“Llano” kod adlı yeni AMD Fusion hızlandırılmış işlemci tanıtıldı.

AMD, altıncı yıllık AMD Teknik Forumu ve Sergisi’nda yaptığı bir tanıtımda, yakında piyasaya çıkacak olan ve dizüstü, netbook, ultra ince ve masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan “Llano” kod adlı AMD Fusion Hızlandırılmış İşlemci’yi (APU) ekosistem ortaklarına sergiledi. AMD, Llano’nun tek yongada elde ettiği işlem gücünü, işlemci ve grafik açısından yoğun üç ayrı iş yükünü aynı anda çalıştırarak ortaya koydu.

Llano APU gösteriminde, Microsoft Windows® 7 üzerinde pi sayısının değerini 32 milyon haneye kadar hesaplamak ve bir Blu-ray diskten HD film oynatmak gibi işlemci açısından ağır üç uygulama eşzamanlı olarak çalıştırıldı.

İşlemci ve HD video oynatımıyla eşzamanlı çalışan Microsoft nBody DirectCompute uygulaması, kendi bildirdiğine göre yaklaşık 30 GFLOPS performans elde etti; bu da videoların oynatım sırasında ek işlemden geçmesi, bir DirectX 11 oyununun oynanması ya da işlemci çekirdeklerinin grafik dışı bir uygulama için hızlandırılması amacıyla kullanılabilecek ek kapasiteyi ortaya koydu.

Gösterimde, Llano’nun muazzam işlem gücünün, AMD’nin 2011’de ortalama bilgisayar kullanıcılarına sunmayı planladığı yeni deneyimlerin mümkün olabileceğini kanıtladı.