Efsane bilgisayarlar Commodore ve Amiga için yeniden diriliş vakti mi dersiniz?

80'li yılların sonu ve 90'lı yılların başında bütün dünyayı kasıp kavuran Commodore ve Amiga bilgisayarlar ülkemizde de oldukça popüler olmayı başarmıştı.

30'lu yaşlara gelen pek çok kişinin gülümseyerek hatırladığı o yıllardaki en büyük eğlence aracı olan Commodore ve Amiga bilgisayarlar pek çok defa el değiştirdikten sonra üretimden kalktı.
Commodore ve Amiga markalarının hala çok güçlü olduğunu bilen pek çok bilgisayar firması isim hakları satın alıp bu efsaneyi diriltmeye çalıştıysa da bugüne kadar bir gelişme olmadı.

Son olarak Commodore USA firması PC64 adı altında Commodore 64'e yeniden can vereceğini duyurdu. Yeni PC64'lerde Intel'in 1.8 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Atom D525 işlemcisi ve 4 GB bellek olacak. Sabit disk tam 1 TB olacak ve "hepsi bir arada" konsepti şeklinde tasarıma sahip olacak. Yani klavye ve kasa bütünleşik olacak. Ekran kartı olarak ise NVIDIA'nın ION 2'si kulanılacak.

Commodore USA tarafından yapılan ayrı bir açıklama ile de Commodore dışında AMIGA bilgisayarların da üretilmeye başlanacağı duyuruldu.
Şirketin internet sitesinin oldukça amatör bir şekilde hazırlanmış olması "yeni bir balon haber daha mı?" sorusunu ister istemez akıllara getiriyor. Zira bugüne kadar pek çok firma isim haklarını satın alıp benzer duyurular yapmış fakat herhangi bir ürün ortaya koyulmamıştı.

Commodore USA, yeni bilgisayarların yılbaşından önce piyasada olacağını iddia ediyor.