Milli futbolcu Hamit Altıntop için Galatasaray ve Fenerbahçe arasında yaşanan transfer savaşına "imaj hakkı" maddesi de eklendi...
Yeni sezon öncesi kadrosunu güçlendirmek için transfer çalışmalarına tam gaz devam eden Fenerbahçe, Hamit Altıntop transferinde daha önce Alex de Souza için de kullandığı "imaj hakkı" maddesini devreye sokabilir.

Galatasaray'ın uzun süredir gündeminde yer alan Hamit Altıntop için devreya giren sarı lacivertlilerin, yıldız futbolcuyla anlaşmak üzere ancak Hamit'e ödenecek maaşın takımdaki dengeleri bozmasından korkuluyor.

Medyada yer alan haberlerde Galatasaray'ın yıldız futbolcuya yıllık 3 milyon euro önerdiği, Fenerbahçe'nin ise yaptığı teklifte "imaj hakkı" ile beraber 4 milyon euronun üstüne çıktığı iddia edilmişti.

Bu sorunu "imaj hakkı" ile çözmeyi hedefleyen Fenerbahçe, böylece Hamit Altıntop'a vereceği yıllık maaşı takımdaki diğer yıldız oyuncularla aynı seviyeye çekmeyi hedefliyor.

İMAJ HAKKI NEDİR?

Türkiye'de transfer piyasasında pek fazla kullanılmasa da 3 büyüklerin zaman zaman kadrosuna kattıkları yıldız oyuncularla "imaj hakkı" anlaşması yaptığı bilinmektedir.

Kulüpler sözleşme imzaladığı futbolculara "imaj hakkı" adı altında maaşı dışında ekstra bir ücret ödüyor. Bunun sebebi oyuncunun takıma sağladığı reklam ve kulübün adını duyurma. Türkiye'de bu ücret futbolculara genellikle "imza bedeli" adı altında ödeniyor.

Kulüpler "imaj hakkı" ödemesinin karşılığında, futbolcunun sezon içerisinde yer alacağı her türlü organizasyondan sağlanacak geliri kasasına koyma hakkı kazanıyor.

Örneğin; imaj hakkı ödenen bir futbolcu, herhangi bir reklam filminde oynarsa, buradan elde edilecek gelir kulübe ait oluyor.

Şimdilerde LA Galaxy'de oynayan David Bechkam, Manchester United giydiği dönemde İngiliz kulübünden maaş olarak haftada 225 bin dolar alıyor, hem de imajının futbol takımına getirdiği kazançtan ötürü haftada 43 bin dolar imaj hakkı alıyordu.

FENERBAHÇE ÇOK SIK YAPIYOR...

3 büyükler içerisinde imaj hakkı maddesini kullanarak transfer yapan kulüp Fenerbahçe olarak göze çarpıyor.

Daha önce Ortega, Roberto Carlos gibi yıldızlara bu şekilde imza attıran Fenerbahçe, Alex de Souza için de aynı sistemi uygulamıştı.

Bir dönem Alex de Souza'nın menajeri Juan Figer'in, Brezilyalı oyuncunun imaj hakkı adı altında 2.2 milyon euroyu bir Uruguay kulübüne aktardığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü.

VERGİ KAÇAKÇILIĞINA MÜSAİT

İmaj hakkı özelliği futbolculara ödenen ücretlerin artmasıyla vergi kaçakçılığına dönüştü.

Kulüpler, düşük vergi ödemek için satın aldıkları oyuncu adına bir şirket kurup ödemeleri futbolcuya değil, direkt olarak şirket hesabına yaparak vergi kaçırabiliyor.

Böylecek yaklaşık yüzde 50 civarında bir vergi yükü kulüplerin üzerinde kalkmış oluyor.