Jose Mourinho'nun takımın başına geçmesinden sonra Madrid'den ayrılmasına kesin gözüyle bakılan Royston Drenthe, gelecek sezon büyük ihtimalle Liverpool formasını giyeceğini söyledi.2007 yılında Feyenoord'dan Real Madrid'e büyük umutlar ile transfer olan ancak bekleneni bir türlü veremeyen Drenthe yaptığı açıklamada, "Real Madrid'de uzun bir zamanım geçti. İstediğim şansı bir türlü bulamadım. Henüz çok gencim ve Real Madrid benim için inanılmaz bir tecrübe oldu. Kulüp yetkilileriyle bir görüşme yaptım ve bana oldukça anlayışlı davrandılar. Büyük bir aksilik olmazsa bir kaç hafta içerisinde Real Madrid kariyerim sona erecek. Gelecek sezon ise İngiltere Premier League'e gitmeyi planlıyorum. Buradaki takımım da Liverpool olacak. Umarım yeni takımım da iyi bir sezon geçiririm" ifadelerini kullandı.

Fabio Aurelio ve Emiliano Insua ile yollarını ayıran Liverpool'un uzun bir süredir sol bek arayışında olduğu biliniyordu. Liverpool'un yeni menajeri Roy Hodgson'un Drente'nin transferine sıcak baktığı ve Liverpool'un bu transferi en geç bir hafta içerisinde bitireceği belirtildi.

Kariyerinde Excelsior, Feyenoord ve Real Madrid gibi takımlarda oynayan 23 yaşındaki Royston Drenthe'nin 4.5 milyon avro bonservis bedeli karşılığında Real Madrid'den Liverpool'a transfer olması bekleniyor.