Aynı tiyatroyu izlemeye başladık yine... Kaybedilen puanların arkasından hakemlere yüklenme ve suçu başkalarının üzerine atma. Çocuksu ama kalabalıklar tarafından
hemen kabul edilen bakış açısı.

Hepimizin hayatın belli dönemlerinde yaptığımız suçu kabullenmeme ve sorumluluğu başkasına atma hareketlerini koca adamlardan ya da büyük camialardan görmek gerçekten düşündürücü. Ve asıl üzücü olan her şey hakemlerin üzerine yıkıldıkça yapılan hatalar da yapılmaya devam edecek...

Evet Fenerbahçe maçlarında son haftalarda hatalar yapıldı, Galatasaray maçında Hüseyin Göçek bazı pozisyonlarda hatalar yaptı ama büyük takımlarımızın sorunları sadece hakemler midir?

Tabii şimdi “Ya öyle pozisyonlar oldu ki, kırılma onları...” vs. diyenler çıkacaktır ama geçeceksiniz onları dostlar. Büyük takımsan gol atacaksın, çok gol atacaksın, futbolunla, baskınla rakibi yeneceksin öncelikle.

İçinde ofsayt şüphesi olmayan, penaltı ile atılmamış golleri de bulacaksın büyük kalmaya devam etmek istiyorsan. Bak bakalım o zaman hakem seni durdurabiliyor mu?

Kendi sahasındaki maçlarda puan kaybettiği 3 maçta da sadece 1 gol atmış Galatasaray, 3 maçta da öne geçiyor, ikinci golü bulamadığı gibi bir de skoru koruyamıyorsa; kornere çıkan topu görememiş ya da faulü yanlış görmüş hakemden daha büyük hata yapmış demektir.

Aynı senaryoyu 3 defa yaşayan, elindeki bu kadar hücum gücüne tribündeki binlerce taraftarına rağmen mütevazı rakiplerine karşı bir gol daha bulamayan kenar yönetiminin sorumluluğu herkesten fazlasır.

Fenerbahçe deplasmanlarda sahada kayboluyor, işini sadece Alex’e ve duran toplara bağlıyor ve bu arada golleri de ikişer üçer yiyorsa önce kendine bakmalıdır.

Üstüne üstlük takımda bazı futbolcuların gece hayatı sakatlıklara sebep olacak kadar baskın bir durumdaysa, en büyük yıldızlardan biri kafasına göre ülkesine dönüyorsa, gol umudu olarak bir çuval para ödenmiş İspanyol sahada umursamaz bir şekilde takılıyorsa başkan ve yönetimin görevi hedef şaşırtarak hakemleri göstermek değil, kendi kapısının önünü süpürmektir.

Hakemlerimizin ne seviyede olduğu ortada. 15 yıldır Şampiyonlar Ligi’nde düzgün maç yönetmiş hakemimiz yok. Bu sürede bir dünya bir de Avrupa üçüncülüğü gördük ama büyük organizasyonlarda Türk hakemi göremedik.

Liglerimizde yönettikleri maçlarda inanılmaz hatalara imza atabiliyorlar. Ne onların savunulacak bir tarafları ne de benim onları savunacak halim var...

Ama oryantal kafamız ve çabuk kandırılabilen camialarımızla hakeme veryansın etmek her zaman en kolay yol. Ve ne olursa olsun, yüzlerce milyon dolarlık bütçelere, 25’er milyon taraftara sahip kulüplerimizin başarısız olduklarında hakemleri sebep olarak görmelerini kabullenemiyorum.

Sorumluluğu başkasına atmak, kendisiyle yüzleşememek güçsüz küçük çocuklar için çıkar bir yol olabilir, koskoca camialar içinse asla...

Emre Uğurlu:sporx