Birçok değişik modelin bulunduğu ekran kartı piyasasında, nVidia ve ATI kartlarda kullanılan GT, XT, PRO vb. kısaltmaların ne anlama geldiğini bilemeyen kullanıcılar için faydalı olacağını düşündüğüm bu konuda, kısaltmaların ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağım.


* Kısaltmaların sıralaması bu kısaltmaları taşıyan kartların hızaşırtma (overclock) yapılmadan sergiledikleri performansa göredir.
* Kısaltmalar önündeki 6600, 7800, x1600, x1900 vb. rakamlar, kartın hangi seride olduğunu belirtip kısaltmalar ile birleştiğinde o seriye ait performans sıralaması oluşur.
* Kısaltmaların performans sıralamasına bakılırken kartların bulunduğu seri de göz önünde bulundurulmalıdır. Yani değerlendirilmesi yapılan kartlardan biri diğerine göre üst seride olabilir ancak, GT kısaltmasını taşıyan alt seri ekran kartı kendinden üst seride bulunan normal versiyon bir ekran kartından daha performanslı olabilir.nVidia Ekran Kartları

TC : Turbo Cache teriminin kısaltmasıdır. Bu tip ekran kartları giriş seviyesi ekran kartları olup paylaşımlı hafıza kullanırlar. Ekran kartı üzerindeki hafıza yetmediğinde sistem belleğinin bir kısmını kullanarak, performansta artış sağlanması yoluna gidilmiştir. Daha çok ofiste kullanılacak makinelerde düşünülmelidir. Performansları standart bir bütünleşik (onboard) ekran kartından biraz daha iyidir. Bu özellik 6200 ve 7300 serisi ekran kartlarında bulunmaktadır.

LE : Light Edition kısaltmasıdır. Bu tip ekran kartları da bulunduğu serinin giriş seviyesinde kabul edilir. Bulundukları serinin normal versiyonundan (kısaltma taşımayan düz versiyon) düşük özelliklere sahiplerdir. Kapalı olarak gelen Pixel Shader ünitelerinin açılarak performansın artması ihtimali vardır.

XT : LE tip ekran kartları gibi normal versiyonların özelliklerinden kırpılmış halleridir. LE ile normal versiyon arasında bulunurlar. Hızaşırtma performansları oldukça iyidir. Bulundukları serinin ortasına yakın bir sırada yer alırlar.

GS : Özellik olarak normal versiyonun üstünde kabul edilir. Yani bulunduğu serinin ortalama üstü kartıdır. Oldukça iyi hızaşırtma performansları vardır. Çokça oyun oynayanların tercih edebileceği fiyat performans kartlarıdır.

GT :
Özellikleri GS'den daha iyidir ve gayet performanslı kartlardır. Sınırlara yakın çalıştıklarından çok fazla hızaşırtma yapılamayabilir. Oyuncuların en çok tercih ettikleri kartlardandır. Nispeten alınabilir fiyatlarda olmaları bunun en büyük sebebidir.

GTX :
nVidia'da bulundukları seride en performanslı ve üst seviye kartlar bu tip kartlardır. Ancak fiyatları oldukça fazladır.

GX2 : 7950GX2 olarak bilinen ve tek kart üzerinde çift grafik işlemci barındıran kartlarda kullanılır.

ATI Ekran Kartları

HM : Hyper Memory kısaltmasıdır. Çalışma prensibi nVidia'daki TC tipi ekran kartlarındaki gibidir. x300 ve x550 ve x1300 serilerinde mevcuttur. Ofis kullanımı için tercih edilebilir.

SE : Slow Edition kısaltmasıdır. LE versiyon kartların, hafıza arabirimi (Memory Interface : 64bit, 128bit vb.) yarıya düşürülmüş çeşidi olarak kabul edilebilir. Zaten özellikleri azaltılmış bir ekran kartından, biraz daha özellik çıkarılarak oluşturulduğu için 3 boyut performansı beklememek gerekir. Üretim bandından çıktıktan sonra testlerde geçer not alamayan kartlar,atılmak yerine elden geçirilerek özellikleri kısılmış ve düşük fiyatla piyasaya sürülerek kullanıcılara sunulmuştur. Bu kartlar arızalı değildir. Yalnızca belli performans kriterlerini tutturamadıklarından yeniden elden geçirilmişlerdir. Bu bakımdan Second Edition kartlar olarak da tanımlanabilirler.

LE : Light Edition kısaltmasıdır. nVidia LE ve XT tip kartlarda olduğu gibi normal versiyon kartların özelliklerinden kırpılarak oluşturulmuş kartlardır. Bulundukları serinin giriş seviyesi olarak kabul edilirler.

PRO : Normal versiyondan daha iyi bileşenler içerir. Bulundukları serinin orta sırasına yakın kartlardır. Oyun oynamayı hedefleyen kullanıcılar en azından bu tip bir kart seçmelidir.

GT : Bulundukları serinin orta sınıf kartları olarak tanımlanabilir. PRO'nun üstü GTO'nun altındadırlar.

GTO : nVidia kartların GS modelleriyle aynı performans aralığında düşünülebilirler. Oyunlardaki yeterli performanslarıyla göz doldururlar. Hızaşırtma performansları yüksektir. ATI'nin fiyat/performans kartları olarak değerlendirmek yanlış olmaz.

XL : ATI'ni üst sınıf kartlarının en altında bulunur. Özellikleri kırpılmış XT olarak düşünülebilir.

XT : XT kısaltmanın nVidia'daki kullanımının aksine, bu kısaltmayı taşıyan ATI kartlar üst seviye kartlardır. Oyun tutkunlarının tercih ettiği performans kartları bu guruptadır.

XT-PE : Platinium Edition kısaltması olan PE elden geçirilip daha iyi özelliklerle donatılmış olan XT kartlar için kullanılır.

XTX : ATI'ni en üst sınıf kartları bu kısaltma altında toplanırlar. Fiyatları oldukça yüksektir.

Bu kısaltmalar dışında firmaların kendi bünyelerinde belirledikleri, extreme, ultra, top edition, sonic, GE vb. kısaltmalar ya da ekler, genellikle firma tarafından fabrika çıkışı olarak hızaşırtılmış ve/veya eklentiler yapılarak performansları artırılmış ürünlerde kullanılır.