Transfer döneminde Tottenham'dan ayrılmasına kesin gözüyle bakılan ancak son anda takımdan ayrılmaktan vazgeçen Dawson, ilk on bir için mücadele edecek.Tottenham teknik direktörü Andre Villas-Boas, son anda takımda kalan Michael Dawson'ın elinden geleni yapacağına inandığını açıkladı.

Transfer dönemi boyunca adı QPR'la anılan, ancak transferi gerçekleşmeyen ve takımda kalan Dawson, Ledley King'in futbolu bırakmasından sonra kaptanlık pazubandını da takmıştı. Andre Villas-Boas, onun çok iyi bir lider ve profesyonel olduğunu belirtirken, takımda kalmasından dolayı memnun olduğunu gizlemedi.

Genç teknik adam, defans hattı için müthiş bir forma mücadelesinin olacağını vurgularken, Dawson'ın formayı kapmak için elinden geleni yapacağını düşündüğünü ifade etti. Özellikle Younes Kaboul'un sakatlığının Dawson için bir şans olduğunu söyleyen Boas, "Onunla konuştuk. Takımda stoper mevkii için büyük bir forma savaşı var. Ancak Younes'in geçireceği operasyon onu üç ya da dört ay arası sahalardan uzak tutacak. Bu Dawson için bir şans ve Dawson'ın bunu değerlendirerek takıma güzel bir dönüş yapacağını düşünüyorum. O iyi bir profesyonel ve büyük bir kaptan. Takımdaki yeri için savaşacaktır." ifadelerini kullandı.

Dawson Kuzey Londra ekibine 2005 yılında katılmıştı ve o günden beri tam 242 defa Spurs formasını giydi.