise yüzde 72 oranında penaltı vuruşlarını gole çeviriyor.
Portekiz ise bugüne dek büyük turnuvalarda sadece 2 kez penaltı atışları ile karşı karşıya geldi. Yeşil - kırmızılılar, Euro 2004'te İngiltere'yi, 2006 Dünya Kupası’nda da İspanya'yı penaltılarla eledi.
İspanya ise tarihinde 6 kez penaltı atışları ile yüzleşti. Matadorlar, 3 kez sahadan boynu bükük ayrılırken, 3 kez de gülen taraf oldu. İspanya son olarak, Euro 2008'de, İtalya'yı çeyrek finalde penaltılarla elemiş ve daha sonra şampiyon olmuştu.