Önce Galatasaray ile Avrupa’da ve Türkiye Ligi’nde büyük başarılara imza atan, ardından çalıştırdığı Beşiktaş’ı 100. yılında şampiyonlukla tanıştıran Mircea Lucescu, bu sezonki favorisinin yine Siyah-Beyazlı ekip olduğunu söyledi. Görev yaptığı Ukrayna’nın Shakhtar Donetsk takımıyla Antalyaspor’la özel bir maç oynamak ve kamp yapmak için Türkiye’ye gelen Rumen teknik adam, Beşiktaş Kulübü’nün kongre üyeleri Ahmet Özkaya ve Süreyya Ertuğrul ile birlikte akşam yemeğinde buluşup hem hasret giderdi, hem de derin futbol sohbeti yaptı.

‘Az hasarla atlattılar’

Çifte kupayla kapatılan geçen sezonun ardından Siyah-Beyazlılar’ın ilk başlarda düşüş yaşamasının çok normal olduğuna dikkati çeken tecrübeli hoca, “Gerçeği söylemek gerekirse, sezon başında ben Beşiktaş’ın daha çok puan kaybetmesini bekliyordum. Yine de bu dönemi iyi atlattılar. Olaya bu yönden bakmak gerekir. Bu işler hiç de öyle göründüğü gibi kolay değildir” diye konuştu.

‘Puan farkı fazla değil’

Hemen her fırsatta Türk takımlarının transfer gündemine gelen Mircea Lucescu, Shakhtar Donetsk ile sözleşmesinin sürdüğünü ve belirledikleri hedefler doğrultusunda emin adımlar atmaya devam edeceklerini belirterek, “Türkiye Ligi’ni yakından izliyorum. İstanbul’daki dostlarımla da ilişkilerim devam ediyor. Ülkenizde sezonun henüz başları sayılır. Beşiktaş’ın, Galatasaray’dan 4, Fenerbahçe’den ise 7 puan geride olması, yarışta daha az iddialı olduğu anlamına gelmez” diye konuştu.

‘Hep kovalanmak zordur’


Bu hafta sonu Fenerbahçe ile İnönü Stadı’nda oynayacakları maçı kazandıklarında, puan farkının 3 puan daha azalacağını ifade eden başarılı hoca, sözlerine şöyle devam etti: “Bir de şu unutulmamalı, bu tür yarışlarda arkadan gelerek şampiyon olmak daha kolaydır. Çünkü hep önde olmaktan ve kovalanmaktan daha az stresli ve sıkıntılı bir durumdur. Futbolda her türlü sonuç olabilir, ama benim tahminim, Beşiktaş’ın Fenerbahçe ve Galatasaray’ı geçerek sezon sonunda yine şampiyon olacağı doğrultusunda... Bakalım, bekleyip hep birlikte göreceğiz” görüşünü dile getirdi.

Orhan Yıldırım