Gezer ‘maçı iptal etseydim birçok şey olurdu’ derken, zaten maçı iptal etmesi gerektiğini ve korktuğunu itiraf etti. Acaba o 50 bin kişiden, maç içindeki kararlarını verirken de etkilendi mi?

Yöneticilerimiz kapıda karşılandı, ancak stat içerisinde aynı destek gösterilmedi. Ali Sami Yen Stadı’nda oynayacağımız maçta rakibimizi nasıl ağırlayacağımızı herkes görecek.
Galatasaray, derbiden bu yana sürdürdüğü suskunluğunu bozdu ve Haldun Üstünel’in düzenlediği basın toplantısıyla çok sert açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe’ye verilen 2 maç seyircisiz oynama cezasını az bulduklarını belirten Üstünel, “Bugüne kadar sessizliğimizi koruduk. TFF’ye ve kurullarına güvenerek gelişmeleri takip ettik. Herhangi bir etkilenme olmaması için tepkisiz kaldık. Görünen o ki, suni olarak oluşturulan baskı altında kalan TFF bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Alınan kararlar gösterdi ki kararlar forma rengine göre belirlenmektedir. Futbol performansımız beklentilerin çok uzağındaydı. Bunu kendi içimizde sorguluyoruz. Ancak futbola yakışmayan görüntülerin altını çizmek istiyoruz. Hakemin başının yarılmasına kadar giden eylemler tüm Türkiye’nin gözü önünde yaşandı” dedi.

‘Aziz Yıldırım’a gönderme’
Hakem Bünyamin Gezer’i çok sert şekilde eleştiren Üstünel, “Gezer ‘maçı iptal etseydim birçok şey olurdu’ derken zaten maçı iptal etmesi gerektiğini ve korktuğunu kendisi itiraf etti. Bu korkuyla maçı yönetti ve aldığı karaları da gördük. Gezer’e soruyorum: Acaba ‘maça çıkma’ kararınızı verirken etkilendiğiniz 50 bin kişiden maç içindeki kararlarınızı verirken de etkilendiniz mi? Ayrıca hakem, küfrü sadece kendisine edilince küfürden sayıyor. Maç öncesi hakemin yaralanması, dikiş atılan kafası ile maça çıkması ve tüm bunlara rağmen maçın oynatılması, Gezer’in Türk futbolunda milat olacak bir kararı vermesine engel olmuştur. Türk futbolu için büyük bir fırsat kaçmıştır. Yıllar önce bu fırsatı merdiven boşluklarını doldurduğumuz için kaçırdığımızı iddia edenlerin (Aziz Yıldırım’ı kast ediyor), bugün sessizliğini anlamakta güçlük çekiyorum. Ama rövanşta konuk nasıl ağırlanırmış, herkese göstereceğiz” ifadelerini kullandı.
Arda’yı kimse itip kakamaz
Arda’yı iterek gerginliğin başlamasına neden olan Cristian Baroni’nin davranışını da eleştiren Üstünel, “Arda Galatasaray’ın kaptanı ve Galatasaray kaptanına kimse el kaldıramaz. Böyle davranış sergileyenlerin de bu sahalarda yeri yok. 55 bin kişi topluca küfretti ve yumruklandı. Ayrıca Arda Galatasaray’a çok uzun süre hizmet edecektir. Ona sahip çıkmamız gerekiyor. Kaybetmek için değil, kazanmak için çaba sarf etmek en büyük isteğimiz. Arda’yı bizden başka kimse ne yargılayabilir, ne de cezalandırabilir” şeklinde konuştu.


Cesur hakem o kadar az ki...
“O gece futbol performansımız, beklentileri karşılamaktan çok uzaktı. Biz bunu biliyoruz ve içimizde durumu sorguluyoruz. Ne yönetim olarak biz memnunuz, ne de futbolcular... Kendi içimizde sorguluyoruz ve gereken önlemleri alacağız. Ancak pazar akşamına döndüğümüzde, futbola yakışmayan görüntülerin altını çizmek istiyoruz. En büyük değilimiz, cesur hakemlerin sahada yer alması. Maalesef çoğunda cesaret yok. Özellikle büyük maçlarda gösterdikleri yönetimler ortaya koyuyor ki, cesur hakem Tükiye’de az bulunuyor.”

Derbi buluşmaları bir bayram havasında geçmeli
“Derbilerin sürekli gergin ortamlarda oynanıyor olması endişe verici. Derbiler aslında bir bayram havasında geçmeli. Bundan önceki dönemlerde yöneticilerin karşılıklı demeçleriyle ortam geriliyordu ve biz bunun önüne geçtik. Ancak şimdi de futbolcuların birbirlerine inanılmaz derecede agresif davranmaları, görülen kartlar, ortamın gerilmesi bizi mutlu etmiyor.”

Medyaya da çattı
“Yemek davetimizi Fenerbahçe Yönetimi kabul etmedi. Medyanın yönlendirmesiyle Fenerbahçe maçlarında psikolojik bir baskı doğuyor. Bizim Kadıköy’de 10 senedir kazanamadığımız yazılıyor, ama Fenerbahçe’nin de son 9 senede Ali Sami Yen’de 2 galibiyeti var, bunları neden kimse yazmıyor?”
18. şampiyonluk kupası bizim müzemize gidecek
“Kesinlikle hayal kurmuyoruz. Bizde gerçekler var. Ligdeki 18. şampiyonluk kupası, mayıs ayında Galatasaray’ın müzesinde olacak. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. O kupa, Ali Sami Yen Stadı’nda havaya kalkacak. Galatasaray’a gönül verenlerin içi rahat olsun. Ayrıca Galatasaray taraftarı sadece iyi gün dostu değildir. kötü zamanlarda da desteğini hep sürdürmüştür ve öyle de olacaktır.”