Sepp Blatter bu sezonki Ballon d'Or'u Avrupa Şampiyonu İspanya'dan bir oyuncunun alması gerektiğini savundu.FIFA Başkanı Sepp Blatter, bu yıl Ballon d'Or'u İspanya Milli Takımı'ndan bir oyuncunun kazanması gerektiğini söyledi.

76 yaşındaki başkan, Marca ile yaptığı röportajda İspanya'nın oyuncularına duyduğu hayranlığı gizlemeyerek, "İspanya'nın oyuncularını çok beğeniyorum. Avrupa şampiyonluğunun ardından bu yılki ödülü İspanyol bir oyuncu almalı. Fakat bizim bunu belirleme şansımız yok." dedi.

Iker Casillas ve Xavi Hernandez'e duyduğu beğeniyi dile getiren Blatter, "Casillas ve Xavi çok çalışmanın başarıyı getireceğine dair güzel örnekler temsil ediyorlar. Ayrıca İspanya'da ülkeyi birleştiren muhteşem altyapı sistemini de ortaya koyuyorlar. Saha içinde ve saha dışında muhteşem profesyoneller. Farklı jenerasyonlardan takımları kıyaslamak zordur. 1970 yılındaki Brezilya takımı da çok iyi bir hücum takımıydı. Şu andaki İspanya takımı da total futbolu çok iyi ifade ediyor." şeklinde konuştu.

"Katar'daki Dünya Kupası kışın olmaz"

2014 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Brezilya'nın hazırlıklarına değinen Blatter, Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası'nın kışın oynanma fikrinden duyduğu endişelerini de dile getirdi. Blatter, "Brezilya'da her şey yolunda gidiyor. Çalışmaların nasıl gittiğine dair teknik raporlar gördüm ve endişe edecek bir şey yok. Organizasyon ekibi işini iyi yapıyor. 2022 Dünya Kupası'nın ev sahibini seçerken maçların haziran ve temmuz ayında oynanmasına göre plan yapmıştık. Oylama sırasında bu karar kesindi. Maçları kışın oynamaya dair pek çok tartışma var fakat seçilim sürecinde bu hiç gündeme gelmedi. Maçları kışın oynatmak, normal futbol takviminin de kaymasına sebep olacaktır." ifadelerini kullandı.

Kulüplerin ağustos ayında milli maç oynanmasına yönelik itirazlarına yönelik de açıklama yapan Blatter, "Kulüpler ağustos takviminin iptal olmasını talep ettiler. Fakat bütün milli takım organizatörleri ağustos maçlarını eylül ayındaki resmi maçlara hazırlık olarak değerlendiriyor." şeklinde konuştu.