StatsME Kurulum ve Ayarlama

Bu rehberde StatsMe'nin nasıl kurulacağını kurulduktan sonra eniyi ayarların nasıl yapılacağını adım adım anlatacağım.Kuruluma geçmeden biraz StatsMe'den bahsedeyim.StatsMe serverda gerçek zamanlı istatistik tutmaya yarayan bir metamod eklentisidir.Aslında ben size statsme'yi türkçe veriyorum ama siz içindeki yazıları değiştirmek isterseniz veya statsme nasıl kurulur diye merak edersiniz diye bu rehberi hazırladım.

Başlıyoruz !!!
StatsMe'nin türkçe sürümünü direk olarak buradan indirebilirsiniz. StatsMe ile ilgili gelişmeleri ve en son haberleri ise UnitedAdmins sitesinden takip edebilirsiniz. Şimdi yaklaşık 500 kb'lık bu zip dosyasını indirdiniz.Yapmanız gereken ilk iş cstrike klasöründeki liblist.gam dosyasını bir yere kopyalamak.Bu zip dosyasını C:\SIERRA\Half-Life\cstrike klasörüne extract (kopyalamak)'lamaniz gerek.Şimdi cstrike klasörümüzün içinde addons adlı dosya oluşmuş olması gerek.Addons klasorünün içinde statsme ve metamod klasörlerini ğörmüş olmalısınız.Evet bizim işimiz sadece statsme klasöründeki dosyalarla olacak metamod klasörünü ve içindekileri sakın ellemeyin.Statsme klasöründeki motd.cfg adlı dosyayı notepad veya değişik bir not editorü ile açaıp içindeki yazlıları değiştirebilirsiniz.

Örnek:

sm_motd "============================================= ==="
sm_motd " ------------- Hogeys Inc. CS 5 Sunucusu -------------"
sm_motd " Merhaba {p.name}, Burasi {C.hostname}"
sm_motd " Zaman: {thetime}"
sm_motd " IP Adresiniz: {p.ip}"
sm_motd " Auth Numaraniz: {p.aid}"
sm_motd " "
sm_motd " Sunucudaki Yogunluk: {playersnum}/{maxplayers}"
sm_motd " Su Anki Harita: {currentmap}"
sm_motd " {C.clanmod_version?:#}Bir Sonraki Harita: {C.cm_nextmap}"
sm_motd " {timeleft?Kalan Sure\: $:* Sure Limiti Yok *}"
sm_motd " {C.mp_timelimit?Timelimit ayarlandi $ dak.:#}"
sm_motd " Friendly Fire {C.mp_friendlyfire?acik:kapali}"
sm_motd " C4 timer {C.mp_c4timer} sn."
sm_motd " "
sm_motd " Komutlar : (Konusma tusuna basarak giriniz)"
sm_motd " {sm_mode&a?:#}/statsme - istatistiki bilgileriniz"
sm_motd " {sm_mode&a?:#}/stats - diger oyuncularin istatistikleri"
sm_motd " {sm_mode&c?:#}/top15 - ilk 15 oyuncu"
sm_motd " StatsMe anons ayarlarini degistirmek icin konsola 'statsme_menu' yazin"
sm_motd " "
sm_motd " Web Sayfamiz : http://www.hogeys.net"
sm_motd " E-mail : ""
sm_motd " "
sm_motd "============================================= ==="

Örnekte göstermiş olduğum kısımlarda herhangi bir değişiklik yaptığınızda sunucunuzda hatalar oluşabilir.Beyaz yazi ile ğöstermiş olduğum yerler ise sadece mesajlasma anonsları olduğundan istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ama fazla uzun mesaj yazmayın 40 karakteri gecmesin. Burdaki mesajlar oyuncu sunucunuza (server) bağlanırken karşılaşacagı mesajdır.

statsme.cfg

Bu dosya ise statsmenin ayarlarının saklandığı ana dosyadır. İçerisinde fazla bir oynama yapmamanızı tavsiye ederim zaten ben yine içeriğini türkçeleştirdm.Siz sadece sifremizi değiştirmemiz gerekli neden diye sorarsanız sunucuda iken istatistikleri kapatmamıza yarayan menuyu aktif etmek icin.Şu satırları statsme.cfg klasöründe bulun

// StatsMe için şifre
sm_menupassword "sifreniziyazin"

Sizinde anladığınız gibi burdaki sifreniziyazin kısmına şifrenizi yazmanız gerekli. Kullanmak için oyuna girmeden Consol'a sm_menupassword "sifreniziyazin" komutunu yazip enterlamak.


Sunucunuza yada oyununuza girin ve Consol'a statsme_menu yazın ve bu menuden istatistik ile ilgili istediğiniz komutu acip kapatabilirsiniz.


Evet hepsi bukadar kolay.Scripts klasöründeki dosyaları ellemeyin ben ayarladım.Sıra oyuna girip bol bol frag yapmanız ve say tuşuna basıp /top15 yazmanız kalıyor.İyi eğlenceler...

http://rapidshare.com/files/14024981...16_TR.zip.html

EMEĞE SAYGI

ALINTIDIR