Futbol ekonomisi üzerine uzman firmalardan Deloitte'in araştırmasına göre Premier Lig ekipleri 2008'deki rekor transfer harcamasına bu sezon yeniden yaklaştı.

Yönetim danışmanlığı alanındaki büyük firmalardan Deloitte'in bir analizine göre Premier Lig kulüpleri bu sezon 490 milyon pound (yaklaşık 618 milyon avro) civarında transfer harcaması yaptı.

Böylece Javi Garcia, Hugo Lloris, Dimitar Berbatov ve Clint Dempsey gibi transferlerle kapanan transfer sezonunda geçtiğimiz döneme göre 5 milyon pound'luk (yaklaşık 6.3 milyon avro) daha fazla harcama yapıldı. Bu alandaki rekor 2008 yılında 500 milyon pound (yaklaşık 630 milyon avro) harcama ile kırılmıştı.

Deloitte'in Spor Yönetimi Grubu ortaklarından Dan Jones konu hakkındaki fikirlerini "Bu yıl geçtiğimiz sezonun harcamasından biraz fazla, 2008 rekoruna yakın bir harcama yapıldı. Premier Lig'e yeni çıkmış takımlardan da [Southampton'ın 12 milyon pound'luk (yaklaşık 15 milyon avro) Gaston Ramirez transferi gibi) büyük transferler geldi. Yeni yayın anlaşmalarının da yapılmasıyla artık Premier Lig ekipleri için asıl mücadele giderlerini kontrol etmekte; yani azalan gelirlere çözüm bulmakta, artan gelirleri kazanmakta ve büyük takımlar için de UEFA'nın Finansal Fair Play düzenlemelerine uymakta." ifadeleriyle dile getirdi.

Spor Yönetimi Grubu'nun yöneticilerinden Alan Switzer ise "Denizaşırı yayın anlaşmaları yapılır yapılmaz ortalama Premier Lig ekipleri geçtiğimiz sezondan itibaren fazladan en az 25 milyon pound'luk (31.5 milyon avro civarında) bir gelir sağlayacak gibi görünüyor. Bu yazın harcamalarının hâlâ yüksek olmasını, yılın başlarında, Premier Lig'de yerel yayın gelirlerinin bundan sonra en az yüzde 70'in üzerinde bir artış gösterecek olmasının açıklanmasını göz önünde bulundurarak değerlendirmeliyiz." şeklinde konuştu.