Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Battlefield 2

  1. #1
    Usta Oyuncu

    Üyelik tarihi : Oct 2008
    Mesajlar : 5.228
    Tecrübe Puanı 60100
    Tecrübe Puanı Gücü : 100

    Standart Battlefield 2

    You will respawn in 15 seconds...

    Bundan yıllar evvel savaş simülasyonu denince akla hep Delta Force gelirdi. Hepimizi kendine bağlayan bu yapımın en büyük özelliği günün teknolojisine uygun silahlar barındırması o zamana göre epeyce büyük haritalar üzerinde pek çok oyuncunun birbiri ile savaşabilmesini sağlaması idi. Hatta oldukça acımasız olup tek kurşunda askerlerin ölmesine neden olan sistemi ile de epey adınan söz ettirmişti. Bir devi yerinden ancak başka bir dev kaldırır. sözü gereği (bu sözü uydurmuş olabilirim) efsanevi bir oyun çıkageldi; Counter-Strike. Dönemin önemli FPSsi Half-Life'ın ücresiz bir modu olmasına karşın, bir anda İnternet kafelerin gözdesi olan ve dünya üzerinde sayısız insanın çılgınlarcasına oynamasına neden olan Counter-Strike fırtınası, durdurak bilmeden pek çok insanı peşinden sürükledi. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen etkisi süren Counter-Strike'ın tahtını devirecek oyun bir türlü çıkmadı. Aynı mantığı izleyen ve grafiksel olarak çok daha önde olan pek çok oyun yapıldı ama hiçbiri Counter-Strike'ın yerini tutamadı... Battlefield ortaya çıkana kadar...


    Savaş simülasyonlarında devrim

    Tarihler 2002�nin sonbaharını gösterdiğinde Electronic Arts, bahsini ettiğim bu savaş simülasyonu oyunları piyasasına deyim deyinde ise �dur� dedi. Battlefield 1942 isimli yapım sadece çoklu oyuncu modlarına izin veren yapısı ile ilk başta insanların antipatisi toplamasına rağmen içerdiği gerçekçilik ve taktiksel imkânların genişliği ile oyun dünyasında ufak çapta bir devrim yarattı diyebiliriz. Dile kolay, savaş meydanının içindeki tek bir haritada 64 kişiye kadar destek veren başka bir oyun o güne kadar çıkmamıştı. Hepsi bir kenara dursun, savaş esnasında her türlü askeri birimi, envanteri ve mühimmatı kullanabiliyorduk. Yeri geldiğinde altımıza bir zırhlı araç çekip silah arkadaşlarımızı toplayarak düşman üssüne saldırıyor, yeri geldiğinde ise, füze rampalarına sahip devasa boyuttaki bir gemiyi emrimiz altında kullanabiliyorduk.

    Battlefield 1942 piyasaya çıktığında eminim ki pek çok insanı şaşırttı. Sunulan imkânlar çok yüksekti, savaş esnasında yapılabileceklerin sınırı yoktu. Dolayısı ile pek çok oyuncu server�larda yerini aldı ve haritaların suyunu çıkarana kadar oynadı. Aradan kısa bir süre geçmişti ki oyunun ek paketi piyasalara sürüldü. Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII ismindeki ek paket temel olarak orijinal oyunun bire bir aynısı idi. Sadece hikayenin geçtiği zamana uygun olarak ilk oyundan farklı silah ve askeri birim içeriyordu ve bir iki adet yeni oyun modu eklenmişti.


    Savaş alanının yeni rotası Vietnam

    eçtiğimiz sene içerisinde bir ek paketten çok yeni Battlefield oyunu olarak lanse edilen Battlefield: Vietnam sürüldü piyasaya. Hikayenin geçtiği ortamdan olsa gerek ilk başta göze gerçekten farklı geliyordu bu yeni oyun. Vietnam savaşının yapısı gereği sayısı epey arttırılmış silah ve araç emrimize amade idi. Fakat işin temeline indiğimizde maalesef oyunun en kötü yanı ise botlardı. Çünkü botlara karşı oynadığımızda yapay zekânın düşük olması nedeni ile pek çok problem yaşanıyordu. Yine de ilk oyunun en büyük eksikliği olan tek kişilik oyunun olmayışını az da olsa telafi eden bu oyun ilkinden daha fazla sevildi.

    Sanal alemin en büyük savaş alanına hoş geldiniz.

    Battlefiled'ın Vietnam versiyonunun bizler için hazırlanmış göstermelik bir yapım olduğunu kısa süre sonra anladık. Çünkü Electronic Arts'ın kanatları altında olan Digital Illusions başarılı oyunlarının yeni versiyonunu duyurdular. Battlefield 2...

    Battlefield Vietnam'ı ikinci versiyon olarak düşünürsek gerçek anlamda üçüncü oyun olan Battlefield 2, duyurulduğu ilk günden itibaren büyük ilgi ile karşılandı ve insanları müthiş bir bekleme sürecine itti. Vadedilenler o denli yüksekti ki; pek çoğumuz oyunu çalıştıracak sisteme sahip olamamaktan ve ekran görüntülerine bakmak zorunda kalmaktan kortkmuştuk. Neyse ki herhangi bir gecikme yaşanmadan tam beklenildiği üzere haziran ayı içerisinde Battlefield 2 piyasaya sürüldü.

    Battlefield 2, daha evvel oyunun herhangi bir versiyonunu oynamış insanlara göre çok kolay anlaşılacak yapıda ve hemen hemen hiçbir şey değişmemiş gibi görünür halde. Fakat oynadıkça görülecek pek çok yenilik içeren Battlefield 2'de yapımcılar, zaten çok başarılı olan bir savaş sistemine dokunmayarak bence en iyisini yapmış, üzerinde insanların hep istedikleri eklentileri eklemişler. Kurulum aşamasının ardından çıkan kulaklık ve mikrofon ayarları ile oyunumuzun en güzel özelliği olan iletişim ayarlarını sağlamış oluyoruz. Battlefield 2'de standart olarak kulaklık mikrofon ile iletişim desteği bulunuyor. Böylece oyun içerisindeki klavyeden yazı yazma karmaşasından ebediyen kurtuluyoruz.

    Tek kişi oynamak mümkün

    Kurulum bitip oyunumuza geçtiğimizde ise bir defaya mahsus olarak sistem taraması yapılıyor. Böylece oyun sisteminizin maksimum verim sağlayacağı ayarlara çekiliyor ve sizi hemen oyunun atmasferine dahil olmanız için hazırlıyor. Ekrana çıkan ilk menü ise; ''Battlefield 2 tek kişilik oynanacak mı?'' sorularını yönetenlere cevap niteliğinde. Eğer oyunu öğrenmek istiyor ya da tek başınıza haritaları irdelemek ve birazda botlarla kapışmak istiyorsanız tek kişilik bölüm artık emrinize amade.

    Tek kişilik mod standart olarak bulunmasına rağmen çoklu oyuncu modlarına nazaran daha az seçenek sunuyor. Toplamda on harita sunan tek kişilik bölümde en fazla 16 oyuncuya kadar destek var. Sekizerlik takımlar halinde bu on harita içinden istediğimiz birini seçip hemen oyuna başlayabiliyoruz. Seçebileceğimiz askeri birimlerin ise çeşitleri şu şekilde:

    Special Force: Seri makineli tüfeğe sahip özel askeri birim. Silah olarak yarı otomatik dürbünlü bir tüfek, standart tabanca, el bombası, bıçak ve C4 bombası taşır. Otomatik silahın dürbünü sayesinde daha rahat atış yapılabiliyor veya dürbün ile gördüğümüz birimlere atış emri verebiliyoruz. Söz gelimi bir tanka rastlarsak bu dürbünden bakıp, ateş emri vererek topçuların buraya ateş etmesini sağlayabiliyoruz.

    Sniper: Dürbünlü tüfek sahibi olduğundan pusuya yatarak, gelip geçeni avlamaya çalışanlar için birebir. Bir adet ağır hasar veren (kafaya ateş ettiğinde tek kurşunla öldüren) dürbünlü tüfeğe ve el bombasına sahip olan sniperlar için pek çok konumda pusu noktaları hazırlanmış.

    Assault: Silahları; bomba atma mekanizmasına sahip otomatik tüfek, gaz bombası ve zırh. Özellikle yakın mesafe çatışmalarda hem hücumsal olarak hem de defansif olarak oldukça kuvvetli. Her an hareket halinde olmayı tercih eden oyuncular için birebir.

    Support: İsmi ile tamamıyla uyuşan destek birimi. Ek cephaneye, ağır makineli tüfeğe, el bombasına ve zırha sahip olan bu asker çeşidi assault biriminin daha hantalı diyebiliriz. Yani yine aksiyonu seven fakat daha yavaş ve temkinli ilerleyen oyuncular için düşünülmüş.    Engineer: Medic ile birlikte savaşın içinde en gereksizmiş gibi gözüküp hayati öneme sahip olan birim. Mühendis olan bu askerler yanlarında mayın, ingiliz anahtarı ve el bombası taşıyor. Standart silahı pompalı tüfek. Bunun anlamı ise yakın mesafede düşmana acımayıp, uzak mesafede hiç şansınızın olmaması. Bu birim sayesinde üssünüzün girişine mayın yerleştirebilirsiniz. Ayrıca askeri araçların tamirini de yapabiliyorsunuz. Akıllıca kullanılan mühendisler sayesinde imha edilemez araçlar yapmak mümkün!

    Medic: Doktor ya da sıhhiye askeri. Yanında taşıdıkları; basit yarı otomatik silah, el bombası ve sağlık birimi. Sağlık birimi sayesinde hem kendinizi hem de asker arkadaşlarınızı iyileştirebiliyorsunuz. Medicler düzenli olarak kulaklıktan emir almayı, yardım için bağıranları takip etmeliler ve mümkün olduğunca çatışmalara katılmamalılar. Medicler savaşın en vazgeçilmez birimleri.

    Anti-Tank: Araçların korkulu rüyası bazukalı asker, otomatik bir silaha, zırha ve en önemlisi bazukaya sahip. Tankların, helikopterlerin ve zırhlı araçların korku saldığı yerlerde köşelerden bir anda çıkıp intikam almaya yarayan bu birim, takımların olmazsa olmazlarından.

    Tüm bu birimlerin haricinde bir de kumandan seçeneği mevcut. Her takımda bir kişi kumandan olma için başvuru yapıyor ve diğer kullanıcılar kabul ederlerse kişi kumandan oluyor. Kumandan normal askerlerin haricinde bir özelliğe daha sahip; bombardıman yaptırma. Kumandan olan asker oyun esnasında Caps Lock tuşuna basarak haritayı görebiliyor ve burada minik bir tarama yaparak düşman noktalarını uydudan tespit ediyor. Sonra bu bölgeye uçak saldırısı ya da bombardıman saldırısı düzenleyebiliyoruz.

    Tepelerin kralı olacağım

    avaşın içine girmeden evvel, yapılacak çarpışmanın çeşidini seçerken minik bir şok yaşayabiliriz. Çünkü oyunumuzda sedece bir tek mod var. O da; diğer çoklu oyuncu FPS'lerinde ''King of the Hill'' adı verilen bölge ele geçirme oyunu. Bu sisteme göre her haritada belirli stratejik noktalar var ve savaş halinde olan taraflar bu noktaların hepsini ele geçirmeye çalışıyorlar. Bahsini ettiğim stratejik bölgeler, içinde birer bayrak direğinin bulunduğu alanlar aslında. İlk başlanıldığında her askeri tarafın kendi bayrağı dalgalanmasına rağmen ele geçirilmemiş stratejik bölgelerde beyaz bayrak sallanıyor. Amaç en hızlı şekilde bu ele geçirilmemiş bölgeleri edinmek. Daha sonra ise yavaş yavaş düşman birliklerinin bölgelerine ilerlemek.

    Basit bir savaş sistemi üzerine kurulu gibi gözükse de aslında Battlefield 2 çok kapsamlı savaş stratejilerini kullanmaya müsait bir oyun. Örneğin yeni ele geçirilecek bir alana gittiğinizde önce bölgenin güvenliğini sağlamalı, ardından bayrağın yanında durmalıyız. Eğer ele geçirmeye çalıştığımız bölge karşı tarafa ait ise önce onların bayrağını indirmeli ardından kendimizinkini göndere çekmeliyiz. Bunun anlamı ise bahsi geçen konumda 2 kat daha fazla süre durmak demek. Bayrağın göğe çekilmesi esnasında aslında yapmamız gereken sadece o noktada durmak, ancak tek başımıza durmamız tek kelime ile intahar olacaktır. Bu yüzden mutlaka bayrağı çeken kişiyi koruyan bir grubun daha olması gerekli.

    Savaşın ortasında kalmak

    Battlefield 2�nin en önemli özelliklerinden biri her silahın ve aracın zayıf yanını değerlendiren bir alternatif silahın olması. Söz gelimi belirli bir noktayı korurken karşıdan tank gelmesine karşı savunmasız olduğunuzu sanmayın. Eğer bir haritada tank ve helikopter varsa mutlaka onlara karşı kullanabileceğiniz bir iki silah da çevrede bulunmakta. Havadan gelipte bulunduğunuz mekanda terör estiren bir helikopteri ısı füzeleri ile kolayca alt edebilirsiniz. Tabi düşmekte olan helikopterin pilotu akıllıca davranırda sizin üssünüze düşerse bu sefer zararlı siz çıkarsınız.
    Birliğin komutanına verilen en önemli özellik olan istediği noktaya bombardıman yaptırması stratejik açıdan büyük önem taşıyor. Düşmanın tüm kuvvetiyle koruduğu bir noktayı bu bombardıman taktiği ile kolayca ele geçirebilirsiniz. Unutmamanız gereken ise bu tip bombardımanları yapmadan evvel mutlaka kendi askerlerinize saklanmalarını emretmelisiz. Aksi halde yarattığınız kıyım yüzünden, kumandanlığınız uzun sürmeyecek sizin yerinize başkasını komutan olarak atayacaklardır.

    Diyelim bir bölgeyi ele geçirdiniz ve yeni stratejik noktaya gidiyorsunuz. Bu sefer arkanızda bıraktığınız noktayı mutlaka korumalısınız. Aksi halde yeni bölge ele geçireyim derken eski üssünüzden olursunuz. Bölgeleri korumak ise bir ayrı dert. Çünkü ilgili noktaya bir iki piyade bırakıp, bir de tank savar koysanız bile kesinlikle o bölgeyi korayacaksınız diye bir şart yok. Karşı grup tüm gücü ile saldırabilir ya da bombardıman yapabilir. Kısacası oyun içinde savaş stratejilerinin sonu yok.    Yapay zekâ'dan ne haber

    Tek kişilik oyunun mümkün olması ve bizim haricimizdeki 15 kişiyi bilgisayarın yönetiyor olmasından dolayı hemen akla botların yapay zekâ seviyesi geliyor. Bölümlere başlamadan evvel üç zorluk derecesi seçiyoruz ve bu üç seçeneğe uygun olarak botların oynama stilleri değişiyor. Fakat genel yapı itibariyle konuşmak gerekirse aynı haritayı defalarca oynamadığınız müddetçe botların gayet akıllı olduklarını söyleyebiliriz. Her takım ele geçirmeye çalıştığı bölgeye belli bir taktikle ilerliyor. Mesela toplam dört gruptan oluşan birlikseniz, her grup farklı konumları kontrol ederek ilerliyor. Böyle durumlarda tek başınıza ilerlememeli ve komutanın sözünü dinleyerek, takım halinde hareket etmelisiniz.

    Yapay zekâ ne kadar iyi gibi gökükse de yeri geldiğinde çuvallayabiliyor. Bazen yanınızdan transit geçen tanklara ve arkasını size dönüp sağa sola ateş eden düşmanlara rastlayabiliyorsunuz. Belli noktaya pusu kurup birisini öldürürseniz bir sonraki asker sizin yerinizi tespit ettiği için ona göre hareket ediyor ve tuzağı bu kez o kuruyor. Böyle bir durumda nişancılığınızı kullanır bir kez daha düşmanı ekarte ederseniz kötü sonla karşılaşmaya hazır olmalısınız. Çünkü her an başınıza bombalar yağabilir ya da düşmanların koşarak gelmesini beklediğiniz yerden bir tank çıkıp, topu ile size selam yollayabilir.

    Asıl güzellik çoklu oyuncu modlarında

    Bilmeyenler için kesinlikle açıklanması gereken bir unsur var. Battlefield bildiğimiz savaş oyunlarından çok daha ötede bir savaş simülasyonu. Yani bu oyunda elinizde silah ''hürra'' diye düşmana saldırmak azrail ile yüz göz olacak kadar çok karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu savaşta ilk husus kesinlikle takım çalışması. İş böyle olunca çoklu oyuncu modlarında daha evvelden planını ve strajesini belirlemiş arkadaşlar ile oynamak gerekli.

    Çoklu oyuncu modlarının en kritik noktası ise kulaklık mikrofon sistemi. Bu sistem sayesinde oyunun her anında takım arkadaşlarınızla konuşabiliyorsunuz. Mesela bir askeri birimin alt grubundasınız, ister sadece kendi grubunuzdakilerle, ister kendi takımınızdaki herkesle ya da oyuna bağlı olan herkes ile konuşmanız mümkün. Düşman askerini yere serdikten sonra ana kanala bağlanıp kahkaha atmak size kalmış.
    Daha önce bahsettiğim gibi komutan olmak için mutlaka diğer oyuncuların oylamasına gidiliyor. Bu durumda ilk bakılacak nokta o askerin daha evvelki istatistiklerinden çıkan tecrübe puanları. Çok sağlam istatistik verilere sahip olan Battlefield 2'de bugüne kadar yaptığınız tüm savaşların istatistikleri, hangi silahı daha çok kullandığınız gibi bilgiler saklanıyor. Girdiğiniz oyunda komutan olmak için başvurduğunuzda bu bilgiler göz önünde bulunduruluyor. Çoklu oyuncu modunda sık sık karşılaşılan kurallara uymama ve başınabuyruk dolşamayı tercih eden oyuncular ise oy birliği ile serverdan atılabiliyor. Oldukça iyi düşünülmüş bir ayrıntı.    Teknik detay mı dediniz?

    Battlefield 2 tıpkı vadedildiği gibi müthiş grafikler ve efektler sunuyor. Tüm silahların ve araçların detayları tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi düzenlenmiş. Küçük bir not ise; yapımcılar Battlefield 2 ilk duyurulduğunda oyunun Havok fizik motorunu kullanacağını ve duvarların, binaların yıkılabileceğini söylüyorlardı. Evet oyun Havok fizik motorunu kullanıyor ve tüm araçlar patladıklarında dört bir yana parçalarını fırlatıyorlar, ama binalar ve duvarlar yıkılmıyor.

    Silahların ateş edildiği noktada bıraktığı kurşun efekti, havada uçuşan roketlerin duman efekti göze hoş geliyor. Minik bir ayrıntı ise oyun içideki arabirimi istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Hatta bu arabirimdeki harita, nişan alma noktası gibi özelliklerin renklerini transparanlıklarını ayarlayabiliyoruz. Battlefield 2�de harita dizaynları oldukça başarılı. Yıkık dökük harabe şehirlerden, sanayileşmeden nasibini almış petrol istasyonlarına, seyrine doyum olmayan şelalerle kaplı doğa güzelliklerine sahip mekânlardan, stratejik roket rampalarına kadar sayısız harita bizleri bekliyor.

    Ses konusunda ise Battlefield 2 grafiklerinden daha fazla puan topluyor. Savaş esnasında duyduğumuz ses efekteri bir harika. Yanımızdan geçen kurşunların vınlaması, yakınlarda bomba patladığında yaşanan geçiçi sağırlık ve kulak çınlaması oyuna müthiş bir atmosfer sağlıyor. Askerimizi koşturduğumuzda zemine bağlı olarak çıkan sesler ve askerimizin nefes nefese kalması gibi ayrıntılar da cabası. Müzikler ise yer ve mekâna göre müthiş uyum sağlıyor.    Güle güle savaşın

    Şu bir gerçek ki Electronic Arts, oyun piyasasının her alanında ismini duyurmayı hedefleyen bir firma. Hangi projeye elini atsa, mutlaka başarılı oluyor. İlla ortaya çıkan yapımlarının güzel olması gerekmez. Kimi zaman doğru stratejilerle ve doğru sunum ile güzel olmayan oyununu bile sevdiriyor, pek çok insanı peşinden sürüklüyor.

    Sonuç olarak oyunumuza bir kez daha bakarsak Battlefield 2, sadece online savaş oyunları arasında değil bu yılın en iyi savaş oyunlarından biri olarak gösterilebilir. Yazı boyunca anlatamadığım daha pek çok detayı içinde barındırıyor. Grafiksel olarak mükemmel derecede güzel olmasının yanında savaş sistemi ve sunduğu stratejik imkanlar ile benzeri olan oyunlardan kolayca sıyrılıyor. Tek eksi yanı yüksek sistem ihtiyacı olan Battlefield 2, tüm PC kullanıcıların mutlaka tatması gereken bir keyif.    Minimum sistem gereksinimler

    1.7 GHz ve üstü işlemci, 512 MB RAM, 128 MB'lık NVidia GeForce FX 5700, ATI Radeon 8500 veya ATI Radeon 9500 ekran kartı.

    türü
    Aksiyon

    yapımcı
    Digital Illusions

    yayıncı
    EA Games

    çoklu oyuncu
    Var


    Paylaş
    TÜRKİYE'dir GALATASARAY
    “Kavga daha büyük, idealler zaten büyük, Galatasaray tek büyük”
    Dar ağacında olsanız bile son sözünüz Galatasaray  2. #2
    Aktif Oyuncu

    Üyelik tarihi : Jun 2009
    Mesajlar : 351
    Tecrübe Puanı 10
    Tecrübe Puanı Gücü : 11

    Standart    Güzel hatta süper bir anlatım :) Tüm oyunu özetlemişsin :)


    Paylaş

  3. #3
    Bölüm Kaptanı
    Smog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

    Üyelik tarihi : Apr 2009
    Mesajlar : 3.781
    Tecrübe Puanı 151
    Tecrübe Puanı Gücü : 100

    Standart    Bu oyuna geçiş yapabiliriz..


    Paylaş

  4. #4
    Usta Oyuncu

    Üyelik tarihi : Nov 2008
    Mesajlar : 3.791
    Tecrübe Puanı 42
    Tecrübe Puanı Gücü : 43

    Standart    güzel gorunuyor


    Paylaş
    REAPER TEAM KURUCU

  5. #5
    Emekli Yetkili
    InFamouS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

    Üyelik tarihi : Feb 2010
    Mesajlar : 10.240
    Tecrübe Puanı 144
    Tecrübe Puanı Gücü : 100

    Standart    Battlefield:Bad Company 2 ;)


    Paylaş

    Cheers!
    the Last of Us

  6. #6
    Aktif Oyuncu

    Üyelik tarihi : Jun 2009
    Mesajlar : 351
    Tecrübe Puanı 10
    Tecrübe Puanı Gücü : 11

    Standart    Sistemi çok yüksek be abi :)


    Paylaş

  7. #7
    Emekli Yetkili
    InFamouS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

    Üyelik tarihi : Feb 2010
    Mesajlar : 10.240
    Tecrübe Puanı 144
    Tecrübe Puanı Gücü : 100

    Standart    Değer ama :)


    Paylaş

    Cheers!
    the Last of Us

  8. #8
    \m/ Metal \m/

    Üyelik tarihi : Dec 2008
    Mesajlar : 1.136
    Tecrübe Puanı 10
    Tecrübe Puanı Gücü : 11

    Standart    BTF2'de özellikle zamanına göre harika bir oyun.Tavsiye ederim,oynuyorum hala...


    Paylaş

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793