Portekiz ekibi yetiştirip sattığı oyunculardan son 3 sezonda yaklaşık 150 milyon Avro gelir elde etti.

Avrupa futbolunun en önemli kulüplerinden biri Porto. Her sezon transfer döneminde yüksek maliyetle sattığı oyuncularla adından en çok sözettiren kulüplerin başında gelen Portekiz ekibinin kasasına son 3 sezonda futbolcu satışından yaklaşık 150 milyon Avro girdi.

Portekiz futbolunun en önemli kulübü olan Porto yıldızlaştırdığı isimleri çok büyük paralara satarak ciddi gelirler elde ediyor.

Kulübün kimliği haline gelen "keşfet, yetiştir, sat" stratejisi sayesinde Avrupa futboluna damgasını vuran birçok isim var.

Deco, Lucho Gonzales,Vitor Baia, Ricardo Carvalho, Lisandro Lopez ve Maniche mavi beyazlı forma altında parlayan futbolculardan sadece bazıları.

Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı Quaresma, Hugo Almeida, Raul Meireles ve Mairo Jardel de Porto patentli yıldızlardan.

Her sene yıldız oyuncularını göndermesine rağmen gücünden birşey kaybetmeyen Porto, özellikle son dönemde sattığı oyunculardan astronomik gelirler elde etti.

Geçen sezon Falcou'yu Atletico Madrid'e 40 milyon avroya satan Portekiz ekibi bu sezon tranferin son günlerinde Hulk'u 50 milyon Avro karşılığında Zenit'e verdi.

Mavi beyazlılar daha öncede Pepe'yi Real Madrid'e, Ricardo Carvalho'yu Chelsea'ye, Anderson'u Manchester United'a satarak çok büyük gelir elde etmişti.