Inter'in eski teknik direktörü, Barcelona ile rekabet etmek için Real Madrid'i tercih ettiğini ve bunun kendisi için çıta yükseltmek anlamını taşıdığını belirtti.Jose Mourinho, 2010 yazında Real Madrid'in başına geçmesinin en önemli sebebi olarak Barcelona ile rekabet etmek istemesi olduğunu açıkladı.

La Liga'nın tartışmasız bir şekilde dünyanın en rekabetçi ligi olduğunu düşünen Portekizli çalıştırıcı, Real Madrid ile Barcelona arasındaki çekişmenin iki takımı farklı bir boyuta getirdiğini düşünüyor.

Mourinho, AS gazetesine verdiği demeçte "Şu an Real Madrid ve Barcelona'dan bahsediyoruz. Bu iki takım dünyanın en iyileri. Dünyadaki her hangi bir takımı La Liga'ya koyun. O takım ligde bu ikilinin arasına giremez. İşte bu yüzden Real Madrid'i seçtim. Çünkü Barcelona ile rekabet etmek kolay değil." dedi.

Diğer liglerde çalışmanın çok daha kolay olduğunu sözlerine ekleyen Mourinho, "Çünkü diğer liglerde Barcelona ile çekişmeniz gerekmiyor. Barcelona şu an Real Madrid'in bu seviyeye gelmesindeki en önemli neden. Çünkü çıtayı çok yükseğe koydular. Ligde onların uzun süren şampiyonluk serisine son verdik. Ancak henüz onların devirleri bitmedi." ifadelerini kullandı.

İki takım arasındaki çekişmenin futbol dünyası için de çok önemli olduğunu belirten teknik adam, "Elimde net bir veri yok ama Barcelona ile oynadığımız İspanya Süper Kupası maçlarının pek çok Şampiyonlar Ligi maçından daha çok ilgi çektiğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Real Madrid, Camp Nou'da 3-2 yenildiği Barcelona'yı sahasında 2-1 yenerek İspanya Süper Kupası'nı kazanmıştı.