Rusya'da 'alkol' kriziKüresel mali kriz Rusların vazgeçilmez içeceği votkayı vurdu, bir çok alkol üreten fabrika kapandı

23.10.2008 17:13Rusya'da mali kriz Rusların vazgeçilmez içeceği alkolü vurdu. Alkol fabrikalarının üretimlerini durdurma ihtimali ile karşı karşıya oldukları kaydedilirken, ünlü alkol üretim holdingi Veda, borçlar yüzünden üretimi durdurduğunu şimdiden açıkladı. Leningrad ve Moldevye bölgesinde faaliyette bulunan iki fabrikda çalışmaları durdurduklarını açıklayan şirket sahibi Aleksander Matt, alacaklarını tahsil edemedeği için finans sorunu yaşadığını ve üretimi durdurmak zorunda kaldığını ifade etti. Matt'a göre, perakende dağıtım şirketleri ve bayilerin borçlarını kısa vadede ödeme imkanları da yok.
Alkol sektörü uzmanları, özellikle şarap sektörünün küresel krizden fazlası ile etkileneceğini, bunun sadece Rusya değil tüm dünyada etkisinin görüleceğini belirtiyor. Daha ucuz içeceklere yönelecek tüketicilerin kaçak üretilen içkiler yüzünden de zehirlenme tehlikesi ile karşı karşıya olabilecekleri uyarısı yapılıyor. Rusya İstatistik Kurumu Rostat'a göre, ülkede tüketilen alkolün yüzde 30'dan fazlası kaçak üretim.