Liverpool'un Bayer Leverkusen'den kadrosuna kattığı Türk oyuncu Samed Yeşil, Premier Lig'in yeni Didier Drogba'sı olma potansiyeline sahip görünüyor.Perşembe günü, Liverpool, kaşla göz arası Samed Yeşil'i transfer ettiğini duyurdu. Bu duyuru, yüksek ücretlerin havalarda uçuştuğu ve transfer dedikodularının son güne yaklaşırken iyiden iyiye artış gösterdiği bir döneme denk geldi.

Bu sessiz sedasız transfer, Liverpool'un internet sitesinde şu başlıkla duyuruldu: "Kırmızılar genç forveti transfer etti." Başlıkta oyuncunun ismi bile yer almıyordu. 18 yaşındaki bir oyuncuyu 1 milyon pound karşılığında almak önemsiz gibi görünebilir fakat bu hamle, sezonun en önemli transfer hamlesi olabilir.

Gelişimi boyunca Samed hep potansiyelli bir oyuncu olarak görüldü. Leverkusen adına ilk golünü henüz 14 yaşındayken attı. Bundan iki sezon sonra 19 yaş altı takımında ilk maçına çıktı. Geçen sezon ise Almanya'nın tüm 19 yaş altı liglerinin gol kralı olmayı başarmıştı.

Samed'in gol rekorlarına göz atmak bile oyuncunun potansiyelini kavramaya yeterli olacaktır. 80 maçta attığı 58 gol, bunların çoğunu çok küçük yaşlardan itibaren sıralamaya başladığı ele alındığında oldukça etkili. Almanya 17, 18 ve 19 yaş altı takımları adına 27 maça çıkarken bu maçlarda da 22 gol attı.

Genç oyuncuyu sadece istatistikler ışığında değerlendirmek ona yapılacak bir kötülük olacaktır. Samed'de rakamlardan çok daha fazlası var. Doğal pozisyonu forvet olmasına rağmen, Düsseldorf doğumlu oyuncu orta sahada da oldukça rahat bir görüntü sergiliyor. 2011 yılındaki 17 yaş altı dünya şampiyonasında Samed, tüm oyunculardan daha fazla asist yaptı.

Nisan ayında Bundesliga'daki ilk maçına çıktığında herkes onun Leverkusen için çok önemli bir oyuncu olduğu yorumlarında bulunuyordu ki, genç isim önemli bir risk alarak kariyerini Liverpool'da sürdürmeye karar verdi.

Oynadığı bölge düşünüldüğünde, fiziksel olgunluğa kavuşmadan önce A takımlarda düzenli olarak forma giyme şansının bulunmadığı Samed için gayet açık bir gerçekti. Premier Lig'in fiziğe dayalı oyun yapısı ele alındığında, oyuncunun ilk röportajında söylediği sözler de anlam kazanıyor: "Fiziken kendimi geliştirmem çok önemli. Çünkü Premier Lig bu açıdan çok zorlu bir alan."

Samed, fiziki açıdan beklentileri tam olarak karşılayamayarak, 23 yaş altı seviyesinde oynadığı 4 maçta rakip fileleri bulamadı. Yani tüm yeteneğine rağmen, Samed'in fiziki özellikler başta olmak üzere kendisini geliştirmesi gereken birçok alan var.

Yeni bir lige, kültüre ve tarza adapte olmaktaki sorunları aşabilirse, kendisine takımda bir yer bulabilir. Ama Michael Owen ve Robbie Fowler'ın henüz fiziki olarak zirveye ulaşmadan Liverpool A takımında kendilerine yer bulmaları, onların kariyerlerinde önemli sakatlık problemleri yaşamalarına neden olmuştu. Bu durumun da dikkate alınması gerekiyor.

Tüm bu veriler ele alındığında Samed Yeşil'in direkt olarak A takım futboluna sürüklenmemesi gerekiyor. Öncelikle iki ya da üç yıl boyunca rezerv takımda kendini göstermeli ve hatta Liverpool, oyuncuyu kiralık olarak başka takımlara dahi göndermeli.

Yeterli zamanın geçmesiyle birlikte Liverpool, oyuncudan yeterli faydayı görecektir. Merseyside ekibi, Perşembe günü yaptığı bu transferle takıma yeni bir Drogba kazandırmış olabilir.