Bir Half-Life modifikasyonu olan Counter-Strike çok oyunculu olarak tasarlanmış bir oyun. Ancak Internet' te oynamak için öncelikle iyi bir Internet bağlantısına daha sonra dolu olmayan bir Counter Strike sunucusuna ihtiyacınız var, bildiğiniz gibi her ikisini de bulmak oldukça güç. Tüm bunlara sahip olsanız bile bilmediğiniz oyun haritalarını tanımak veya çeşitli silahlarda olan becerinizi sınamak, taktik geliştirmek ve antrenman yapmak için botlarla oynamak tercih sebebi olabilir. Sırf bu oyunu oynamak için saatlerce Internet’te kalıp yüklü telefon faturalarıyla uğraşmak da cabası.

Bu dertleri kısmen ortadan kaldırmak için gönüllü bilgisayar programcıları bot denilen bilgisayar tarafından yönetilen rakipler tasarladılar. Bu botlar yardımıyla Internet bağlantısına veya sizden başka oyuncuya ihtiyaç duymadan kendi kendinize oyun oynayabilirsiniz. Günümüzde botlar daha önceden programcıları tarafından belirlenmiş hareket noktaları (waypoint) kullanarak normal oyuncuların davranışlarını taklit ederler.

Bugün piyasada bir çok bot bulunuyor ancak bunların içinden sadece PODBot ve RealBot kullanıcıları tatmin edecek düzeyde. Başka bir çok bot da var ancak bizce bunlar yeterli oyun deneyimini yaşatamayan çalışmalar. Yakın gelecekte bilgisayar teknolojisi ve programcılığın ilerlemesiyle tamamen yapay zeka kullanan, daha önceden belirlenmemiş, rastlantısal davranışlar sergileyen ve bizi sürprize uğratan botlarla karşılaşmayı umuyoruz.

PODBot

Özellikleri

PodBot bomba koyabiliyor, defuse edebiliyor, bomba atabiliyor, flash ile kör oluyor, waypoint sistemi ile takılmadan yolunu bulabiliyor, telsiz mesajlarını kullanabiliyor. Botlar Türkçe konuşabiliyor, kendi aralarında muhabbet edebiliyorlar, isteğe bağlı olarak tüm takım aynı silahı kullanabiliyor.

Kurulum hazırlığı

PodBot 2.5 sürümünü buradan,
PodBot Türkçeleştirme Paketi’ni ise buradan bilgisayarınıza çekebilirsiniz.

Türkçeleştirme paketini bilgisayarınızın
C:\SIERRA\Half-Life\cstrike\PODBot klasörüne açmalısınız.