Fenerbahçe Kulübü, Finans Merkezi olarak planlanan Ataşehir'de Kadıköy Belediyesi'nden 30 yıllığına kiraladığı 57 bin 718 metrekarelik iki araziyi dün satın aldı.
İhaleye tek başına giren kulüp, 58.2 milyon liralık teklifiyle oldukça değerli olduğu belirtilen arazinin sahibi oldu.

Böylece, 10 bin kişilik spor kompleksi ve alışveriş merkezinden oluşan 'Alpella Gençlik Şehri' projesinin de önünde engel kalmadı. İki yıl önce arazinin Fenerbahçe'ye kiralanması büyük eleştirilere neden olmuş, 'yüzyılın kıyağı' olarak nitelendirilmişti.

İHALEYE TEK TEKLİF
Kadıköy Belediyesi, iki yıl önce yıllık 305 bin TL kira bedeliyle, 30 yıllığına Fenerbahçe'ye kiraladığı arazilerin dün satışını gerçekleştirdi. 6 parselde bulunan 39 bin 869 metrekare arazi için muhammen bedel 39 milyon 869 bin TL olarak belirlenirken, 7 parseldeki 17 bin 849 metrekarelik arazi için ise 17 milyon 849 bin TL'lik muhammen bedel tespit edildi.

METREKARESİ BİN TL
Kadıköy Belediyesi Encümen Salonu'nda yapılan ihaleye, 57 bin 718 metrekare arazinin kullanım hakkını elinde bulunduran Fenerbahçe Kulübü'nden başka kimse teklif vermedi. Kulüp, muhammen bedelleri birer milyon TL artırarak 57 milyon 718 bin TL muhammen bedelle satışa çıkartılan araziyi 58 milyon 200 bin TL'ye satın aldı. Aynı bölgede emsal arazilerin metrekare fiyatlarının ise 2.5 ile 4 bin TL arasında değiştiği kaydedildi.

'Uyarılarımız doğru çıktı' Fenerbahçe Kulübü'ne 30 yıllığına kiralandıktan sonra arazinin satışa çıkartılmasına bir grup arkadaşıyla birlikte karşı çıkan AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Kaya, Rekabet ortamı oluşmadı. Tek alıcı Fenerbahçe olunca Kadıköy daha fazla kâr edeceği arazisini yeterince değerine satamadı. Bizim daha önceki uyarılarımız doğru çıktı dedi.

Fener'e 300 milyon dolar kazandıracak Kadıköy Belediyesi, iki yıl önce Bursa'da yerel bir gazeteye verdiği ilanla Ataşehir'deki 57 bin 718 metrekarelik iki araziyi kiralamak için ihaleye çıkmış, tek teklifi veren Fenerbahçe Kulübü yıllık 305 bin TL bedelle araziyi 30 yıllığına kiralamıştı. Araziye yapılacak olan 10 bin kişilik spor kompleksi ve alışveriş merkezi projesinin Fenerbahçe'ye yaklaşık 300 milyon dolarlık gelir sağlayacağı ifade ediliyor.