atari oyunları
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bilgisayara Yeni Başlayanlar İçin Sözlük - Bakmadan Geçmeyin

 1. #1
  Emekli Yetkili
  M4K1F - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Üyelik tarihi : Feb 2006
  Mesajlar : 14.004
  Tecrübe Puanı 10000
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart Bilgisayara Yeni Başlayanlar İçin Sözlük - Bakmadan Geçmeyin  Arkadaşlar bu döküman bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar için hangi terim ne anlama geliyor?Bu dökümanı okuduktan sonra bilmeyen arkadaşların yorum yapma kabiliyeti daha da artacaktır!!!!

  AGP : Uzun hali "Accelerated graphics port" şeklindedir. Süper hızlı 3D görüntülere olanak veren gelişmiş grafik card arayüzüdür.

  ARCHIE : Internet üzerinde FTP dosyalarını aramaya olanak veren bir araç. (Tabii daha önce FTP ye bakmanız gerekiyor.)

  ASCII : American Standart Code for Information Interchange kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Latin harflerini tanımlamaya yarıyan bilgisayar kodları standardına verilen ad.

  ATTRIBUTE: HTML sayfalarında kullanılan Tagların aldığı parametrelerdir. Her bir parametre kontrole yeni bir özellik ekler. Bazı parametreler değer alır bazıları ise olduğu gibi kullanılır.

  BACKBONE : Büyük veri kapasitesine sahip bir ağı besleyen hızlı bir hat veya bir seri bağlantıdır.

  BACKUP : Bir dosya, veri yada vb. ikinci güvenli kopyasıdır.

  BANDWIDTH: "Bandwidth" band genişliği olarak Türkçeye çevrilebilir. Bu terimin anlamı ise belirli bir sürede ne kadar bilgi akışı olduğudur.

  BIOS : BIOS PC nin temel birleşenlerini control eder ve Saat, tarih ve Hard diskinizin büyüklüğü gibi operating system bilgilerini verir.

  BIT : En küçük veri ölçüm birimidir. Bilgisayar bir ve sıfırlardan oluşur, ve bu her "1" ve "0" bilgisayarda 1 bitlik veri alanına eşittir.
  1 Bit = 8 Byte; 1024 Byte = 1 KB; 1024 KB = 1 MB

  BITMAP : Pixellerden (Nokta) oluşan resim biçimidir.

  BOOKMARK : Sevdiğiniz Web sayfalarını browser'ınızı kullanarak saklayabilirsiniz.

  BROWSER : Internette dolaşmanızı sağlayan program.

  CACHE : Her türlü operasyonu (işlemi) hızlandırmaya yarayan özel bir hafızadır.

  CD-ROM : Üzerinde 650 MB bilgi taşıyabilen mobil veri depolama birimleridir.

  CGI : Common Gateway Interface kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Web sayfalarını etkileşimli yapmak için kullanılan bir interfacedir (yani arabirim). Cgi sayesinde Web'te bir yazılımla bağlantı kurulup sonuç Web sayfasına iletilir. Örnek: web sitelerinde bulunan Ziyaretçi defterleri.

  CLIENT : Türkçesi "müşteridir. Bir sunucuya bağlanmış olan makinaya "client" ismi verilir.

  CLIPART : Web sitenizde veya dokümanlarınızda kullanabileceğiniz resim kolleksiyonlarıdır.

  CUT : Kulağa nasıl geliyorsa öyle. Eğer bir yazıyı, resmi vb. bir yere taşımak istiyorsanız onu keser ve başka bir yere yapıştırırsınız.

  CYBERSPACE : William Gibson tarafından ortaya atılan "bilgisayarın içi" anlamına gelen bir terim.

  DATABASE : Çok güçlü arama kapasitesi sağlayan verilerin sınıflandırılmasına ve depolanmasına olanak veren yapı.

  DIALOG BOX : Bir pencere içinde genellikle kullanıcıya mesaj vermek için kullanılırlar. DIALOG BOX lar genelde uyarı vermek için kullanılır.

  DIGITAL CAMERA: Alıştığımız kameraların aksine ışığa duyarlı filmlerin kullanılmDIGITAL CAMERAadığı, resimlerin dijitalleştirilerek veri şeklinde hafızada saklandığı kameralardır.

  DISC DEFRAGMENTER : Veriler yapısal olarak sabit diske karmaşık yazılır. Bu karmaşıklık bir süre sonra bilgisayarda performans düşüklüğü yaratır. Bu performans düşüklüğünü engellemek için disk birleştiriciler (Disc Defragmenterlar) kullanılır.

  DNS : Domain Name System kelimelerinin başharflerinden oluşmaktadır. Sunucu ismini açık Internet adresine çevirmek için kullanılır. Internet üzerinde aynı adlı iki veya daha fazla sunucu isminin olmaması DNS sayesinde yapılmaktadır.

  DOS : (DISC OPERATING SYSTEM) Windows çıkmadan önceki standart işletim sistemiydi. DOS dosyaların sabit diske nasıl kopyalanacağını ayarlar. DOS komutlarla yönetilir.

  DoS : DOS işletim sisteminden çok farklı bir kavramdır. Denial Of Service anlamına gelir. Bir hizmetin organize olmuş büyük bir grup tarafından hizmetin verildiği server'a aşırı yüklenerek bu hizmetin durdurulmasıdır.

  DPI : Uzun şekli "Dots Per Inch" şeklindedir. Resimlerin çözünürlüğünü dolaylı olarakta kalitesini ölçmeye yarayan bir birimdir. Bir inchteki nokta sayısı anlamına gelir ve eğer 1 inch'te nekadar çok nokta varsa resim o kadar kalitelidir.

  DOWNLOAD : Bir web sitesindeki bir dosyayı bilgisayarınıza kopyalama işlemidir.

  DRIVER : Bilgisayardaki donanımın çalışası için gerekli yazılımlardır.

  DVD : (Digital Versatile Disc - Dijital Çok yönlü Disk) CD ile kıyaslandığında çok fazla veri depolayabilen veri depolama araçlarıdır. Bu teknoloji ile çok kaliteli filmler ve ses dosyaları saklanabilir.

  E-COMMERCE: Internette ürün satışını tanımlayan terim.

  E-MAIL : İki bilgisayar arasında modem ve data hattı yardımıyla bilgi alışverişi yapılması anlamına geliyor. Kullanılış şekli mektup göndermeye benzediği için E-mail adı verilmiştir.

  ENCRYPTION : Internet üzerinden gönderilen bilgilerin hacker (Bkz. HACKER) diye adlandırılan kişiler tarafından kullanılmasını engellemek için kullanılan şifreleme sistemi.

  EXPLOIT: İşletim sistemlerin çok kullanıcılı sistemlerde kullanılmaya başlamasıyla birlikte sistemlerde kullanıcıların yetkisi de sözkonusu olmuştur. Kişisel işletim Sistemlerinde (örneğin DOS) sistemi aynı anda tek kullanıcı kullandığı için bütün dosyalara erişebilir, okuyabilir vs. Ancak aynı anda pek çok kişi tarafından kullanılan İşletim sistemlerinde sistemin bir yöneticisi olmak zorundadır ki bu Novell'de supervisor, Unix ve clone'larında root,NT'de administrator olarak adlandırılır. İşte bu çok kullanıcılı sistemlerde yetkisini artırmak isteyen normal kullanıcılar sistemde daha yetkili hale gelebilmek için exploit dediğimiz programlar yazmışlardır. Exploitler işletim sistemi üzerindeki herhangi bir programın eksikliğinden yararlanarak kullanıcıyı daha yetkili hale getirmeye yararlar. Exploitler local ve remote olarak ikiye ayrılır. Local exploitler işletim sisteminin bir kullanıcısıyken uygulanabilir, remote exploitlerde ise sistemin bir kullanıcısı olmanıza gerek yoktur. Sistem açıkları ve bu açıkları kullanmak için yazılmış exploitler günden güne artmakta ve her sistem açığı için patch'ler yazılmakta.

  FILE EXTENTION : Windows işletim sisteminde dosya adının sonuna nokta ile beraber eklenen eklerdir. Örneğin ".doc" Word dökümanları, ".txt" Notepad dosyaları ".xls" Excel dosyaları için kullanılır. Bu ekler Windows işletim sistemine dosyanın hangi program ile işleniceğini gösterir.

  FONT : Şekilleri ve büyüklükleri daha önceden belirlenmiş karakter kolleksiyonudur.

  FTP
  : File Trasfer Protocol kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Ftp'yi Türkçeye Dosya Transfer Protokolü olarak çevirebiliriz. Bu protokol sayesinde bir server ve bir bilgisayar arasında veri alışverişi sağlanabilir.

  HACKER : Bilgisayar sistemlerine izinsiz olarak giren kişilere verilen ad.

  HOME PAGE : Bir Web sitesi bir çok sayfadan oluşur. Bir sitenin birinci sayfasına ise Home Page denir.

  GATEWAY : Gateway, teknik olarak aynı türden olmayan iki protokol'ün anlaşmasını sağlayan donanım yada yazılım anlamına gelir. Örneğin Compuserve'ün kendi mesaj formatı ile Internet e-mail formatı arasında değişimi sağlayan bir "geşiç kapısı" vardır. Ama bu terim Internet üzerinde genellikle, bir sistemden diğer bir sisteme geçiş sağlayan bir mekanizmayı anlatır.

  GIF: Graphics Interchange Format kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Grafik dosyalarını sıkıştırmak amacıyla Compuserve tarafından yaratılmış bir grafik formatıdır. Web dökümanlarında sık sık kullanılır.

  GRAPHICS CARD : Bilgisayarın ekranını kontrol eden devredir.

  GOPHER : Internet üzerinde hypertext kullanmadan değişik menülerdeki materyallere ulaşmayı sağlar.

  HARD DISC : Yüksek kapasiteli veri depolama araçlarıdır. Bilgisayarın içinde sabit bir şekilde bulunurlar. Giga byte boyutunda bilgi depolayabilirler ve bu büyüklükteki verilerle baş edebilmek için çok büyük hızlarda dönderler. Dönüş hızları genelde 7200 devir/dak dır. 10000 devir/dak çıkanlarıda bulunmaktadır.

  HYPERTEXT: HyperText, dökümanları biçimlendirmek, resim eklemek, bağlantılar yaratmak için kullanılan methotdur.

  HOME PAGE: Bir web sitesinin ziyaret edilen ilk sayfasıdır.

  HPC : (Handheld Personal Computer) Microsoft tarafından ortaya atılan Windows CE nin çalıştığı bilgisayarlardır.

  HTML : (Hypertext Mark-up Language) Web sayfaları yaratmak için kullanılan programlama dilidir.

  HYPERTEXT : Bir sayfadan diğerine geçmek için kullanılan linklerdir.

  INTERNET : International bir networktür. Dünya çapında milyonlarca bilgisayarın birbirlerine bağlanmasıyla oluşturulmuş bir ağdır.

  INTERNET EXPLORER: Şu anda en popüler browserdır. Microsoft tarafından geliştirilmiştir.

  IP : (Internet Protocol) 32 bit bir numaradır. Kullanıcının internetteki pozisyonunu gösterir. Bunu kullanıcının adresi olarakta niteleyebiliriz. İ�ki bilgisayar arasında veri alışverişi yapılcağı zaman bu adresler arası bilgi alışverişi yapılır.

  IRC : Internet Relay Chat. Türkçeye sohbet olarak çevirebiliriz. Internet kullanıcılarının aynı anda kanal adı verilen yerlerde karşılıklı yazışmasıdır.

  ISA : (Industry Standard) Modem, ses kartı vb bileşenlerin anakarta dolayısıyla bilgisayara bağlanmasını sağlayan yuvalardır. Daha yüksek performanslı PCI slotlar ISA nın yerini almıştır.

  ISDN : Internete yüksek hızda bağlantı kurulmasına olanak veren hatlardır.

  ISP(ISS): Internet Service Provider (Internet Servis Sağlayıcı)

  JPEG : Bir resim depolama çeşididir. Böylece resimler değişik yönemlerle daha az yer kapla***** saklanabilirler.

  KBPS: (Kilo Bits Per Second) Modem hızını ölçmek için kullanılan bir birimdir.
  1 Kilobit = 1000 Bit

  LAUNCH: Bir programın iconuna basarak onu çalıştırma işlemidir.

  LCD: (Liquid Crystal Display) Notebooklarda veya desktop bilgisayarlarda kullanılan bir çeşit monitördür.

  MEGABYTE (MB): Veri saklama büyüklüğüdür.Bu büyüklükteki veriye kabaca 1 milyon karakter veya 180.000 kelime büyüklüğünde bir veri diyebiliriz.

  MEMORY (RAM): (Random Access Memory) Bilgisayarın geçici saklama alanıdır. Günümüzde MB boyutunda ölçülür. Bilgisayardan güç kesildiğinde RAM de boşalır.

  MIDI: Musical Instrument Digital Interface kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bilgisayar ile müzikal enstrüman arasındaki bağdır. Örneğin bir keyboard'u bilgisayara MIDI üzerinden bağlarız.

  MMX : Intel firması tarafından geliştirilen bir teknolojidir. MultiMedia eXtensions kelimelerinden meydana gelmektedir. İ�şlemcinin multimedia uygulamalarında yüksek bir performans sağlaması için işlemciye eklenmiş komutlardan oluşmaktadır.

  MODEM : İki bilgisayar arasında bağlantı kurmaya yarayan bir karttır. Dijital sinyalleri ses sinyallerine dönüştürürler, böylece telefon hattı üzerinden veri alış-verişi sağlarlar.

  MOTHER BOARD : Main Board olarakta kullanlır. Bilgisayarın iskeleti gibidir. Bütün aygıtları birbirine bağlar ve aralarında iletişim kurulmasını sağlar.

  NEWS GROUPS : Internetin özelliklerinden birisidir. Belirli bir konuda o konu ile ilgili kişilerin bir ortamda toplanarak bilgilerini paylaşmasıdır. Malesef internetin bu özelliği ülkemizde gerektiği gibi kullanılamamaktadır. Ancak bir konuda başkalarının tecrübelerinden faydalanmak için büyük bir fırsattır.

  NiCad : Ağır, ucuz ve basit yapıda yeniden şarj edilebilir bir tür pildir.

  NiMH : (Nickel Metal Hydrid) NiCad'e göre daha karmaşık yapıda yeniden şarj edilebilir bir tür pildir. İki şarj arası zaman NiCad e göre daha fazladır.

  NOTE BOOK: Taşınabilir bilgisayarlardır. Desktop bilgisayarlardaki bir çok özelliğe sahiptirler. Genellikle LCD ekranlıdırlar ve kabaca A4 büyüklüğündedirler.

  OPERATING SYSTEMS : Türkçeye İşletim Sistemi olarak çevirebiliriz. PC'nin değişik bölümlerindeki hareketleri kontrol eden,kullanıcı ile bilgisayar arasında köprü görevi gören yazılımlardır. Eskiden DOS işletim sistemi olarak kullanılırken günümüzde Windows 98, Windows 2000, Windows Me ve bunların rakibi Linux kullanılmaktadır.

  NICK NAME: Takma ad.

  PARALLEL PORT : Bilgisayarın arkasında bilgisayarı yazıcıya bağlayan sokettir. Verileri 8 tane parelel kablo üzerinden yazıcıya gönderir.

  PC CART: Kart şeklindeki aygıtlardır. Bunlara ses kartını, modemi örnek verebiliriz.

  PCI : Bir çeşit veri yoludur. ISA ya benzer ancak ondan daha gelişmiştir.

  PDA : (Personal Digital Assistant) küçük, elektronik ajandalara verilen isim.

  PENTIUM: Intel firması tarafından geliştirilen yüksek performanslı bir tür işlemcidir. Eski 80486 ların yerini almıştır ve tüm 80x86 larla uyumludur. Şu anda Pentium IV ler gündemdedir.

  PIXEL : Bir resmin en küçük parçasıdır. Resimler pixellerden meydana gelmektedir. Resimlerim çözünürlüğü (kalitesi) yatay ve düşey olarak bulunan pixel sayılarıyla ölçülür.

  PROCESSOR : CPU (Central Processing Unit) olarakta kullanılmaktadır. Bilgisayarın kalbidir. Bilgisayarda işlemleri processor (işlemci) yapmaktadır. Bir sistemin kalite ölçütlerinden biride işlemcinin hızıdır (Mhz cinsinden). Bir bilgisayarın işlemcisi ne kadar hızlıysa sistemde o kadar iyidir.

  POP3 : Post Office Protokol (version 3). Sanırım türkçeye çevirmeye gerek yok. Bir E-Mail accountuna gelen elektronik postaların toplandığı server. Bir E-Mail accountuna sahip kimse maillerini okumak için önce maillerini POP3 serverından indirmek zorundadır.

  SCANDISK: Sabit diskteki hataları bulmaya yarayan bir yazılımdır. Windows 95/98 le birlikte gelmektedir.

  SCANNER : Herhangi bir materyal üzerinde bulunan (kağıt, karton vb.) resimlerin dijitalleştirilerek bilgisayar ortamına geçirilmesini sağlayan aygıttır. Daha sonra bu resimler üzerinde değişik oynamalar yapılabilir. Günümüzde bilgisayar teknolojisi Fotoğrafçılıktada kullanılmaktadır. Gelişmiş scannerlar ve programlar sayesinde eski fotoğraflar yırtılıp yok olmaktan kurtarılmaktadır.

  SCREEN SAVER : Eğer Windows işletim sistemi kurulu bir bilgisayarda belli bir süre bilgisayara bir veri aktarımı yapılmazsa bu tür programlar devreye girer ve ekrana daha önceden belirtilen aksiyonları gönderirler. Ancak bu programın çalışması için ekran ayarlarından screen saver'ın aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

  SCROLL/SCROLL BAR: Eğer bir metin bir pencereye sığmazsa metnin tümünü görmek için pencerenin yanında bulunan oklara basılır. Böylece bir pencereye sığmayan metinlerde tamamen izlenebilirler.

  SCSI: (Small Computer Systems Interface) Çevresel aygıtları (Örneğin sabit disk veya scanner) bilgisayara bağlamak için kullanılan yüksek hızlı paralel arayüz standartıdır.

  SEARCH ENGINE : Internet büyük bir alem ve nasıl aramanız gerektiğini biliyorsanız aradığınızı bulamamanız imkansız. WWW üzerinden aranan bilgiye ulaşılmasını sağlayan index yazılımlarına search engine denir.

  SERIAL PORT : Bilgisyarın arkasında bulunan, modem veya palmtopları bilgisayara bağlamak için kullanılan bir çeşit porttur.

  SHAREWARE : Yazılım şirketlerinin yazdıkları programı tanıtmak amacıyla son kullanıcının kullanımına bir kısıtlama ile beraber deneme amacıyla sunmasıdır. Bu kısıtlama süresi genelde 30 gündür ve bu sürenin bitiminde yazılım ya satın alınır yada bilgisayardan silinir.

  SHORTCUT : Bir programı hızlı bir şekilde, o programın nerde olduğunu aramadan çalıştırmaya yarayan kısa yollardır.

  SIMM slots : Uzun hali "Single In-line Memory Module slots" şeklindedir. Bilgisayara extra hafıza (memory) takılarak hafızanın büyütülmesini sağlar.

  SIMULATIONS : Gerçek hayatı taklit eden oyunlardır. En popüler oyunları uçak simülasyonlarıdır.

  SNIFF : Bir çoğunuzun bildiği gibi iki bilgisayarı birbirine bağlamada kullanılan en popüler yol ethernet dir. İki bilgisayar arasındaki bilgi alışverişini yakalamya ise Sniff denir.

  SOFTWARE APPLICATION : Donanıma nasıl çalışması veya ne yapması gerektiğini söyleyen program veya program gruplarıdır. İşletim sistemleri, kelime işlemciler, oyunlar Software Application a birer örnek olabilirler.

  SPAM : Süpürüntü, kalitesiz (yabancılar buna junk diyor, bende nasıl çeviriceğimi şaşırdım) maillere spam mail denir. Örneğin posta kutunuza gelen sizin için gereksiz bir ürünün tanıtımı spam maildir.

  SPOOF : Kısaca spoof ceşitli yöntemlerle ve çesitli nedenlerle kullanıcı IP sinin saklanmasıdır. Spoof yaparak kullanılan IP sahtedir.

  STRATEGY GAME : Strateji oyunları bir çok amaçla beraber birden fazla karakter ve element içerirler. Örneğin askerler, tanklar ve uçaklarla kazandığınız bir savaş oyunu strateji oyunudur.

  SURFING : World Wide Web te internet sayfalarını dolaşan kişilerin yaptığı eylem için kullanılan bir deyimdir.

  SWAP FILE: Bilgisayarın virtual (sanal) bellek veya RAM için kullandığı Harddiskin bir bölümüdür.

  TAB : Birden fazla farklı ayarın bir eleman için bir arada toplanması ile oluşan ayarlar gurubudur. Türkçeye etiket olarak çevirebiliriz. Her etiket kendi içindi bir ayarı oluşturmaktadır. Bu etiketler birleşir ve o elementin tüm ayarlarını içerirler.

  TASK BAR : Türkçesi görev çubuğudur. Windows işletim sisteminde alt tarafta bulunur. Start (Başlat) butonuyla beraber o anda çalışan programların listesini gösterir. Görev çubuğu arayıcılıyla programlar arasında dolaşabilirsiniz.

  TCP/IP: (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine veri transferi yapmak için kullanılan protokoldür.

  TIF : (Tagged Image File) Grafik resim dosyalarını saklamak için kullanılan bir dosya formatıdır.

  TONER: Temel olarak lazer printerlar içinde bulunan fotokopi makinasının içindekine benzer bir tür mürekkeptir. Ancak bu mürekkep toz halinedir.

  TOUCH PAD : Paltop bilgisayarlar üzerinde bulunan ve bu bilgisayarlarda mouse görevini yapan dokunmaya hassas aygıtlardır.

  TWAIN : (Technology Without An Important Name) Scanner ve diğer bazı aygıtların bilgisayarla iletişimini sağlayan bir standarttır.

  UNDO : Yapılan bir hatayı önlemek için yapılan son hareketi geri alan program özelliğidir. Bir çok programda bu özellik bulunmaktadır.

  UPGRADE : Bilgisayarın herhangi bir parçasını veya tümünü yenisiyle değiştirmeye veya eklemeler yapmaya verilen addır. Örneğin bilsiyara yeni bir RAM eklemek veya harddiskini yeni ve daha büyük bir Harddiskle değiştirmek bir upgrade işlemidir.

  URL : (Universal Resource Locator) Web site adreslerini belirtmek için kullanılan addır.

  USB: (Universal Serial Bus) Çevresel cihazları (örneğin scanner, printer) bilgisayara bağlamak için kullanılan yeni bir standarttır.

  VIRTUAL MEMORY : Bulunandan fazla sistem belleğine ihtiyaç duyulduğunda RAM gibi davranan harddisk üzerinde bulunan alanlardır.

  WAVE FILE (WAV) : Windows'un ses yüklemek, kaydetmek için kullandığı ses formatıdır.

  WEB : Internetin web browser kullanılarak web sayfalarının gezildiği bölümüdür.

  WEB BROWSER : World Wide Web (WWW) üzerinde dolaşmaya ve veri transferine olanak veren yazılımların genel adı.

  WIZARD: Bir görevin tamamlanması için kullanılan bir çeşit adım-adım yardım programlarıdır.

  WORD PROCESSOR : Yazı dökümanları yaratmak ve düzenlemek için kullanılan programlardır.

  ZIP: Dosya sıkıştırma formatıdır. Internette yapılan dosya transferinin büyük bir bölümü zip formatındadır.

  ZIP DRIVE : Iomega firması tarafından dizayn edilen yüksek kapasiteli disk sürücülerdir. Cep boyutunda 100 MB ve 250 MB kapasiteli disk sürücülerdir


  Paylaş 2. #2
  Aktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Oct 2008
  Mesajlar : 373
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  teşekkürler dostum


  Paylaş
  İŞTE DOSTLARIM

  Kurt(Kralyasar),Spearwolf(Legolas),Faramir(Faramir ),Eragon(Eragon),Recebin(Blazell),Dark66(Matri,Flame(Flame),Zehir(Zehir),Lordeldar(Lordeldar),Al ukart(Alukart)...

  :rock-on::rock-on::rock-on::rock-on::rock-on::rock-on:

 3. #3
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Feb 2009
  Mesajlar : 713
  Tecrübe Puanı 466
  Tecrübe Puanı Gücü : 100

  Standart  Teşekkür ederim çok yararlı bilgiler. +Rep


  Paylaş
  :bjk:
  :icod: :ififa:

 4. #4
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Dec 2008
  Mesajlar : 866
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  teşekkürler iyi paylaşım


  Paylaş

 5. #5
  lsx008884
  Yedek Oyuncu

  air jordan 7  Air Jordan 7 was released by the end of 1991. Tinker Hatfield created the Air Jordan 7 which there were many similarities between the Air Jordan 7 and Air Jordan 6 model. The Air Jordan 7 was unique because it used some of the Nike Huarache technology to create a truly shining feet adhere to the consumer. The only visible air, the Nike Air logo, and yellow were no longer the sole selection of the Air Jordan 7. The Air Jordan 7 models are often referred to as the "rabbit" because of commercial promotion featured Shoe cartoon characters Bugs Bunny. When Jordan went to compete in the Barcelona Olympics in 1992 the United States played men basketball team (also known as the "Dream Team"), Nike introduced a special Olympic color portfolio of Air Jordan 7 which featured Jordan Olympic jersey number, 9, although all previous Jordan models featured his jersey number 23 had always been.All kinds retros of the Air Jordan 7 were released in 2002, and in 2004, and again with different colors in 2006.


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yandex.Metrica

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793