Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, taraftarlara çağrıda bulunarak, ''Taraftarlarımızı önümüzdeki tüm maçlarda tribünlerdeki yerlerini almaya davet ediyoruz. Fenerbahçelilik bunu gerektirir'' dedi.

Kulübün aylık dergisinin şubat sayısındaki yazısında ilk olarak taraftar konusunu ele alan Yıldırım, liglerde mücadele eden bütün takımlarının şampiyonluk hedefine ulaşacak değerli sporculara ve teknik adamlara sahip olduğunun altını çizerek, ''bu noktada camialarına çeşitli yol ve vesilelerle umutsuzluk aşılamaya çalışanların Fenerbahçe karşısında hüsrana uğrayacaklarını'' belirtti.

Taraftarının, Fenerbahçe Kulübü'nü gerek Türkiye'de gerekse dünyadaki diğer kulüplerden ayıran belirgin bir özelliği olduğunu ifade eden başkan Yıldırım bu konuda şunları kaydetti:

''Fenerbahçe taraftarının tutkusu, coşkusu ve kulübüne bağlılığı bugün ülkemiz sınırlarını aşmış bir üne sahiptir. Halkımızın Fenerbahçe Spor Kulübü var olduğu günden bugüne kadar, geçirdiği savaşlara, ekonomik krizlere, buhranlara karşın, Fenerbahçe taraftarı kulübüne olan desteğinin, bu tür olumsuzluklardan etkilenmesine izin vermemiştir. Bugün, benzeri durumların, seyircisi az maçlara mazeret olarak gösterilmesi tarihimizin inkarıdır. Formamızın içindeki kim olursa olsun, galip gelmek için gösterdiği çaba ve akıttığı ter, taraftarımızın sporcusuna destek olması için yeterlidir. İletişim aldatmacalarını bir yana itip, tutkunu olduğumuz takımımızı galip gelmek için gösterdiği çabada desteklemek, Fenerbahçeliliğin gereğidir ve bu zaten bizlerin kanında, ruhunda vardır. Kaldı ki, takımlarımızın tamamı şampiyonluk hedefine ulaşacak değerli sporculara, teknik adamlara sahiptir. Sporcularımız ve teknik adamlarımız da şampiyon olma yolunda, mücadele etme, terini dökme inanç ve kararlılığına sahiptir. Taraftarımızın bunları da hatırlayarak, hiçbir ön yargı edinmeksizin, stadyum ve salonlara gelmesi, şampiyonluk yolunda tıpkı bizden önceki nesiller gibi coşku ve tutkuyla takımlarını desteklemesi gerekmektedir. Taraftarlarımızı, önümüzdeki tüm maçlarda tribünlerdeki yerlerini almaya davet ediyoruz. Fenerbahçelilik bunu gerektirir. Asla boyun eğmeyecek ve her zaman her yerde biz galip geleceğiz. Bu noktada camiamıza çeşitli yol ve vesilelerle umutsuzluk aşılamaya çalışanlar, bir kez daha Fenerbahçe karşısında hüsrana uğrayacaklardır.''


-''BENİ HAYAL GÖRMEKLE İTHAM EDENLER BİR KEZ DAHA YANILDILAR''-

Yıldırım, 'Yayın haklarının değeri 400 milyon dolara ulaşacak' şeklinde konuştuğunda kendisini hayal görmekle itham edenlerin, geçen ay yapılan yayın ihalesinde yanıldığını kaydetti.

Bu noktada, kulüplerin büyük maddi imkanlara ulaşmasıyla, belli kurallar ile kulüplerin harcamalarının düzenlenmesi ve denetlenmesi gerektiğinin altını çizen Yıldırım, ''(Yayın haklarının değeri 400 milyon dolarlara ulaşacak) dediğimde beni hayal görmekle itham edenler, geçen ay yapılan yayın ihalesinde bir kez daha yanıldılar. UEFA Kulüp Lisans Kriterleri'nin mali konulara ilişkin düzenlemeleri, TFF tarafından bir an önce sıfır tolerans ile uygulamaya konulmalıdır. Yabancı oyuncu sınırlamasının belirli kriterlerle kaldırılması, transfer piyasasında oluşan suni köpüğü almak konusunda en uygun çözüm olacaktır. Bütün bu konular önümüzdeki sezondan itibaren düzenleme ile hayata geçirilmeli, popülist yaklaşımlar ve söylemlerle bu girişim engellenmemelidir. Bugün, 'Türkiye'deki futbolun değeri bu değil' diyenler unutmamalıdır ki bir başka şirket de ihalede Digitürk ile yarışmış ve sadece 50 bin dolarlık bir farkla ihaleyi alamamıştır. Özetle, bugünkü fiyatı veren firma sayısı bir değil ikidir. Bu yüzden kimse yayının rakamsal değeri hakkında şüphe duymak ya da sahiplenmek lüksüne sahip değildir'' ifadelerini kullandı.


-''FEDERASYON SADECE ORGANİZASYONDAN SORUMLU KALACAKTIR...''-


Bir öngörüde bulunmak istediğini belirten Aziz Yıldırım, Türkiye'de futbolun kurumsal yapısının orta vadede değişeceğini kaydederek, ''Tıpkı İngiltere'de olduğu gibi futbolun mali ve ekonomik hakları, bu hakların gerçek sahibi olan ve kulüpler tarafından oluşturulan yeni bir yapıya devredilecek ve federasyon sadece organizasyondan sorumlu kalacaktır. Bu kaçınılmaz bir evrim olup futbolun tüm aktörlerinin bu değişime hazırlanması gerekmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü de bu değişime hazırlanmakta ve daha bugünden birçok uygulaması ile bu yönde adımlar atmaktadır'' diye konuştu.


-''GÖKHAN ÜNAL TRANSFERİ SEZON BAŞINDAKİ YENİDEN YAPILANMANIN BİR PARÇASIDIR''-

Değişen futbolda Fenerbahçe'de transferlerin artık sportif direktör Aykut Kocaman denetiminde, teknik heyetin ihtiyaçlarını gösteren raporları ile şekillendiğini vurgulayan Yıldırım, kendisinin ve yönetim kurulunun bu sürece katkısının, yapılacak transferlere kaynak yaratmakla sınırlı olduğunu bildirdi.

Bu çerçevede yaz dönemine yönelik, Aykut Kocaman'ın liderliğinde Latin Amerika ve Afrika kıtasında bazı çalışmalar yapıldığı ve bunların devam ettiğini anlatan Yıldırım, ''Uzun vadeli bu çalışmalar, bugünden yarına değil ama yakın gelecekte olumlu sonuçlarını göreceğimiz önemli girişimlerdir. Kadromuzda sezon başında yaptığımız revizyon, devre arasında bir arayışa ihtiyaç bırakmamaktadır. Nitekim Gökhan Ünal'ın transferi de sezon başındaki yeniden yapılanmanın bir parçası olup, günlük alınmış bir kararla ara transfere özgü değildir'' şeklinde konuştu.

Fenerbahçe Kulübü'nün futbolcu transferi konusunda gelecekteki girişimlerinin de yine aynı uzun vadeli planlar ve yapılanmalar çerçevesinde gerçekleşeceğini kaydeden Yıldırım, ''Dolayısıyla daha geniş kapsamlı çalışmalar ara transferler dönemlerinde değil yaz dönemlerinde sonuçlandırılacaktır. Yönetim anlayışımız, kulübümüzün geleceğini sağlam temeller üzerine inşa etme ve sürdürülebilir büyüme yönündedir'' dedi.