Samsung'un tablette iPad'İn karşısına çıkarttığı Galaxy Tab ne derece başarılı? İşte cevabı...

Samsung cep telefonlarında kapasitif dokunmatik teknolojisini başarıyla kullanmaya başladığından bu yana hiç durmadı.

Akıllı cep telefonlarında birbiri ardına başarılı modeller çıkartan Samsung'un en son amiral gemisi modeli Galaxy S 9000 olmuştu. Bu amiral gemisi Galaxy serisi geniş ekran, güçlü donanım özellikleri ve Android işletim sisteminin yanında şık bir tasarım ile dikkat çekmişti.

Apple'ın iPhone'dan sonra iPad'i çıkarması gibi, Samsung da Galaxy S 9000'den sonra, Galaxy Tab isimli bir tablet bilgisayar çıkarttı. Bu tablet bilgisayar uzun süredir beklenen, heyecan uyandıran en güçlü modellerden birisi olarak dikkat çekiyor. Bakalım bekleneni verebiliyor mu...

İşte iPad ile yanyana bir Samsung Galaxy TabDaha küçük, daha hafif, daha mobilSamsung Galaxy Tab'ın 7 inçlik ekranı, ince tasarımı ve şıklığı gerçekten dikkat çekici. Dev bir cep telefonu gibi duran tablet bilgisayar, plastik kasaya sahip ancak eldeki hissiyatı son derece sağlam ve kaliteli; yani Samsung hem görünümde, hem de hissiyatta iPad'den çok farklı ama çok da başarılı bir işe imza atmış.

iPad'in ekranından daha küçük bir ekrana sahip olarak daha yüksek mobilite sunmayı başarıyor. Özellikle de ağırlıktan kazanıyor. iPad'in yarısı ağırlıkta olan Galaxy Tab son derece hafif.

Galaxy Tab Samsung GT-P1000 kod ismine sahip olan tablet, iPad'den daha fonksiyonel. iPad'in 13.4 mm kalınlığına karşın 11.9 mm; iPad'in 750 gram ağırlığına karşın ise sadece 360 gram!

Cep telefonu özellikleriGüçlü donanımDonanım özelliklerine bakacak olursak ARM Cortex 1GHz işlemci kullandığını ve 512 MB belleğe sahip olduğunu görüyoruz. Dahili hafızası 16GB olan tabletin kapasitesini SD kart ile 32 GB'a çıkartmak mümkün.

Son derece güçlü donanımı, Android'in 2.2 Froyo işletim sistemiyle son derece esnek hale geliyor. Bu sürüm, Android'İn uzun süredir beklenen özelliklere kavuştuğu bir sürüm.

Tablette UMTS (HSDPA / HSUPA), EDGE, GPRS, GSM, GPS, Bluetooth, ve n-WLAN. desteği var. Bir SIM kart takarak cep telefonu olarak kullanmak, 1.3 MP ön kamera ile görüntülü görüşme yapmak hatta mesajlaşmak mümkün.

Kameralar, çıkışlar ve senkronizasyonKamerası Galaxy 9000'den daha zayıfArka kamerası
3 Megapiksel olan tabletin bir de LED flash'I mevcut. Bu sayede karanlıkta da çekim yapmak mümkün.

Hoparlörleri, mikrofonu ve 3.5 mm kulaklık çıkışı bulunan tabletin kutusundan Samsung'un üzerinde mikrofon da bulunan kulak içi kulaklıkları çıkıyor. Bunların farklı kulak boyları için değiştirilebilir uçları da mevcut.

Üzerindeki özel port için USB 2.0 dönüştürücüsü

iPad'e karşı en büyük farkı da bu port özgürlüğü ve bilgisayara bağlantıda harici bir veri depolama aygıtı gibi görünerek dosya alışverişine izin vermesi oluyor. Ancak kendi Kies yazılımıyla çok daha detaylı ve kolay senkronizasyon sunuyor.

var ve bu da büyük bir özgürlük sunuyor. Samsung bu tablet için klavyeli bir docking station da sunacağını açıkladı.İnanılmaz esnek!SIM kart takın ve konuşunSamsung Galaxy Tab'ın aramalar, e-postalar ve SMS'leri organize etme özelliği son derece başarılı. Outlook senkronizasyonu bulunan tablette işlevler son derece kolay bir şekilde kullanılabiliyor.

Android için 75.000'den fazla uygulama bulunuyor ve Samsung Galaxy Tab bunları destekliyor. Ücretsiz uygulama bolluğu çok güzel olsa da iPhone uygulamalarının başına iPad'de gelen bazı çözünürlük sorunları Galaxy Tab'da da var. Ancak bu işletim sisteminin bir sorunu ve ileride Android 3.0 işletim sistemiyle birlikte bu sorunlar da aşılacak.

Son derece esnek ve kullanması keyifli bir tablet bilgisayar olan Galaxy Tab'da medya özellikleri de son derece zengin.

Medya merkeziMedya canavarıFarklı
DivX, XviD, Matroska, WMV, MPEG2/4-formatlarını destekleyen Galaxy Tab ile 5 saat kadar film izlemek mümkün.

Apple QuickTime ve DTS formatlarında o kadar başarılı değil. Ancak TIF de dahil olmak üzere JPG, PNG ve GIF gibi farklı görsel formatlarını son derece başarılı ve hızlı bir şekilde gösteriyor, çalışmaya imkan tanıyor.

Müzik kütüphanesi özelliği ve MP3, OGG, WAV, WMA ve belki de audiofililer için en önemlisi FLAC lossless formatları destekliyor. Bir taşınabilir medya aygıtı olarak başka bir ürüne gerek bırakmıyor, tablet bilgisayar ve cep telefonu özelliklerini de birleştirerek aklınıza gelen herşeyi yapmanıza imkan tanıyor.


Ekran özellikleriUygulamalar zenginEkran parlaklığında
iPad'e son derece yakın olan Galaxy Tab 4000mAh pili ile son derece rahat bir kullanım sunuyor. iPad ise 6600 mAh pili ve 8.30 saatlik kullanımı ile onu geride bırakmayı başarıyor.

Ölçümlere göre LED arka aydınlatmalı ekranı 280 cd sunuyor. Bu da son derece aydınlık ortamlarda bile yüksek görülebilirlik sunuyor. iPad 310 cd ile daha parlak ama aradaki fark pek büyük değil. Ayrıca 7 inç ekran üzerinde renkler ve keskinlik son derece etkileyici, yani Galaxy Tab ekran'da iPad ile başabaş gidiyor.

1024x 600 çözünürlüğü ile 7 inç üzerinde ideal bir çalışma alanı sunan Galaxy Tab, bir e-kitap okuyucu olarak da son derece rahat kullanıma sahip.


Fiyatı ve genel avantajları


Daha mobilSon derece akıcı çalışmasıyla, kalitesiyle ve tasarımıyla iPad'den geri kalmayan Galaxy Tab, daha küçük ekranı ve yarı yarıya daha az olan ağırlığıyla çok daha mobil bir tablet bilgisayar.

Telefon ve Swype sayesinde inanılmaz hızlı SMS yazma özellikleriyle de eksiksiz fonksiyonellik sunan Galaxy Tab, açık, özgür ve son derece tatmin edici bir ürün. Bununla birlikte yurtdışında ortalama 650 Euro'luk satış fiyatıyla pek de ucuz olduğunu söylemek mümkün değil.

Samsung Galaxy Tab, kullandıkça ve yeni özelliklerini keşfettikçe verilen parayı haklı çıkartabilecek potansiyele sahip, zengin bir ürün.