Rüştü Reçber... Türk futbolunun bir dönemine damgasını vurdu, tam 119 kez Ay-Yıldızlı formayı giydi. Fenerbahçe’de şampiyonluklar yaşadı, büyük zaferlere imza attı. Milli takımın en büyük başarılarında kalede o vardı. Barcelona’ya transfer oldu, Beşiktaş’ta çifte kupa zaferinin altına imzasını attı. Oynasa da, oynamasa da hep gündemdeydi.


Kara Kartal’ın tecrübeli file bekçisi Rüştü Reçber, Fanatik Gazetesi'nden Orhan Yıldırım’a çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte Rüştü'nün sözleri:
Hiçbir maçtan kaçmam. 8-0’lık maçta Ertuğrul hoca beni oynatmadı. Sakat sakat çok maçta oynadım. İyiysem iyi, kötüysem kötü desinler.

Fener’de arkamda Volkan’ı bıraktım. 36 yaşındayım ve hala öğreniyorum. Hakan da gelişmek istiyorsa, öğrenmek zorunda...

Tabata çok iyi bir futbolcu. Antep’te kraldı, Beşiktaş’ta da kral olacaktır, hiç şüphem yok!

“Geçen sene çok başarılı olduk ve iki kupayı aldık. Doğal olarak beklentiler şimdi daha fazla. Yapılan takviyelerle birlikte daha iyi bir takım olmamız bekleniyordu. Ama her şey bazen istediğiniz gibi gitmiyor. Başarısız sonuçlar aldık, bu durum ‘Galatasaray ile Fenerbahçe yalnız kaldı’ hissini yarattı. Ancak önümüzdeki derbiyi kazanırsak, zirveyle aramızda sadece 4 puan kalacak. Bundan sonra iyi oyun ve iyi sonuç almaya bakacağız. Güven kaybı yaşadık, bu bir gerçek. Çifte kupanın ardından kesinlikle rehavete kapılmadık. Çıkışa geçmemizin tek nedeni Mustafa Denizli’dir. O olmasaydı, bu iş kopardı. Hocanın liderlik özelliği, takımı ayağa kaldırdı. Hoca, “Aldığımız neticeler önemli değil, bunlar futbolun içinde var. Sizler daha iyisini yapabilirsiniz” dedi. Ne kadar haklı olduğunu gördük.”

‘TARAFTAR SIRT ÇEVİRMESİN’
“Bir takımın başarılı olması için, tüm birimlerin birlikte hareket etmesi gerekiyor. Taraftar, yönetim, dernekler bile... Oyuncu ile teknik heyet zaten bu grubun içinde. Puan kayıpları hayal kırıklığı yarattı. Haklılar, ama hiçbir zaman bölünmek gerekmez. İyi günde olduğu gibi, kötü günde de destek olunması gerekir. Her türlü sorun aşılır, ama taraftar sırt dönerse kriz yaşanır. Galatasaray maçında kötü oynadım. Sakatlıktan çıktım, belki oynamamam gerekirdi ama oynamak istedim. Hoca da oynattı. Kabul ediyorum, kötü goller yedim. CSKA maçından sonra medya beni suçladı. Hepsi değil, bazı kişiler... Taraftar da Denizli maçında bana tepki gösterdi. Hak etmediğim şekilde ıslıklandım ve çok üzüldüm. Bunu da onlara ifade etmek istedim, çağırdıklarında gitmedim. Sonunda taraftarlar da, ben de olayın uzatılmaması gerektiğini fark ettik, kaynaştık ve problem kalmadı.”

‘SON İKİ SEZONUM...’
“Futbolu Beşiktaş’ta bırakmak istiyorum. Sezon sonunda sözleşmem bitiyor. 2 yıl daha oynayıp, jübile yapmak istiyorum. Ben Beşiktaş’ta seve seve kalırım. Ama istenmezsem, giderim. Tek arzum, futbolu burada bırakmak. Her türlü olumsuzluğa rağmen kaybettiğimiz bir şey yok. Kötü günleri el birliğiyle atlattık. İnancımız var, başımızda müthiş bir hocamız var. İki kupayı alabilecek bir takımız.”