"Kazım başka kulüpte olsa, haberler yayınlanmazdı"

Asbaşkan Ali Koç, Kazım'la ilgili şike suçlamaları hakkında, “2 ve 3. liglerle ilgili somut bilgiler varken, konu Fenerbahçe'ye mal edildi” iddiasında bulundu.
Colin Kazım’ın Almanya’da ortaya çıkarılan bahis ve şike skandalına karıştığı haberleri üzerine asbaşkanlar Ali Koç ve Şekip Mosturoğlu, dün bir basın toplantısı düzenledi. Bu konudaki haberlerin önemine, ciddiyetine ve sonuna kadar soruşturulmasına inandıklarını vurgulayan Koç, şu değerlendirmede bulundu:

‘Psikolojik savaş uygulanıyor’
“Kazım’ı ya da başka birini suçlayacak kadar bilgi yok. Bu aşamada böyle yayınlar yapmak suçtur. Fenerbahçe üzerinde uygulanan psikolojik savaşa istinaden, bu konunun üzerinde durmak istiyoruz. Zira bu haberi yapan kişilerin elinde 2 ve 3. liglerle ilgili çok daha somut bilgiler olmasına karşın, konu Fenerbahçe’ye maledilimiştir. Kazım başka kulüpte olsa, bu tip negatif haberler çıkmazdı. Kazım bizim futbolcumuz. Bundan sonra kalır, gider bunlara girmiyoruz. ‘Sonuna kadar suçsuz’ da demiyoruz. Futbolcumuzun bu tip iddialarla kariyerini yapamayacağını, bunun sorumsuz bir medyacılık örneği olduğunu düşündüğümüz ve bu haksızlığı gidermek için bu toplantıyı düzenledik. Bu haberler yüzünden hem kulübümüz hem de sporcumuz haksız yere sıkıntı yaşamaktadır.”

‘Haber kaynağıyla örtüşmüyor’
Hukukta masumiyet ilkesi olduğunu hatırlatan Şekip Mosturoğlu da, “Suçluluğu ispatlanana kadar herkes masumdur. Bu haberi veren gazetenin konuyu ele alışıyla, haber kaynağının elindeki haber örtüşmüyor. Bochum savcılığının elindeki emniyet notlarında Fenerbahçe’nin adı geçmiyor. Emniyet, Ulm’ü takip ediyor ve bir konuşmada Kazım diye birinin adının geçtiği söyleniyor.

Cihan Oskay benzetmesi!
Bazı gazeteler Kazım’ı organize suç örgütünün lideri yaptı. Kazım, suçluluğu kanıtlanmadan lekeleniyor. Bu, ona yapılan bir haksızlık. Haber kaynağının A4 kağıdına yazdığı notlar dışında hiçbir belge yok. Buna benzer bir olay 2006’da da başımıza geldi. O zaman da Cihan Oskay adlı kişi, belgesi olmayan bir takım iddialar ortaya atmıştı. Ona karşı açtığmız davaları kazandık. O sezon kenetlendik, taraftarımız tepki koydu ve o pozitif enerjiyle şampiyon olduk. İnanıyorum ki, bu olay da şampiyonluğumuza vesile olacak” dedi.