'Yüzde 80' ateşi!

Başkan Aziz Yıldırım'ın, futbolcularına güvenini ortaya koyan, “Bu takım yüzde 80 kapasiteyle oynasın, rahat şampiyon oluruz” sözleri müthiş bir değişim yarattı.Şampiyonluktaki rakibi Galatasaray üst üste İngiltere Premier Ligi’nden oyuncu alır, bu transferler televizyonlarda canlı yayınlanıp gazetelerde manşet olurken, Fenerbahçe’nin sadece Gökhan Ünal’ı almakla yetinmesi, eleştirilere yol açmıştı. Camiada herkes, Galatasaray’ın gücüne güç kattığını düşünüp, Başkan Aziz Yıldırım’dan bu hamleye karşılık vermesini bekliyordu.

Bekleneni değil, beklenmeyeni yaptı
Aziz Yıldırım, hamleye karşılık verdi vermesine ama herkesin beklentisinin aksine, transfer yaparak değil, yapmayarak. Müthiş bir strateji izleyen Fenerbahçe Başkanı, başta dezavantaj gibi görünen bu durumu, büyük bir avantaja çevirmeyi başardı. Bunu da futbolcularındaki kapasiteyi ortaya çıkararak yaptı. “Kimseyi almayacağız” dedi öncelikle ve bunu, “Çünkü çok kaliteli oyunculara sahibiz.

Bir yandan överken, diğer yandan uyardı
Bu takım, kapasitesinin yüzde 80’iyle oynasın, rahat şampiyon olur” sözleriyle açıkladı. Bu sözler, Sarı-Lacivertli futbolcular için hem büyük bir övgü hem de gerçek kapasitelerini ortaya koymaları yönünde bir uyarıydı. Yıldırım, bununla da yetinmedi. Bazı oyuncularıyla birebir görüşüp, övgü dolu sözler sarfetti, onlardan beklentisini anlattı. Örneğin Uğur Boral, Sivas maçındaki müthiş performansını, “Başkanım, benim çok iyi bir futbolcu olduğumu ve bana güvendiğini söyledi.

Bu da benim için müthiş bir motivasyon oldu” sözleriyle açıklıyordu. Sonuç mu? Tüm futbolcular, Başkan Yıldırım’ın işaret ettiği, “yüzde 80 kapasite”ye ulaşmak için koşuyor, mücadele ediyor, savaşıyor, yardımlaşıyor; Bursaspor maçındaki gibi atılan her golde yumak olup çocuklar gibi sevinerek, inançlarını ortaya koyuyordu. Taraftar da sevmişti bu, kadrosu aynı, anlayışı yeni Fenerbahçe’yi.