Fenerbahçe'de asbaşkanlar Ali Koç ile Cihan Kamer, tahvil ihracıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Koç, tahvil çıkarmanın kolay gibi gözükse de ciddi bir bürokrasisi olduğunu belirtirken, hisselerinin yakın zaman değer kazanacağını söyledi.Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanları Cihan Kamer ve Ali Koç, Fenerbahçe Sportif A.Ş.'nin ihraç ettiği tahvillere talebin yüksek olduğunu belirterek, bu konuda yatırım yapmak isteyen taraftarlara ve yatırımcılara acele etmeleri önerisinde bulundu.


Kamer ve Koç, kulübün halka açık şirketi olan Fenerbahçe Sportif A.Ş.'nin tahvil ihracı konusunda, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda basın toplantısı düzenlediler. Toplantı sırasında kulüp başkan vekili Nihat Özdemir, asbaşkan Murat Özaydınlı ve yönetim kurulu üyesi Turhan Şahin de salonda hazır bulundu.


Cihan Kamer, iki günlük göstergelere bakıldığında talebin yoğun olduğunun görüldüğünü belirterek, ''İki günlük veriler yarın öğlene kadar artık bir şey kalmayacağını gösteriyor. Çok talep var. Tam rakam alamıyoruz ama çok fazla talep olduğu bilgilerini alıyoruz. Taraftarımız bu konuyla ilgili acele etsinler'' dedi.


''FENERBAHÇE'DE HİÇBİR YÖNETİCİ VERDİĞİ PARAYI GERİ İSTEMEZ''

UEFA kriterlerine en yakın kulübün Fenerbahçe olduğunu ifade eden Kamer, son iki sezonda yaşadıklarının kulübü ekonomik olarak sıkıntıya soktuğunu anlattı.


Fenerbahçe'nin geleneklerinde hiçbir yöneticinin kulübe verdiği parayı geri isteme gibi bir durumun bulunmadığını, kendilerinin de istemeyeceklerini açıklayan Kamer, ''Son 3 senedir öyle bir politika izliyoruz ki, bir yandan bankalara borcumuzu ödüyoruz. Son iki senede, şampiyonluğu son maçta yitirdik. Bu sezon Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmedik. Buralardan elde edeceğimiz bütün gelirler yaklaşık 60-60 milyon avro civarında eder. Fenerbahçe'nin kendi ekonomik yapısına bakıldığında rakamlar belki daha yukarısına çıkacak. 80-90 milyon avrodan bahsediyoruz. Bu kulübü belirli disiplinli bütçeyle yönetmeye gayret ediyoruz. Şampiyonluk hedefleriyle bütçelemeler yapıyoruz. 80-90 milyon avroyu elde edemediğiniz noktada bu sizi ekonomik olarak sıkıntıya sokuyor. Bizler buna rağmen kısa vadeli borçlarımızı yavaş yavaş ödedik. Bu 100 milyon lirayı kısa vadeli borçlarımızda kullanacağız, önümüzdeki ileriye yönelik giderlerimizde kullanacağız. Fenerbahçe'nin bir geleneği var. Ben en yeni yöneticiyim, en taze yöneticiyim. Hiçbir kimse, yönetici verdiği parayı geri istememiştir. Kendimize almayacağız'' şeklinde konuştu.


KAMER: FENERBAHÇE'NİN HİSSELERİNİN DEĞERİ 1 MİLYAR 95 MİLYON LİRA
Yatırımcılar için tahvillerin riskinin ne olduğu sorusu üzerine Kamer, ''Fenerbahçe 105 yıllık bir kurumdur. İki yıllık tahvildir. Olabilecek en kötü sıkıntılarda bile bunu karşılayabilecek güçte ve yapıdadır'' diyerek, ''Kendi özkaynaklarımız ve mali yapımızla ilgili bilgi veririz. Bunun riskinin kanaatini taraftarlara ya da arz ettiğimiz halkımıza bırakırız. 3 Temmuz'dan sonra hisse senetlerimiz değer kaybetti. Piyasalarda 'geleceği satın alma' diye bir tabir vardır. Aslında Fenerbahçe'nin başına gelebilecek en olumsuz durum satın alınmış fiyatlardır. Bugünkü değerler olarak görüyorum. Fenerbahçe'nin şu an piyasadaki hisselerinin değeri 1 milyar 95 milyon lira. Biz bunun sadece yüzde 15'ini halka arz etik. Tek başına bile bu riskin ne kadar düşük olduğunun göstergesidir. Fenerbahçe 105 yıllık bir kurumdur. İki yıllık tahvildir. Olabilecek en kötü sıkıntılarda bile bunu karşılayabilecek güçte ve yapıdadır'' ifadelerini kullandı.


Yöneticiler olarak kendilerinin tahvil alıp almayacakları sorularıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Cihan Kamer, ''Biz yönetim olarak bu işi son güne bırakıyoruz. İnanılmaz bir talep var. Eğer bunda bir fayda varsa önce taraftarımızın yaşamasını istiyoruz'' dedi.


Kamer, yatırım aracı olarak tahvil alacaklara da bir öneride bulunarak, ''Mümkünse 500 liradan, 1000 liradan daha aşağı şekilde almayalım. Çünkü masrafları oluyor. 100 liralık olduğu zaman yatırım gayesini kaybediyor. Aldığınız faiz kadar masrafınız ortaya çıkıyor. Gerçekten yatırım amaçlı arzu ediyorsanız 500 liranın, 1000 liranın üzerinde almanızı da tavsiye ediyorum kişisel olarak'' diye konuştu.


''MAYIS AYINA KADAR 100 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE BİR ARZI PLANLAMIYORUZ''

100 milyon liranın üzerinde bir talep olursa bunun üzerine çıkılıp çıkılmayacağı sorusu üzerine Kamer, ''İznimiz o kadar. Ama 3 ay sonra, 6 ay sonra, 1 sene sonrası için bir şey söylemiyoruz. Zaten Mayıs'ta biliyorsunuz yönetim değişiyor. Biz Mayıs ayına kadar 100 milyon liranın üzerinde bir arzı yönetim olarak planlamıyoruz'' diye konuştu.


Asbaşkan Cihan Kamer, Moussa Sow'un transferinde maddi katkıları nedeniyle Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Fenerbahçe Kongre Üyesi Ferit Şahenk ile kulüp başkan vekili Nihat Özdemir ve asbaşkan Ali Koç'a teşekkür etti.


ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI
Ana hedeflerinin yüzde 90 bireysel, yüzde 10 kurumsal satış olduğunu kaydeden kulüp asbaşkanı Ali Koç ise, ''Tüm taraftarlarımıza ve bu konuda yatırım yapan vatandaşlarımıza hitap eden bir yatırım aracı olduğunu düşünüyoruz'' dedi.


Talep toplama süresinin yarın akşam sona ereceğini hatırlatan Koç, kendilerine süreyi uzatmaları konusunda çok fazla talep geldiğini ancak şu aşamada bunun düşünülmediğini kaydetti. Ali Koç, talebin 100 milyon liranın üzerinde olacağını düşündüklerini anlattı.


Son 5 yıldır tahvil ve hisse satışlarında fiziksel bir belge ve senet verilmediğini, her şeyin dijital ortamda yapıldığını kaydeden Koç, taraftarlardan tahvili hediye etme, duvara asma veya hatıra şeklinde saklama amaçlı bir talep geldiğini, bunun için DenizBank ve ilgili kişilerle görüştüklerini, taraftarlara hitaben herhangi bir finansal değeri olmayan belge dizayn edileceğini bildirdi.
Ali Koç, bir gazetede ''Bu parayla oyuncu mu satın alınacak?'' denildiğini belirterek, ''Bu, bu işe çok kısır bir bakış açısı olur'' diye konuştu.


Asbaşkan Koç, Fenerbahçeli sporcuların tahvil talebinde bulunup bulunmadığı sorusuna ise ''Ne isimleri, ne de miktarları toplama sürecinde söyleyemiyorsunuz. Sporcular da bizim kadar hassas oldukları için, bu süreçte bağlılık ve aidiyet duyguları arttığı için eminim ki onlar da talepte bulunuyordur'' cevabını verdi.