Ligin ilk yarısında büyük bir gol kısırlığı çeken Beşiktaş'ta, savunma deyim yerindeyse tıkır tıkır işliyordu. Ligin ikinci yarısında hücum sorununu çözmeyi uman siyah beyazlılarda tam tersi oldu ve düzgün işleyen savunmaya da bir haller oldu !..


Ziraat Türkiye Kupası'nda İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a 1-0 yenilerek gruptan çıkma şansını yitiren Beşiktaş, hücumda yaşadığı sıkıntılara bir de savunma problemlerini ekledi. Sezonun ilk yarısının büyük bölümünde hücumda sıkıntı yaşayan, ancak iyi savunma yapan Beşiktaş, son resmi karşılaşmalarda defansını da bozdu. Bu sezonki ilk 20 maçında kalesinde 14 gol gören siyah-beyazlı takım, son 6 mücadelede ise 12 gol yedi ve bu dönemde 2 ortalama tutturdu. Devre arası çalışmalarında gol atma problemini çözmeye çalışan ''Kara kartallar'', oynadığı son iki resmi karşılaşmada bu sorunu giderecek performansı gösteremezken, savunmasında da geriye düştüğünü gösterdi.

GOL ATAMIYOR, GOL YİYOR
Sezon başından beri hücum hattında büyük sıkıntılar yaşayan siyah-beyazlı ekip, son karşılaşmalarda gol atmakta zorlandığı gibi bol gol yiyerek maçlardan boynu bükük ayrıldı. Resmi karşılaşmaların son 6'sında 6 gol atabilen, ancak bu gollerle kazanma başarısı gösteremeyen Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası'nda İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşısında yine etkisiz kaldı ve gol sevinci yaşayamadı. İkinci yarının ilk iki mücadelesini Ziraat Türkiye Kupası'nda yapan Beşiktaş, Kasımpaşa ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile yaptığı bu karşılaşmalarda 1 kez gol sevinci yaşadı. Forvet oyuncularının formsuzluğuyla dikkat çeken son şampiyonun bu karşılaşmalardaki tek golünü ise tecrübeli oyuncu Yusuf Şimşek, Kasımpaşa'ya atmıştı.

FERRARİ'SİZ OLMUYOR
Beşiktaş, İtalyan oyuncu Matteo Ferrari'nin yokluğunda savunmasında büyük zorluklar yaşıyor. Sezon başından beri başarılı futboluyla savunmanın performansını yükselten Ferrari'nin yokluğunda siyah-beyazlı takım, sürekli gol yedi. Beşiktaş savunması, Turkcell Süper Lig'de Bursasspor ile yapılan ve 74. dakikasına 2-1 üstünlükle geçilen karşılaşmada Ferrari'nin sakatlanıp çıkmasının ardından adeta çöktü. Takım arkadaşı Fink ile çarpışan ve göz bölgesinden sakatlanan İtalyan futbolcunun, oyunu terketmesi sonrası siyah-beyazlı takım, kalesinde üst üste 2 gol gördü. Ferrari'nin yokluğunda Sivok, İbrahim Toraman ve İbrahim Kaş ile savunmasını kapatmaya çalışan Beşiktaş, bunda başarılı olamazken, İtalyan oyuncunun olmadığı 4 maçta rakiplerin 8 golüne engel olamadı.

İTALYAN OYUNCUNUN OLMADIĞI MAÇLAR
Ferrari'nin olmadığı maçlarda Beşiktaş şu sonuçları aldı:
Beşiktaş-Bursaspor.....: 2-3 (74. dakikada sakatlandı. Beşiktaş iki gol yedi)
Manisaspor-Beşiktaş....: 2-1
Beşiktaş-Kasımpaşa.....: 1-3
İstanbul B.Bel-Beşiktaş: 1-0
NOT: Turkcell Süper Lig'de küme düşürülen Ankaraspor ile Beşiktaş arasında yapılan maç değerlendirmeye alınmamıştır.