ASUS 1156 Overclock Şampiyonası tam gaz devam ederken 3 Türk yarışmacı ilk 10’a girmeyi başardı.

ASUS’un düzenlediği ve 8 hafta sürecek ASUS 1156 Overclock yarışması, 4’üncü haftayı geride bıraktı. Her hafta büyük çekişmeye sahne olan şampiyonada ipi göğüslemeye çalışan katılımcılar maksimum işlemci hızına ulaşabilmek için ilginç teknikler deniyor. Yarışma 2 farklı ülkede 3 farklı yarışmacının birinciliği ile devam ediyor.

Hedefin “maksimum QPI hızı” olduğu ilk hafta katılımcıları sınırları zorlarken, haftanın birincisi olan İran’lı “serpens13” Sabertooth 55i serisinden ASUS TUF anakartıyla 5784.500MHz hız sınırına ulaşarak dünya rekoru kırdı.

İlk hafta yarışmacıların kıran kırana uyguladıkları yöntemlerden en dikkat çekeni, yarışmacılardan çoğunun maksimum hız sınırına ulaşmak için sıvı azot kullanarak işlemciyi soğutma çabasıydı.

Kurnaz ABD'li yarışmacı işlemciyi saç kurutma makinesiyle ısıtmaya çalıştı!

ASUS 1156 Overclock yarışmasının ikinci haftasına gelindiğinde, hedef “minimum işlemci hızı” elde etmekti. Yani, yarışma bir “downclock” yarışına dönüştü. Yarışmacılardan iyi dereceye ulaşan İran’dan “ExtremeOC”, 134 MHz ile ipi göğüsleyerek haftanın birincisi oldu.

ASUS 1156 Overclock yarışmasının ilk 4 haftasında ilginç yöntemler deneyen katılımcılardan en dikkat çekenlerden bir diğeri ise ikinci haftanın 2.’si olan Amerika Birleşik Devletleri’nden “Brian”dı. “Brian”ın ASUS Maximus Gene üzerinde işlemci hızını daha da yavaşlatmak için saç kurutma makinesi kullandığı gözden kaçmadı.

Merakla beklenen 3. hafta hedefi ise “maksimum saat frekansı”ydı. ASUS 1156 Overclock platformunda en yüksek saat frekansına ulaşmak için yarışan katılımcılardan birinci yine “serpens13” olurken, dikkat çeken kurulumuyla imkansızı başaran “Over@locker886” takma adlı Macar katılımcı ASUS Maximus III Formula’sı üzerinde Pentium G6950 ile dünya rekoru kırdı.

“Maksimum bellek hızı” için yarışılan 4. haftada, limitleri zorlayarak haftanın birincisi olmayı hak eden katılımcı Avusturya’dan “mat”dı. Corsair belleğini 3260MHz’a ulaştıran “mat”, ASUS Maximus III Formula ve Extreme anakartlar üzerinde dünya rekoru kıran 5 kişi arasında ilk sırada yer almayı başardı.

Kalan 4 haftada katılımcıların verilen hedeflere ulaşmak için uygulayacağı yöntemler ise merakla bekleniyor.

...