Alman futbolunun efsanelerinden Netzer, futboldaki evrimin Klose gibi "tipik golcüler" için zorlayıcı olduğunu iddia etti.Almanya futbolunun unutulmaz isimlerinden Günter Netzer, futboldaki değişimin Miroslav Klose gibi oyuncuların yararına olmadığını söyledi.

Batı Almanya formasıyla 1970'lerde Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası zaferleri yaşayan 67 yaşındaki Netzer, Bild'deki köşesinde konu hakkında "Almanya Milli Takımı'nda Miroslav Klose'nin tek santrfor olması milli takımlar düzeyindeki futbolda gerçekleşecek değişimi gösteriyor. Çünkü tipik golcüler için futbol daha zor bir hale geldi. İspanyolar Avrupa Şampiyonası'nda teknik direktör yeterince fazla santrfora sahip olmadığında tarzlarını değiştirerek başarıya ulaşabileceklerini gösterdiler, her oyuncunun katkıda bulunduğu bir sistemle oynadılar." ifadelerini kullandı.

Netzer bu sistemin Almanya için de uygun olduğunu da "Bu karmaşık sistem sayesinde Barcelona ve İspanya futbolu domine etti. Almanya da buna sahip. Mesut Özil, Mario Götze, Marco Reus ve Andre Schürrle gibi yetenekli oyuncular buna uygun." ifadeleriyle belirtti.

2014 Dünya Kupası elemelerindeki son maçında Faroe Adaları'nı 3-0 yenen Almanya, 11 Eylül'de Avusturya deplasmanına konuk olacak.