Sony Vaio serisinin ve belki de dünyanın en küçük bilgisayarı CHIP Online merceği altında...
Sony'nin son bombası, yeni ultra kompakt netbook'u Vaio VGN-P11S1E / D'yi sizler için masaya yatırdık.

Oldukça pahalı ama bir o kadar da küçük, hafif ve Vaio'ları marka haline getiren şıklığı taşıyan bu modelde çok ilginç özellikler var. Sony'nin daha önce sunduğu VPC-P11Z modeli yurtdışında 1600 Euro civarına satılırken, bu model 900 Euro ile çok daha ucuz.

Ancak bu fiyat güçlü bir dizüstünün fiyatıyla aynı. Yani hafiflik, taşınabilirlik ve şıklık odaklı bir ürün ile karşı karşıyayız. Özelllikle pembe renkli Vaio'dan anlaşılacağı üzere bir aksesuar olarak da düşünülmüş. Peki teknik özellikleri nasıl? Gelin birlikte bakalım...

Dünyanın en küçük netbook'uVaio VGN-P11S1E / D modeli Sony'nin sunduğu, dünyanın en hafif ve en küçük netbook modeli oluyor.
Netbookların en büyük avantajı olan boyut faktörünü sonuna kadar zorlayan bu tasarım, aynı zamanda netbookların bütün zayıflıklarından da payını alıyor.
Yeni tasarımda eski VPC-P11Z'den farklı bir dış görünüm mevcut. Orijinal serinin parlak bir görünümü vardı. Yeni tasarımda ise renk paleti ve tarz değişmiş. Bu sefer mat bir cila yeğlenmiş. Yeni netbook beyaz, siyah, pembe, yeşil ve turuncu renklerde sunuluyor.
Ekran çevresi siyaj olan bu netbook'ta yuvarlak hatlar görmek mümkün. Sony Vaio serisinin adını hakeden bir şıklığa sahip model, özellikle hanımların kalbini çalmak için tasarlanmış.

Donanımın gücü


Bu yeni netbook'un iki farklı sürümü bulunuyor. Japonya'da satılan sürüm olan Vaio VGN-P11S1E oldukça hızlı olan Intel Atom Z560 işlemciyi kullanıyor. Bu işlemcinin gücü 2.14 GHz.

Avrupa'da satılan modellerde ise biraz daha zayıf bir işlemci olan Intel Atom Z540 tercih edilmiş. Bu işlemcinin saat hızı ise 1.86 GHz. Onboard grafik çipseti ve 2GB bellek ile boyutuna göre oldukça güçlü.

64 GB'lık SSD sabit disk kullanan bu netbook, internette sörf ya da ofis işlemleri gibi alanlarda oldukça hızlı. Ancak bununla birlikte kesinlikle masaüstünün gücüne rakip değil.

Soğutma sistemine ihtiyaç duymayan bu netbook son derece sessiz. Windows 7 Home Premium ile son derece hızlı çalışıyor.

En güçlü yanı ise internete bağlantı seçenekleri oluyor: UMTS, WLAN n, Bluetooth, GPS ve entegre pusulaya sahip ve bir navigasyon aracı olarak da kullanılabiliyor.

2 Adet USB 2.0 portına sahip netbook bir dönüştürücü ile VGA çıkışına da sahip olabiliyor.

Ekran ve kontrollerSüper parlak bir ekrana sahip olan model 299 candela değere sahip. 8 inçlik ekranı son derece yüksek çözünürlükler destekliyor.

1600x768, 1280x600 gibi çözünürlükleri destekleyen netbook, 18.5 wattlık pil ile en fazla 2.54 saat dayanıyor. Genel olarak netbooklar arasında son derece düşük bir pil ömrüne sahip olduğunu söylemek mümkün. Ancak ağırlığının 600 gram olduğu düşünülürse, pilin neden küçültüldüğü kolaylıkla anlaşılabilir.

Bu netbook ile erkek kullanıcılar ya da eli büyük olanlar sorun yaşayabilir. Zira trackpad son derece küçük ve keskin navigasyon yapabilmek son derece zor. Yüksek çözünürlüklü ekranda bu iyice anlaşılıyor.

Sonuç: Rakipler ile kıyaslamaSony Vaio VGN tarz olarak son derece etkileyici bir netbook ve boyut-hafiflik açısından gerçekten de rakipsiz.

Son derece yüksek ekran çözünürlüğüne sahip olmasına karşın, touchpad çok küçük olduğu için kullanımı o kadar da kolay değil. Netbooklara alışık olanlar bie bu ufacık araçla yazarken ya da genel olarak sörf yaparken biraz daha zorluk çekiyor.

Pil ömrü de son derece zayıf olan ürün 2.30-3 saat arasında kullanılabiliyor. Diğer güçlü alternatifler UMTS sahibi olan Samsung NC10 View anyNet N270BH, Nokia 3G Booklet yeralıyor. Rakiplerin performansının daha düşük olduğu bir gerçek ama fiyatları da öyle.

Özet: Sony Vaio VGN-P11S1E / D
Son derece hafif, kompakt ve şık bu netbook bağlantı çeşitleriyle büyülediği gibi yüksek ekran çözünürlüğü ve parlaklığı ile etkilemeyi başarıyor. Pil ömrünün kısa olması ve trackpad kullanmanın zorlukları ise eksileri oluyor. Tabi yüksek fiyat da göz ardı edilmemeli...

Yurtdışı fiyatı: 900 Euro