Mutluluğun Anahtarı

Philip E. Humbert adli bir psikiyatri profesörü, "Insanlara mutlu yaşamın anahtarını 10 kuralda toplayacak olsam, hangi deyişleri seçerdim" diye kapsamlı bir çalışma sonrası bir liste çıkartmış. Ben böyle araştırmaların tamamen doğru olduğuna inanmam.Ama yine de bir bakın

1. .Kendini tani. .(Sokrat)Kendi içinde yolculuk yap. Günlük tut. Kalbin, gönlün, vicdanın ne diyor? Neyi öne çıkartıyor? Dünya ya bilinçli bakmanın yolu başta bu iç yolculuktan geçiyor.

2. .Olduğun gibi görün ya da göründügün gibi ol.. (Mevlâna)Dürüst ol, adil ol, hakça düşün. Içinden gelen sesin öne çıkardığı değerleri koru. Hayatta birşeyleri korumak için ayakta kalmazsan her şey seni düşürür.

3. .En yukarda aşk var.. (Aziz Paul)Sesi müziğe dönüştüren aşktır. Aşk olmazsa, sevgi ilişkileri yoksa, ihtimam eksikse hayatın kuru bir daldan farkı kalmaz.

4. .Dünya'yı hayal gücü döndürür.. (Albert Einstein)
Yaptığımız her şey hayal kurarak başlar. Hayat -herkes için- hayalleri gerçekleştirmek ve yapabileceğinin en iyisi, olabileceğinin en güzeli peşinde gitmektir. Bobby Kennedy nin sözü gibi: Diğerleri dünyaya bakıyor ve "Neden" diye soruyor. Ben bambaşka bir dünya düşünüyor ve "Neden olmasın" diye soruyorum.

5. .Fazla güzellik göz çıkarmaz. .(Mae West)Güzel hayat doya doya yaşanır. Mutluluk paylaşılır, hayatı sevme hissi coşkuyla beraber gelir. Ruhun müziğinde "Haydi bastır, göster kendini" temposu vardir. Kibir değil, coşku!

6. .Fırsatlar yakalandıkça çoğalır.. (Sun Tzu)Basari cesaret ister, başlangıçtaki cesaret sonradan inanca dönüşür.. Inanç insanlığa daha iyi hizmet arzusuna dönüştüğünde fırsatlar yelpazesi yukari bir seviyede tekrar açılır.

7. .Ya yap ya yapma. Denemek yok! .(Yoda - Yildiz Savaşları)Hayat seri hareket, karar ve kararlılık gerektirir. Tereddütte kalanlar geride kalır. Hayatın üstüne gitmezseniz hayat sizin üstünüze gelir.

8. .Mükemmellik, ekleyecek bir şey kalmadığında değil, alınacak bir sey kalmadığında oluşur.. (Antoine St.Exupery)Hayatınızı basitleştirin. Basite indirge, indirge, bir kere daha indirge... O zaman ne kalıyor, ona bak. Istekler listenizi kısa tutun. Kısa tutun ki fokus edebilin. Güneş ışığına büyüteç tutmak gibi, odaklamazsanız hayatı yakamazsınız.

9. .Kabiliyet yoksa sanatçı olmaz, ama çalışılmadıkça kabiliyet hiç bir ise yaramaz.. (Emile Zola)Ancak akıllı, bilinçli ve odağı şaşmayan çabalar sonrası olası potansiyelin yapabilecekleri gerçekleşir. Elması yontmadıkça elinizde sadece bir taş parçası vardır.

10. Hayatı yaşamanın iki yolu var. Biri hiçbir şey mucize değilmis gibi yaşamak... Digeri herşey mucizeymis gibi yaşamak. (Albert Einstein) Şükretmeyi unutmamak gerek!