DDR (Double Data Rate), yüksek bant genişliği ve yüksek performans sunan hafıza sistemi spesifikasyonudur. Eski hafıza mimarilerinde, veri iki yönlü saat vuruşunun sadece bir anında veri aktarılıyordu. DDR sisteminde, saat vuruşunun iki anında da veri aktarımı yapılarak, PC133 hafıza sisteminin hızı ikiye katlanarak 266MHz’a hıza ulaşılır. DDR teknolojisi, en çok ilgi gören 3D, Video ve Internet uygulamalarında yüksek hız sunmak için gerekli bant genişliğini sunarak, performansta yeni jenerasyon anlamına geliyor.
RDRAM’ın yüksek fiyatı ve geleneksel PC133/PC100 SDRAM’in kötü performansı nedeniyle, DDR SDRAM, kişisel bilgisayarlar, iş istasyonları ve sunucular için en iyi fiyat/performans oranına sahip çözüm oluyor. DDR teknolojisi, DRAM hafızasının gelecekteki standardı oluyor ve özellikle bant genişliğini tüketen uygulamalar için kullanışlı hale geliyor.

DDR Nasıl Çalışıyor?
Saatin hem yükselen hem de düşen anlarında çalışıyor

SDRAM ile karşılaştırıldığında, aynı fiziksel frekansta iki kat daha fazla veri aktarım oranı sunuyor

DDR Modülü SDRAM'dan Nasıl Ayırabiliriz?
Temel olarak DDR modülleri, SDRAM’e benzerler. Aynı büyüklüktedirler, fakat pin numaraları farklıdır. Görünüşe bakarak ayırabilmek için en iyi yöntem, modüllerdeki çentiğe bakmaktır: SDRAM modülünde iki çentik bulunurken, DDR modülünde bir adet bulunur. Ayrıca DDR modülünün iki yüzeyinde de, mandal mekanizmasına uyan iki adet yarım daire çentik bulunurken; SDRAM modülünde sadece bir adet yarım daire çentik bulunur. Bu tasarım, modüllerin yanlış yuvalara yerleştirilmesini önler.

3D Winbench 2000

DDR nedir?
DDR SDRAM (Double Data Rate SDRAM), masaüstü bilgisayarların ana hafızalarına uygulanmış yeni bir SDRAM teknolojisidir. DDR SDRAM, PC dünyasına çok yeni değil: İşleri seviye VGA kartlarında, VGA hafızasına ekstra bant genişliği sunarak işlemcinin hızlı grafik işlemlerine yardım edebilmek için DDR hafıza çiplerinin kullanıldığını gördük. Fakat DDR, PC anakartlarında 2000’in sonlarına doğru görülmeye başladı. Şimdilerde DDR kullanan sistemler AMD 761 tabanlı. Diğer çip üreticilerinin de DDR uyumlu CPU üretmeleri bekleniyor.
Teknik olarak, DDR hafıza mimarisi, mevcut PC133/100/66 SDRAM’e çok benziyor. Aslında, DDR’a PC133 SDRAM için iyi tasarlanmış bir eklenti gözüyle bakabiliriz. Mevcut SDRAM, veriyi sistem saatinin sadece artış anında aktarır. Fakat, DDR teknolojisi, sistem saat vuruşunun azalış anını da veri aktarımı için kullanır. Bu, sistem saati sinyal durumu, hem düşükten yükseğe hem de yüksekten düşüğe geçerken verinin aktarılması anlamına gelir. Bu özelliği sağlayabilmek için, DDR çipinin iç mimarisi değiştirilmiştir. Dahili veri yolu iki kat daha genişir ve hafıza çıkış tamponunun doldurulabilmesi için veri de katlanmıştır. Yani, aynı süre içinde DDR, mevcut PC133 SDRAM’in aktarabileceği verinin tam iki katı veri aktarabilir. İşte bunlar, teknolojinin adının neden Double Data Rate olduğunu açıklıyor.
DDR’in mükemmel performansı nedeniyle, bu teknolojinin, bütün PC’ler için gelecekteki ana hafıza sistemi olacağını kesinleştiriyor.

DDR platformunun bana ne gibi getirileri olabilir?

Kullanıcıların DDR’ı göz önünde bulundurmaları için 3 önemli sebep var.
İlk sebep, DDR teknolojili bir PC’nin, günümüzdeki SDRAM sistemlerinden her alanda daha iyi performans sunabiliyor olmasıdır. DDR platformu, genel sistem performansında yaklaşık %5-10’luk bir artış sağlar. DDR hafızanın verimliliği, SDRAM’dan en az %10 daha iyidir. İ�kinci sebep, DDR platformunun, 2001’in ikinci yarısında temel bir sistem öğesi haline gelecek olmasıdır. Şimdilerde SDRAM platformuna yatırım yapmak, yakın gelecekte bir terfi beklemek demektir. Üçüncü sebep ise, DDR’in fiyatlarının SDRAM ile karşılaştırıldığında çok yüksek olmasına karşın, kullanıcıların aynı anakart üzerinde hem geleneksel SDRAM hem de DDR destekleyecek yeni tasarımları seçebilecek olmalarıdır. Bu tür çözümlerle kullanıcılar, şimdi SDRAM kullanırken, DDR fiyatları makul düzeye indiğinde rahatlıkla DDR’a geçebilecekler. Son olarak da, DDR platformu Rambus opsiyonu kadar pahalı olmamasına rağmen karşılaştırılabilir düzeyde bir performans sunmaktadır. Gelecek platform adayları arasında, sadece DDR opsiyonu en iyi fiyat/performans oranını sunmaktadır. DDR, mevcut hafıza sistemleri arasında en çok umut vadeden sistemdir. Mantıklı karar verecek bütün kullanıcılar için en iyi seçimdir.

Rambus SDRAM ve DDR arasındaki farklar nelerdir?

Kısaca açıklayacak olursak, Rambus hafıza mimarisi “seri veri aktarımı”na dayanır. Rambus hafıza sistemindeki veri yolu bir tren gibi tek bir veri yolu üzerinde işlem yapar. Hafıza erişimi istendiğinde, hafıza veri kontrol işlemcisi, veri yolu aracılığıyla bir istek sinyali gönderir ve bu sinyal verinin nerede olduğuna bağlı olmaksızın, veri yolu kanalı üzerindeki bütün yolu aşmak zorundadır. Bu tip bir mekanizma da veri erişimi için aşırı gecikmelere, veri parazitlerine ve veri çatışmalarına yol açar. Daha da önemlisi, Rambus sisteminin çalışma frekansı azami 400MHz’e ulaşabilir ve dolayısıyla güçlü bir yol denetleme mekanizması gerektirir. Bunların da bir sonucu olarak Rambus sistemi daha pahalıdır. Ayrıca 2 baytlık dar hafıza kanal genişliği yüzünden verinin bant genişliği 800MB/s ile sınırlıdır. Şu ana kadar, masaüstü PC için sadece bazı Intel çipsetleri ve bazı TV oyun istasyonları, ana hafıza olarak Rambus kullanmaktadırlar.
DDR, geleneksel SDRAM gibi “paralel veri yolu” mimarisini kullanır, fakat daha az güç harcar: 2.5 volt. Bu da, DDR’ın daha hızlı çalışmasını, az enerji harcamasını ve fazla ısı üretmemesini sağlar. Gecikme süresi, Rambus’a oranla daha düşüktür, çünkü bütün hafıza çipleri için aşılacak veri yolu uzunluğu aynıdır ve dolayısıyla yol izleme mekanizması da çok güçlü değildir. DDR bant genişliği, paralel 64-bit veri yolu ile 2100MB/s’ye kadar uzanır. Şimdilik çok fazla çipset üreticisi DDR’ı desteklemiyor, fakat gün geçtikçe destekleyenlerin sayısı artacak ve DDR, düşen fiyatı ve daha iyi performansı ile Rambus’u geçecek.

PC2100 ve PC1600 nedir?

Bu kodlar, iki tip DDR modülü için farklı spesifikasyonları belirtir. Bu iki tip DDR, çalışma frekanslarında farklılık gösterirler: PC2100 tam olarak 133MHz’te çalışırken, PC1600 100MHz’ta çalışır. Bu sayılar, teorik bant genişliğini belirtir. 64-bit veri yolu genişliğinde ve 133MHz çalışma frekansıyla DDR, %100 verimlilikteyken çok geniş bant sunabilir. Bu sayıların hesaplanış yöntemi şöyledir: 2 x 64-bit x 133MHz / 8-byte/bit = 2100MB/s.

DDR modülünü SDRAM'dan nasıl ayırabiliriz?

Temel olarak DDR modülleri, SDRAM’e benzerler. Aynı büyüklüktedirler, fakat pin numaraları farklıdır. Görünüşe bakarak ayırabilmek için en iyi yöntem, modüllerdeki çentiğe bakmaktır: SDRAM modülünde iki çentik bulunurken, DDR modülünde bir adet bulunur. Ayrıca DDR modülünün iki yüzeyinde de, mandal mekanizmasına uyan iki adet yarım daire çentik bulunurken; SDRAM modülünde sadece bir adet yarım daire çentik bulunur. Bu tasarım, modüllerin yanlış yuvalara yerleştirilmesini önler.

DDR ve PC133 çok benzeyen yapılara sahipse, sistemimde DDR kullanabilirmiyim?

Cevap evet, fakat DDR destekli bir anakart almış olmak koşuluyla. Bu koşul sağlanmıyorsa, cevap hayır olacaktır. Birbirlerine benzemelerine rağmen, birçok bakımdan da farklılık gösterirler. DDR sinyal kontrolü içinde ekstra birkaç çip gerektirir ve bu yüzden de 184 pindir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, modüllerdeki çentik sayıları farklıdır. Hiçbir kullanıcı, SDRAM modülünü bir DDR hafıza yuvasına, modülü kırmadan takamaz. Ayrıca, iki sistem farklı enerji seviyelerinde çalışırlar. Bu nedenlerden dolayı, sistemler birbirine uyumlu değildir. Bir DDR modülü takmadan önce anakart veya sisteminizin kitapçığını okumak iyi bir fikir olacaktır.

SDRAM ve DDR modülleri "combo" anakartlarda beraber kullanılabilir mi? (Combo, DDR ve SDRAM soketlerini aynı anakart üzerinde sunuyor)

Hayır. Bu işlem, DDR modülünün ve de büyük ihtimalle anakartın zarar görmesine yol açacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, DDR ve SDRAM modülleri farklı veri zamanlamalarında çalışırlar. Eğer anakarta beraber takılırlarsa, sinyaller karışacak ve sistem çökecektir. DDR voltajı 2.5 volttur ve 0.2 voltluk töleransı vardır; bu da geleneksel SDRAM hafızasının çalışma voltajında DDR modülünün zarar göreceğinin en önemli göstergesidir.

Bu makale http://www.cizgi.com.tr sitesinden alınmıştır.