Vatandaş 40 milyon liralık büyük ikramiyenin hayalini kurarken, Milli Piyango İdaresi'nde unutulan ikramiye dudak uçuklattı. Tahsil edilmeyen toplam 40 milyon lira 31 Aralık'ta zaman aşımına girecek
Milyonlarca vatandaşın hayalini süsleyen 40 milyon liralık yılbaşı büyük ikramiyesininçekilişine sayılı günler kalırken, son bir yıldaunutkanlık, dikkatsizlik ve ihmalkarlık nedeniyle tahsil edilmeyen piyango tutarı 35-40 milyon liraya ulaştı. 2006 yılından bu yana tahsil edilmeyen ikramiye tutarı ise 200 milyon lirayı geçti.

Milli Piyango İdaresi, vatandaşları büyük çekiliş öncesinde ikramiyelerini almaları konusunda uyardı. Milli Piyango İdaresi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, büyük ikramiyenin 35 milyon lira olduğu geçen yıl 31 Aralık’ta yapılan çekiliştensonra, tahsil edilmeyen milyonlarca liralık ikramiye bulunuyor. Söz konusu ikramiyelerin, tahsil edilme süresi ise 31 Aralık2011’de dolacak. Bu tarihten sonra ise ikramiyeler, bir yıllık zaman aşımı süresini doldurduğu için İdare’ye kalacak. İdare’nin 2011 yılı içinde tahsil edilmeyen, ancak süresini ise henüz doldurmadığı için zaman aşımına uğramayan ikramiye tutarının ise 35-40 milyon lira düzeyinde olduğu bildirildi. Sözkonusu ikramiyeler çekiliş tarihinden itibaren 1 yılda tahsil edilmezse irat kaydedilecek.

ZAMAN AŞIMI SÜRESİ BİR YIL

Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen çekilişlerde, bir yıllık zaman aşımı süresi bulunuyor. İkramiyelerin çekilişinyapıldığı tarihten itibaren geçecek bir yılın içinde tahsil edilmesi gerekiyor. Bu süreçte tahsil edilmeyen ikramiye ise İdare’ye kalıyor. İdare de tahsil edilmeyen ikramiyeleri üçeraylık dönemler halinde Maliye Bakanlığı’na aktarıyor. Milli Piyango İdaresi yetkilileri, vatandaşlara, biletlerine isabet eden ikramiyeleri zamanında tahsil etmeleri konusundauyarıda bulundu.

UNUTKANLIKTA REKOR ARTIŞ

Milli Piyango İdaresi’nin düzenlemiş olduğu çekilişlerde, tahsil edilmeyen ikramiyelerin tutarında ise son yıllarda rekordüzeyde artışlar oldu. 2006 yılında 22.6 milyon lira olan tahsil edilmeyen ikramiye tutarı, 2007’de 23.4 milyon lira, 2008’de 33.2 milyon lira, 2009’da 40.9 milyon lira, 2010’da ise 43.5 milyon lira oldu. Buna göre, 2006-2010 yılları arasında, unutkanlık, dikkatsizlik ve ihmalkarlık nedeniyle toplam163.8 milyon liralık ikramiye devlete kalmış oldu. 2011 yılı için tahsil edilmeyen ikramiye tutarları henüz netleşmedi. Ancak, bugüne kadar tahsil edilmeyen ikramiye tutarları dikkate alındığında en az 35-40 milyon liralık ikramiyenin yine devlete kalacağı tahmin ediliyor. Böylece, 2006 yılından bu yana tahsil edilmeyen ikramiye tutarları da 200 milyon lirayı geçmiş olacak.

BİLETLERİN %98'İ SATILDI

2011 yılının son gecesinde yani 31 Aralık gecesi çekilişiyapılacak olan yılbaşı büyük ikramiyesi biletlerinin satışında bu yıl rekor kırıldı. 27 Aralık tarihi itibariyle piyasaya sürülen Milli Piyango biletlerinin, yüzde 98’lik bölümü satıldı. Geçen yıl ise toplam biletlerin yüzde 97.7’lik bölümü satılmıştı. Bu yıl son güne kadar biletlerin tamamı satılmasının beklendiği ifade ediliyor. Hatta son gün ise Milli Piyango biletininkalmayabileceği tahminleri yapılıyor