Nedir, Neye Yararlar?

Bir Half-Life modifikasyonu olan Counter-Strike sunucusuna ihtiyacınız var, bildiğiniz gibi her ikisini de bulmak oldukça güç. Tüm bunlara sahip olsanız bile bilmediğiniz oyun haritalarını tanımak veya çeşitli silahlarda olan becerinizi sınamak, taktik geliştirmek ve antrenman yapmak için botlarla oynamak tercih sebebi olabilir. Sırf bu oyunu oynamak için saatlerce Internet’te kalıp yüklü telefon faturalarıyla uğraşmak da cabası.

Bu dertleri kısmen ortadan kaldırmak için gönüllü bilgisayar programcıları bot denilen bilgisayar tarafından yönetilen rakipler tasarladılar. Bu botlar yardımıyla Internet bağlantısına veya sizden başka oyuncuya ihtiyaç duymadan kendi kendinize oyun oynayabilirsiniz. Günümüzde botlar daha önceden programcıları tarafından belirlenmiş hareket noktaları (waypoint) kullanarak normal oyuncuların davranışlarını taklit ederler.

Bugün piyasada bir çok bot bulunuyor ancak bunların içinden sadece PODBotRealBot kullanıcıları tatmin edecek düzeyde. Başka bir çok bot da var ancak bizce bunlar yeterli oyun deneyimini yaşatamayan çalışmalar. Yakın gelecekte bilgisayar teknolojisi ve programcılığın ilerlemesiyle tamamen yapay zeka kullanan, daha önceden belirlenmemiş, rastlantısal davranışlar sergileyen ve bizi sürprize uğratan botlarla karşılaşmayı umuyoruz.

çok oyunculu olarak tasarlanmış bir oyun. Ancak Internet' te oynamak için öncelikle iyi bir Internet bağlantısına daha sonra dolu olmayan bir ve PODBot .Özellikleri

PodBot bomba koyabiliyor, defuse edebiliyor, bomba atabiliyor, flash ile kör oluyor, waypoint sistemi ile takılmadan yolunu bulabiliyor, telsiz mesajlarını kullanabiliyor. Botlar Türkçe konuşabiliyor, kendi aralarında muhabbet edebiliyorlar, isteğe bağlı olarak tüm takım aynı silahı kullanabiliyor.

Kurulum hazırlığı

PodBot 2.5 sürümünü buradan,
PodBot Türkçeleştirme Paketi’ni ise buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Türkçeleştirme paketini bilgisayarınızın
C:\SIERRA\Half-Life\cstrike\PODBot klasörüne açmalısınız.
PODBot Kurulum, Oynayış, KomutlarPODBot Kurulumu


Adım 1 :Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyayı çalıştırın. Çıkan ekranda Next'i seçerek kurulum dizinini ekranına geçin.
Adım 2: Burada eğer Half-Life’ı standart dizinine kurduysanız kurulum yolu C:\SIERRA\Half-Life olmalıdır.
Adım 3: Kurduktan sonra masaüstü'ne simge eklemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İsteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Botlarla Nasıl Oynayabilirim?

Adım 1 : Counter Strike’ın içindeyken Play CS butonuna tıklayın.
Adım 2 : Karşınıza çıkan ekranda Play On Lan'ı seçin.
Adım 3 : Create butonuna tıklayarak yeni bir oyun yaratın.
Adım 4 : Sağ taraftaki listeden istenilen haritayı seçebilir, orta bölümden kaç kişi oynamak istediğiniz belirtebilir ve Ok tuşuna basarak oyunu istediğiniz ayarlar ile yaratabilirsiniz.
Adım 5 : Oyun açıldıktan sonra konsolu (" é tuşu ile) açarak, eklemek istediğiniz bot kadar sayısı kadar addbot yazarak enter'a basın ve konsolu kapatarak oyuna başlayın. (örneğin üç kez arka arkaya addbot yazarsanız 3 PodBot'u oyuna sokabilirsiniz)
Adım 6 : Eğer bu işlemleri Konsol komutu ile uğraşmadan yapmak istiyorsanız; = tuşuna basarak açılan menüden yapabilirsiniz.

Konsol Komutları

Addbot : Herhangi bir takıma herhangi bir özellikte bot ekler.
Removebots : Tüm botları oyundan çıkartır.
Newmap harita adı : Botları oyundan çıkartmadan istediğiniz haritayı yükler.
Botchat on/off : Botların konuşma özelliğini açar/kapar.
Botsvotemap harita adı : Sizde bulunan haritalardan birini oylayıp kabul ettirmek için bu komut kullanılır.
Jasonmode on : Botlar sadece bıçak kullanır.
Omg imonmars : Yerçekimini düşürür. Zıplarsanız kolay kolay yere inemezsiniz.
Omg imhaunted : Botları hayalet gibi şeffaflaştırır. Onları görmeniz zorlaşır.
Omg itstoodark : Botları spot gibi ışıklı yapar. Karanlık haritalarda görülmeleri kolaylaşır.
Omg itsnewyear : Botlar yeni yılı kutlarlar.
Omg tronicback : Counter-Teröristler mavi , Teröristler kırmızı şekilde parlarlar.
Omg imsober : Tüm omg komutlarını kapatır. PODBot Waypoint, Püf noktaları, UninstallWaypointler


Waypoint, botların daha önceden belirlenmiş hareket noktalarıdır. Counter-Strike ile beraber gelen standart haritalar dışında haritaları bilgisayarınıza indirdiyseniz, büyük ihtimalle bu haritanın waypointlerine sahip değilsiniz. Bunları siz de hazırlayabilirsiniz.

Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız üzülmeyin. Internette oldukça fazla hazır waypoint kaynağı var. Konu ile ilgili olarak arama motoru Google'daki arama sonuçları

fazla sayıda kaynak içeriyor. Püf Noktaları


= tuşu ile açılan menüden 8. Select Weapon Mode ile botların hangi silahları kullanabileceğini belirleyebilirsiniz.
Botların başındaki [POD] yazısının bir anlamı var.

[P*D] :Eğer nickin başında bu yazıyorsa bu bot agresif oynuyor demektir.
[POD] :Bot normal oynuyor demektir.
[P0D] :Botun defansif oynadığını anlatır.

Eğer botların isimlerinin başında [POD] yazısının yazmasını istemiyorsanız, C:\SIERRA\Half-Life\cstrike\PODBot\podbot.cfg dosyasını Notepad yardımı ile açarak 'detailnames on' yazısını 'detailnames off' yapın ve değişiklikleri kaydedin.
Yukarıdaki örnekteki gibi Podbot.cfg dosyasını açarak minbotskill maxbotskill bölümünü bulun. Botlarınız bu 2 değere göre güçlü veya zayıf olabilirler. Deneme yanılma yöntemi ile en uygun ayarı bulabilirsiniz.

Podbot'u Bilgisayarımdan Nasıl Kaldırılır?

Adım 1 : Başlat menüsünden Pod-bot 2.5/Remove Pod-Bot 2.5 seçeneği uygulanır.
Adım 2 : C:\SIERRA\Half-Life\cstrike dizinindeki csold.gam dosyası liblist.gam olarak adlandırılmalıdır.

RealBot Özellikleri Kurulum,OynayışRealBot

Özellikleri

Botlar radyo mesajlarını kullanabiliyorlar, bomba atabiliyorlar, c4 kurabiliyorlar, rehine kurtarabiliyorlar. Botların tüm yetenekleri isteğe bağlı olarak ayarlanılabiliyor. Bazen bomba defuse etmeden geçip gidebiliyorlar, yollarını şaşırabiliyorlar. PODBotu rahatlıkla çalıştıran bilgisayarım, 12 bot olunca en yüksek 30 fps veriyordu. Bunlar da RealBotun eksikleri.

Download ve Kurulum

RealBot 3.0 sürümünü buradan indirebilirsiniz.


Adım 1 : Realbot 3.0'ı bilgisayarınıza çektikten sonra kuruluma başlamak için dosyayı çalıştırın.
Adım 2 : Çıkan pencerede kurulum yolu olarak eğer Half-Life’ı standart dizinine kurduysanız C:\SIERRA\Half-Life
olmalıdır. Adım 3 : Kopyalama işlemi bittikten sonra C:\SIERRA\Half-Life\RealBot klasörünün içindeki activatecs.bat dosyasını çalıştırın.
Adım 4 : C:\SIERRA\Half-Life\RealBot\data\cstrike klasörüne geçerek içindeki verileri seçin ve mouse'unuzun sağ tuşuna tıklayarak "kopyala"'yı seçin.
Adım 5 : C:\SIERRA\Half-Life\cstrike klasörüne dönerek mouse'unuzun sağ tuşuna tıklayın ve "yapıştır"'ı seçin ve dosyaları kopyalayarak kurulumu sonlandırın.

Botlarla Nasıl Oynayabilirim?
Adım 1 : Counter Strike’ın içindeyken Play CS butonuna tıklayın.
Adım 2 : Karşınıza çıkan ekranda Play On Lan'ı seçin.
Adım 3 : Create butonuna tıklayarak yeni bir oyun yaratın.
Adım 4 : Sağ taraftaki listeden istenilen haritayı seçebilir, orta bölümden kaç kişi oynamak istediğiniz belirtebilir ve Ok tuşuna basarak oyunu istediğiniz ayarlar ile yaratabilirsiniz.
Adım 5 : Oyun açıldıktan sonra konsolu (" é tuşu ile) açarak, eklemek istediğiniz bot kadar sayısı kadar rb_addbot yazarak enter'a basın ve konsolu kapatarak oyuna başlayın. (örneğin üç kez arka arka rb_addbot yazarsanız 3 Realbot'u oyuna sokabilirsiniz)