Aykut Kocaman, ikinci yarıya hızlı başlayan Brezilyalı oyuncu için, “Bir futbolcu için en kötü şey aşağı doğruya gitmeye başlamak. Felaketin başlangıcıdır bu. Biz bunu yukarıya çevirdik diye düşünüyorum” dedi.


FENERBAHÇE Sportif Direktörü Aykut Kocaman, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında, Türk futbolundaki birçok olaya değindi. NTVSPOR kanalında yayınlanan ve NTVSPOR Müdürü Fuat Akdağ’ın sunduğu “Not Defteri” isimli programa sarı lacivertli kulübün efsane futbolcularından Rıdvan Dilmen ve Oğuz Çetin ile birlikte katılan Kocaman, Fenerbahçe’den, Arda Turan’a kadar birçok konudaki tespitlerini anlattı.

Ruhsal düşüşe geçerler

Sivasspor maçında yedek oyuncuların performansına değinen Kocaman, “Zaman zaman yedek kalan oyuncularda bu tür düşüşler oluyor. Oyuncular sürekliliklerini yitirdikleri zaman ruhsal olarak düşüşe geçerler. Bu aslında takıma bir zarar vermez. Kendilerine verir. Onların bilincinde olan oyuncular, kendilerini hazır tutarlar” dedi.

Maçtan sonra Uğur Boral’ın “Yedek kalınca üzülmedim, küsmedim, yüzüm düşmedi dersem yalan olur” açıklamalarını izleyen Kocaman, “Uğur, genel anlamda yeteri kadar süre alamamış olabilir ancak yetenekli oyuncularımızla her zaman ilgileniyoruz” yorumunu yaptı.

Takım yürümedi, emekledi

Hürriyet'in haberine göre, Takım olarak ciddiyetin artması halinde başarıya daha rahat ulaşacaklarını iddia eden Fenerbahçe Sportif Direktörü, “Geçen sene teknik direktördüm. Daha rahat izleyip, analiz yapabiliyordum. Geçen sene bu takımın yürüye yürüye Şampiyonlar Ligi’ne gideceğini düşünüyordum. Ama geçen sene Fenerbahçe yürümedi bile, emekledi. Ciddiyetin ve disiplinin artmasıyla birlikte performans da yükselecektir” diye konuştu.

Devre arasında işin ciddiyetini kavradı

İkinci yarının başlamasıyla birlikte daha iyi bir performans sergileyen Dos Sansos için de Kocaman şu yorumu yaptı: “Bazı oyuncular hızlı bir şekilde girebiliyorlar sezona. Santos da öyleydi. Brezilyalıların pek çoğunda olan özellikler Santos’ta da var. Brezilya çok rahat bir yer. İçlerinde çok rahat ediyorlar. İşler bozulduğunda bu ne yapıyor diyoruz. Adaptasyon süreci bu. Santos için şunu özellikle söylemek gerekiyor, devre arasına girer düzelir diye bir düşüncem vardı. Müthiş bir maç yorgunluğu vardı. Brezilya’ya gidiyor, milli takımıyla maça çıkıyor. Buraya dönüyor, maça çıkıyor. Hem Türkiye’de ben yapabilirim duygusu da vardı. Bir futbolcu için en kötü şey, aşağı doğruya gitmeye başlamak. Felaketin başlangıcıdır bu. Ama biz bunu yukarıya çevirdik diye düşünüyorum. Benim fikrim de zaten devre arasında kendine gelmesi yönündeydi. Devre arasından sonra işin ciddiyetini kavradığını umuyorum ve diliyorum.”

Kıyaslama doğru değil


Arda Turan ile Messi’nin kıyaslanmasına da Kocaman, “Bu tür kıyaslamaları yapmak için seviyelerin aynı olması lazım. Mesela İngiltere, İspanya gibi ligler birinci kalite. Milli takım bazında da Arjantin-Brezilya. Onun için bu karşılaştırmayı doğru bulmuyorum” şeklinde konuştu.