Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 13 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Beşiktaş'ı Barcelona yapmak istiyorum"

 1. #1
  Emekli Yetkili

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 6.148
  Tecrübe Puanı 1357
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart "Beşiktaş'ı Barcelona yapmak istiyorum"

  Beşiktaş'ın 2010 Ocak ayında yapılacak olağan seçimli gelen kurulu öncesi adaylığını açıklayan Murat Aksu, merak edilenleri yanıtladı.

  Beşiktaş'ın 2010 Ocak ayında yapılacak olağan seçimli gelen kurulu öncesi, Siyah Beyazlı kulüpte bir dönem ikinci başkanlık görevini yapan Murat Aksu, başkan adaylığını açıklamıştı. Aksu, seçimlere üç buçuk ay kala açıkladığı başkan adaylığı sonrası kongre üyelerini aidatlarını yatırmaya ve seçimde oy kullanmaya davet etmişti. Aksu seçimlere iki aydan az bir süre kala neden başkan adayı olduğunu, göreve gelirse ilk işinin ne olacağını ve bir çok merak edilen soruyu DHA aracılığı ile yanıtladı.

  Aksu ilk olarak neden başkan adayı olduğunu ve kendisini bu süreçte en çok cesaretlendiren durunum ne olduğunu açıkladı.

  "Bu sürece girmemdeki en büyük etken taraftarlarımızın, kongre üyelerimizin ve camiamızın kulübün kötü yönetilmekte olduğunu ve alternatifsizlik durumuna gidildiği söylemeleri oldu. Görevde olan yönetimin de bir sonraki seçimlere tek başına girmemesi vurgulanmaya başlanmıştı. Bende aday olmam gerektiği çağrılarına kulak verdim. Aday olmamdaki en büyük etkenlerden biri de çocukluğumdan buyana renklerine aşık olduğum kulübüme hizmet etme amacım oldu. Daha önceki dönemlerde spor yöneticiliği tecrübelerim de olmuştu. Tecrübelerimi Beşiktaş için kullanma fırsatı yakalayacak olmam da adaylığıma etki eden faktörlerden birini oluşturdu".

  Aksu, Türkiye'deki kulüp başkanlarının daha çok iş adamı ve varlıklı insanlardan oluştuğu bir ortamda, avukat olarak seçimlere girmesinin kendisi için dez avantaj olmayacağını söyledi.

  "Avukat olmam benim için bir dezavantaj olmayacaktır. Avukatlık spor yöneticiliği yapacak bir insan için en ideal mesleklerinden biridir. Aklıma ilk Barcelona kulübü'nün başkanı geliyor. Başkan Laporta bir avukat ve işini gayet iyi yapıyor. İspanya Futbol Federasyonu Başkanı'da bir avukattır. Bizim onursal başkanımız Hakkı Yeten'de avukattı. Ayrıca artık işadamlarının cebinden kulübe para vererek yöneticilik yapmaları döneminin geçtiğine inanıyorum".

  "YILDIRIM DEMİRÖREN BEŞİKTAŞ'I BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE YÖNETMEYE ÇALIŞTIĞI İÇİN BAŞARILI OLAMADI"
  Murat Aksu Yıldırım Demirören'in 2007 yılında zayıf bir yönetim kurulu oluşturduğunu söylerken, Demirören'in Beşiktaş'ı başkanlık sistemi ile yönetmeye çalıştığı için başarılı olamadığının atını çizdi.

  "Beşiktaş başkanlık sistemi ile yönetiliyor. İkinci başkanlık tabi ki etkili bir görevdi ve engel olduğum hatalar vardır ama iki buçuk senede yaşadığımız olayları insanlarla paylaşmayı çok doğru bulmuyorum. Yöneticilik dönemimde engel olmaya çalıştığım birçok olaya engel olmuşumdur, engel olamadıklarımda ortadadır. Mesela bir Del Bosque olayı vardır. Ben bu olayda mesleğimin avukatlım olması sebebiyle itam altında kalmışımdır. Hukukçu olarak olaya müdahale etmem gerektiği söylendi. Ancak müdahale edemedim ve başkanın tek başına aldığı karar sonucu böyle bir durum yaşandı. İkinci başkanı ve hukuktan sorumlu yönetici olarak bizi dinlememesinden kaynaklanan bir durum olmuştur. Zaten benim Yıldırım Demirören ile anlaşamamamdaki en büyük etken sadece beni değil, yönetim kurulumuzdaki bir çok fikri çoğu zaman dinlememesi olmuştur. Benim ilkem her zaman kolektif akılla hareket etmek olmuştur. Yönetim felsefemiz ve ilkemiz uyuşmadığı için 2007'de tek başına girdiğimiz seçim öncesi görevime devam etmeyeceğimi beyan ederek, yönetimden ayrılmıştım. 'Başkan bu saatten sonra seninle yola devam etmem dedim' ve ayrıldık. Ben 2007'deki seçimlerden önce çok güçlü bir yönetim kurulu kurarak, kurulun gücü olsun istemiştim. Ancak başkan tercihini gücü olmayan bir yönetim kurulu kurmaktan yana kullandı".

  "LİDER TAKIMIN BAŞKANI OLMAK İSTERİM"
  Murat Aksu, Beşiktaş futbol takımının seçim gününe kadar iyi performans sergilemesinin başkan adaylığına olumsuz yansıyıp yansımayacağı sorusuna ise şu cevabı verdi.

  "Ben Beşiktaş'ın başkanlığına adayım, teknik direktörlüğüne aday değilim. Takımın başarısının da seçimleri etkileyeceğine inanmıyorum. Zaten buna inansaydım iki kupa almış bir takımın yönetiminin karşısına aday olmazdım. Ayrıca unutmasınlar ki Beşiktaş taraftarının sportif başarı ile çok ilgilenen bir yapısı yoktur. Bizim 15 sene şampiyonluğu görmediğimiz dönemler olmuştur. Bu dönemler Beşiktaşlılık sevgisinin artarak büyüdüğü dönemlerdir. Herkesin unuttuğu bir durum var. 1984 yılında Süleyman Seba'nın kazandığı seçimler, iktidara karşı ve iktidara rağmen kazanılan ilk ve tek seçimdir. Seçimi kaybeden iktidar da 15 sene sonra şampiyonluğu yakalayan iktidardır. Beşiktaşlı kongre üyesi kupaya başarıya bakmaz, kulübün nasıl yönetildiği ile daha çok ilgilenir. Ben seçim döneminde Beşiktaş'ın lider olmasını çok isterim. Ocak ayında eğer ben başkan olacaksam ligde onuncu sırada bir takımın başkanı olmak istemem, lider takımın başkanı olmak isterim. Beşiktaş'ın başarıları beni sadece sevindirir".

  "BİZ GÖREVE GELİRSEK, MUSTAFA DENİZLİ İŞİNİN BAŞINDA KALACAKTIR"
  Aksu, başkan seçildiği takdirde Mustafa Denizli ile yola devam edeceğini açıkladı. "Ben ilke olarak süresi bitmeyen bir teknik direktörün görevinden alınmasına karşıyım. Bu durum yöneticilik yaptığım dönemde de böyle oldu. Mustafa hocamızın da sözleşmesi mayıs ayında bitiyor. Biz göreve gelirsek eğer hocamız işinin başında kalacaktır. Ayrıca benim de sevdiğim saydığım, ben futbol federasyonun da yöneticilik yaptığım sürede de beraber çalıştığımız çok değerli bir teknik direktördür".

  "ACİL EYLEM VE KRİZ YÖNETİMİ PLANIMIZ VAR"
  Başkan adayı Aksu, Siyah Beyazlı kulübün başkan Yıldırım Demirören'e 60 milyon TL'ye ulaşan borç miktarı konusunda nasıl bir yol izleneceği konusunda ise şunları söyledi.

  "Bu konu ile ilgili olarak yönetici arkadaşlarım ile acil eylem ve kriz yönetimi planımız var. Çünkü bu durum çok yanlış bir olaydır. Kulübün başkasının cebine tamah eder durumda olması kötü bir şeydir. Bizim 1-3 ve 5 sene olmak üzere projelerimiz var. Ancak bu işler sihirli değnek ile kısa sürede olacak bir iş değildir. Başkanın ne kadar parası varsa ona ödemesi yapılacaktır. Hiç kimsenin parası Beşiktaş'ta kalmamıştır, başkanın parası da kalmaz. Yıldırım Bey'inde bu durumu sorun edeceğini sanmıyorum. Kendisi iyi bir Beşiktaşlıdır. Önce bağımsız bir denetim şirketi ile denetimimizi yaptırıp, gerçek borcu ortaya çıkaracağız. Ayrıca göreve ilk geldiğimizde işletme sermayesi olarak acil bir paraya ihtiyaç olacaktır. O parayı da yönetimimizde bulunan kredibilitesi yüksek arkadaşlardan sağlayacağız. Biz bu bütçeleri temin edecek güçteyiz".

  Murat Aksu, yönetim kurulundaki isimleri belli zaman aralıkları ile kamuoyu ile paylaşmasının sebebini, seçim çalışmalarına üç buçuk ay önceden başlaması olarak açıkladı.

  " Biz seçim çalışmalarımıza kongreden üç buçuk ay önce başladık. Üç buçuk ay öncesinden herkesi açıklasaydım seçim gününe kadar bu isimler unutulurdu. Biz kendimize bir süreç belirledik ve bu süreçte seçime kadar listemizin büyük bir bölümünü açıklayacağız. Seçim günü de son isimleri paylaşacağız".

  "SÜLEYMAN SEBA'NIN DURUŞU BEŞİKTAŞ DURUŞUNUN TA KENDİSİDİR"
  Aksu, seçimi kazanması halinde Beşiktaş'ın Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın ilkeleri doğrultusunda görevini yapacağını söyledi.

  "Bizim ilkelerimiz Süleyman Seba'nin ilkeleridir. Süleyman Seba'nın duruşu Beşiktaş duruşunun ta kendisidir. Biz Süleyman Seba'nın ilkelerine ve 106 yıllık Beşiktaş değerlerine sahip çıkarak, bu değerlerle modern futbol yönetimini birleştirmek istiyoruz".

  "BAŞKAN ADAYI OLMAM SİYASİ BİR HAMLE DEĞİL, TAMAMEN BEŞİKTAŞ İLE İLGİLİ BİR HAMLEDİR"
  Murat Aksu, babası Abdulkadir Aksu'nun eski iç işleri bakanı olması ve AK Parti'de önde gelen isimlerden olmasının başkan adaylığına yansıması olup olmadığı sorusuna ise şu cevabı verdi.

  "Benim başkan adayı olmam siyasi bir hamle değil, tamamen Beşiktaş ile ilgili bir hamledir. Hayatımın hiçbir döneminde spor ile siyaseti birbirine karıştırmadım. Siyaseti yapan babamdır. Ben sadece spor yöneticiliği yaptım. Ben hiçbir siyasi partiye bugüne kadar üye olmadım. Ayrıca şuandaki yönetimin ikinci başkanı bir siyasi partinin genel başkan yardımcısıdır. Adaylığı gündem de Metin Kazancı CHP'de aktif siyaset yapmaktadır. Bu iki durum siyasi olmuyor da, benim babamdan dolayı adaylığım siyasi gibi görünmesi komik oluyor. Ayrıca benim siyasi bir duruşum olsaydı bir dönem CHP genel başkanlığı yapmış olan Hikmet Çetin'in başkan adayı olması için uğraşmazdım. Adaylığım tamamen siyaset dışı, Beşiktaş için yapılmış bir hamledir. Ben babama adaylığımı iki satırla açıkladım, O da sadece hayırlı olsun dedi. Hatta 'Hikmet Çetin ile görüştüm, selamı var dedim'. O bana 'Hayırdır neden görüştün' dedi. Beşiktaş'ın başkanlığı için Hikmet beyin aday olması gerektiğini söyledim. O da memnuniyetini dile getirdi. Eğer Sayın Çetin aday olmaz ise ben aday olacağım dedim. Hayırlı olsun dedi. Tabi babamdır ve Beşiktaşlıdır. Seçilmem için tüm manevi desteğini hissedeceğim".

  Aksu, son dönemde Beşiktaş taraftarının başkan Demirören ve yönetimine yaptığı protestoları ise şu şekilde değerlendirdi.

  "Beni adaylığa iten bu tepkilerdir. Beşiktaş Kulübü çifte kupa almış olsa bile kötü yönetiliyor. Kötü yönetimden dolalı taraftarın bir tepkisi, protestosu oluyor. Bu durumu saygıyla karşılıyorum ama başkana küfür edilmesi olayın şiddetle kınıyorum".

  "BEŞİKTAŞ KONGRE ÜYELERİNİN OYLARINA SAHİP ÇIKACAĞINA İNANIYORUM"
  Murat Aksu ocak ayında yapılacak seçimlerin Beşiktaş tarihinin en yoğun katılımlı seçimi olacağını ve kongre üyelerinin oylarına sahip çıkması gerektiğini söyledi.

  "Oy kullanma hakkı olan 13 bine yakın kongre üyemiz var. Ben bu üyelerimizin birçoğu ile birebir görüşmelerde yapıyorum. Genel olarak çok iyi bir izlenim aldığımı söyleyebilirim. Bu seçimde çok büyük bir katılım oranı da yakalayacağız. Ben Beşiktaş kongre üyelerinin oylarına sahip çıkacağına inanıyorum. Malasef Beşiktaş'ta kongre ağaları olduğu gerçeği var. Bu durumu herkes biliyor. Ben kongre öncesi 6-7 bin üyenin aidatlarını bizzat kendilerinin yatırdığını biliyorum. Ben bu insanların sesine ve çaresizliğine kulak verdiğim için aday oldum. Onların oylarına sahip çıkacağına eminim. Şansımı çok gördüğüm için aday oldum. Doğru plan, projelerle ve doğru yönetimle yola çıkıyorum. Beşiktaş kongre üyelerinin bana ve yönetimime sahip çıkacağına inanıyorum".

  "BEN YILDIZ FUTBOLCU VEYA SPORTİF BAŞARI VAAT ETMİYOR VE VAAT ETMEYECEĞİM."
  Murat Aksu seçim öncesi yıldız transfer veya farklı vaatlerde bulunmayacağını söylerken, en büyük vaadinin Beşiktaş'ı kurumsal ve mali disiplin anlamında çok iyi bir şekilde yönetmek olduğunu belirtti. Bu konuda kendilerine Barcelona'yı örnek aldıklarını söyledi.

  "Benim en büyük vaadim Beşiktaş'ı kurumsal ve mali disiplin anlamında çok iyi bir şekilde yönetmek olacaktır. Ben yıldız futbolcu veya sportif başarı vaat etmiyor ve vaat etmeyeceğim. Çünkü Beşiktaş camiasının bunlara karnı tok. Bu camianın beklentisi doğru bir yönetimdir. Biz bu doğru yönetimi yaparsak başarı gelecektir. Ben Barcelona örneğini vermek istiyorum. 2002 yılında onlar da paralı başkan döneminden sıyrılıp, kurumsal yönetime geçtiler. Geldikleri durum ortadadır. Orada bir avukat ve arkadaşları ile değişim sloganı ile yola çıkıyorlar. Kulübü borç batağından çok iyi bir noktaya getiriyorlar. Aynısını biz de çok rahat yapabiliriz".

  "BEŞİKTAŞ'TAN NE ALIRIZI DEĞİL, BEŞİKTAŞ'A NE VERİRİZİ DÜŞÜNEN İSİMLERLE YOLA ÇIKTIM"
  Aksu, son olarak yönetim kuruluna aldığı üyeleri belerlerken, bu isimlerin profesyonel iş hayatlarında yakaladıkları başarıyı göz önünde bulundurduğunu ve seçimini bu kritere göre yaptığını vurguladı. Beşiktaş'tan ne alırızı değil, Beşiktaş'a ne veririzi düşünen isimlerle yola çıktığının altını çizdi.


  Paylaş
  RusseLCroVe isimli Üye şimdilik offline konumundadır 2. #2
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 2.082
  Tecrübe Puanı 24
  Tecrübe Puanı Gücü : 25

  Standart  Yaparsınız merak etmeyin ;)


  Paylaş
  MAÇI OLAN ARKADAŞLAR ÖZEL MESAJLA ULAŞSIN HÜKMEN GEÇİRMEYE UĞRAŞMASIN.
  DeSOLaTeMaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 3. #3
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Nov 2008
  Mesajlar : 2.119
  Tecrübe Puanı 123
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  ağzımı bozmak istemiyorum


  Paylaş
  - Pasif -

  http://www.turnuval.com/images/kateg...leri/fener.gif
  FENERBAHÇE FAN CLUB
  [ Büyük Takımın Büyük Taraftarı ]
  Üye No : 8
  Eneskasim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 4. #4
  Banned

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 3.655
  Tecrübe Puanı -1346
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  helal be adamım yaparsın sen kıskananlar çatlasın!!!!!!!!


  Paylaş
  yenilmez_kral isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 5. #5
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2009
  Mesajlar : 268
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  koyu bir beşiktaşlı olarak nedense bu adama hiç inanasım gelmiyor. nedense


  Paylaş
  I LİKE FOOTBALL :)
  ozan24 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 6. #6
  FIFA13 AÇILIŞ LİGİ ŞAMPİYONU

  Üyelik tarihi : Feb 2008
  Mesajlar : 8.190
  Tecrübe Puanı 210000
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Adamın tipinde başkanlık şeyi yok
  Yıldırım demirören tekrar seçilecek.
  Görceksiniz...


  Paylaş
  22 Şubat 2011

  "Türkiye'de, Fenerbahçe Cumhuriyeti sağlıklı başarılı ve ilkse bu ülkede her şey mutlu ve huzurludur. Esnafın yüzü güler, parakendeci ve toptancıların tezgahında mal kalmaz. Tiyatrolar, sinemalar, sazlar, barlar meyhaneler fuldur. Stadlar Türkiye'nin her vilayetinde lebaleptir. Fenerbahçe gittiği her kente kendi ile birlikte büyük bereketini götürür, Fenerbahçe Cumhuriyeti ortalıkta yoksa, Türkiye yoktur, futbol yoktur, bolluk yoktur, insanlar yoktur, canlılar güç nefes alır ve bu ülke kısa süre sonra yaşayan yer olmaktan çıkıp, mezarlık olur. Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, adı konamaz..."

  İSLAM ÇUPİ
  Vurucutim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 7. #7
  Banned

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 2.737
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  messiyide alır bu adam


  Paylaş
  FaruQ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 8. #8
  Banned

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 3.655
  Tecrübe Puanı -1346
  Tecrübe Puanı Gücü : 0

  Standart  adamın tipine bakarsan haldun üstünere bak yılık aziz yıldırıma bak


  Paylaş
  yenilmez_kral isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 9. #9
  Usta Oyuncu
  SirLacrymosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Jul 2009
  Mesajlar : 2.324
  Tecrübe Puanı 144
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Alıntı ENES™ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ağzımı bozmak istemiyorum
  okumadan yorum yapmayın lütfen;) örnek alıyoruz demiş bundan doğal bişe mi var? keşke her takım örnek alsada Türkiyede futbol gelişse...ama böle tepkiler oldukça zor dostum zor...


  Paylaş
  Soru Sormazsan Yalan Duymazsın.

  Turnuvalig Güney Ligi - BeşiktAşk : The Southern Rockers
  SirLacrymosa isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 10. #10
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Nov 2008
  Mesajlar : 2.119
  Tecrübe Puanı 123
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Alıntı Siя Łคcячʍ๏รค Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  okumadan yorum yapmayın lütfen;) örnek alıyoruz demiş bundan doğal bişe mi var? keşke her takım örnek alsada Türkiyede futbol gelişse...ama böle tepkiler oldukça zor dostum zor...
  kardeşim bu adam beşiktaşı barcelona değil everton yapsın adama helal gerçekten adammış dicem sen buna inanıyomusun kardeşim istersen silerim mesajımı sorun yok;)


  Paylaş
  - Pasif -

  http://www.turnuval.com/images/kateg...leri/fener.gif
  FENERBAHÇE FAN CLUB
  [ Büyük Takımın Büyük Taraftarı ]
  Üye No : 8
  Eneskasim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 11. #11
  Oyuncu

  Üyelik tarihi : Sep 2009
  Mesajlar : 212
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Tabi canım barçanın paf takımı sevıyesıne erişebilirler


  Paylaş

  KRALINIZ GELSIN ONU VEZİRİM YAPAYIM...

  :fifa07:

  ~ נєαη ναη ~ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

 12. #12
  Redhanded
  Yedek Oyuncu

  Standart  Alıntı Siя Łคcячʍ๏รค Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  okumadan yorum yapmayın lütfen;) örnek alıyoruz demiş bundan doğal bişe mi var? keşke her takım örnek alsada Türkiyede futbol gelişse...ama böle tepkiler oldukça zor dostum zor...

  Ya sen bu veletlerin mesajlarına ne bakıyorsun.Hiçbirşeyden anlamaz saçma sapan yorumlar yapalar işte.Biz önümüze bakalım.


  Paylaş

 13. #13
  Emekli Yetkili
  Sadinho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Dec 2008
  Mesajlar : 11.656
  Tecrübe Puanı 2568
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Bir tane Haberle ilgili Yorum yok ..
  Hep dalgasına..... Kilit.
  Tartışma Çıkmasını istemiyorum .


  Paylaş
  ,,
  26.02.2011

  Bural'ARDA'yım:)


  -İLETİŞİM-
  AĞ-SADİNHO
  ŞİFRE-0202

  by_shady@hotmail.com
  Sadinho isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793