Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, ligin ilk yarısını iyi bir yerde bitirdiklerini, ancak bunun kendisini tatmin etmediğini belirterek, ''Her zaman daha iyisi vardır. Daha iyi olması gerekiyor'' dedi.Sarı-kırmızılı teknik adam, Galatasaray TV'de ''Rijkaard'la Soru-Cevap'' programına katılarak soruları yanıtladı. İyi futbol oynayarak ve iyi sonuçlar alarak başladıkları ligin ilk yarısında zorlu maçlar yaptıklarını ifade eden Rijkaard, ''Çok fazla fedakarlık yapmak zorunda olduğumuz zamanlar oldu. Onun haricinde iyi bir yerde de bitirdik, ama 'Tatmin oldunuz mu?' derseniz, tam anlamıyla tatmin olmak söz konusu değil. Her zaman daha iyisi vardır. Daha iyi olması gerekiyor. İkinci yarıya da iyi bir şekilde hazırlanıp, iyi bir şekilde çalışırsak, daha iyi şeyler olacak'' diye konuştu.
Rijkaard şöyle devam etti:

''Özellikle bulunduğumuz konumdan tam anlamıyla memnun olduğumu söyleyemem. Baktığımız zaman ikinci durumdayız, liderle fazla bir puan farkı yok. Bu olumlu bir şey, ama ilk yarıda çok gereksiz puan kayıpları yaptık. Bu yüzden takımların puanları birbirine yakın. Eğer bu kadar gereksiz puan kayıpları yaşamasaydık, daha farklı konumda ve daha fazla puana sahip olabilirdik. İkinci yarı bu tip problemlerden arınmamız lazım.''

Takımda uygulamak istediği 4-3-3 sisteminde bir sıkıntı olduğunu düşünmediğini vurgulayan Rijkaard, futbolcuların, kendilerinden istediğini iyi anladıklarını ve bunu da maçlarda gösterdiklerini söyledi.

Bu sistemle iyi maçlar çıkardıklarını ifade eden Hollandalı çalıştırıcı, sistem içindeki eksikliklerin, antrenmanlarda daha fazla çalışılarak giderilebileceğini, ancak sistem bazında takımın, istediklerine iyi cevap verdiğini, ligde en az yenilen takım olduklarını kaydetti.

''İYİ BİR RUH VAR''
Yapmak istediklerini çok iyi algılayan futbolcularına teşekkür eden Frank Rijkaard, ''Bir takım iyi oynuyorsa, mutlaka futbolculara teşekkür etmek gerekiyor. Takımımızda çok iyi bir ruh var. Bu ruh sayesinde bu tip şeyler meydana geliyor. O nedenle futbolcularımızı kutlamamız lazım. Ligin ikinci yarısına da aynı ruhu ve mantaliteyi yansıtıp, bu şekilde devam etmemiz gerekiyor'' dedi.

Bir soru üzerine, Milan Baros'un sakatlığının gol yollarında önemli bir eksiklik olduğunu ifade eden Rijkaard, ''Baros'un eksikliği önemli, ama Elano, Keita, Arda ve Kewell gibi anahtar oyuncular, fiziksel olarak iyi olduğunda takımın performansını otomatik olarak olumlu yönde etkiliyorlar'' diye görüş belirtti.

Rijkaard, bu futbolcularla ilgili şunları söyledi:
''Kewell, gayet profesyonel ve takım için çok önemli bir futbolcu. Kendisini iyi bir örnek olarak nitelendirebiliriz. Özellikle kanatlarda oynadığı maçlarda tam bir uzman. Son maçlarda farklı pozisyonlarda oynadığı zaman bile gayet iyi maçlar çıkardı. Çok önemli ve profesyonel bir futbolcu. Keita çok yetenekli ve etkili bir futbolcu. Taraftarla bütünleşmesi de çok iyi. Taraftarlar kendisini çok seviyor. Galatasaray'a çok yararlı olabilen, maç içinde ne yapacağı kestirilemeyen çok yetenekli bir futbolcu. Arda ise çok önemli bir futbolcu. Arda gerçekten iyi oynuyorsa, o ruhu sahaya yansıtıyorsa, takım genel olarak Arda'dan etkileniyor, aynı şekilde davranmaya çalışıyor. Kendisi Galatasaray için çok önemli bir futbolcu. Genç olmasına rağmen çok yetenekli.''

UEFA AVRUPA LİGİ
Rijkaard, UEFA Avrupa Ligi'nde iyi bir performans göstererek gruptan çıktıklarını, bir kulüp ve takım için uluslararası düzeyde turnuvalara devam etmenin çok önemli olduğunu söyledi.

Önlerinde zorlu maçlar ve takımlar bulunduğunu, bunun, takım ve taraftarlar için ekstra bir motivasyon sağladığını anlatan Frank Rijkaard, eşleştikleri Atletico Madrid için ''Çok güçlü ve kaliteli futbolculara sahip. Zaten İspanya Ligi'nin kalitesi ortada. İlk maçı deplasmanda oynayacağız. Oradan alınacak iyi bir sonuç daha iyi şeyler yaptırabilir. Sonra kendilerini burada ağırlayacağız. Bu tip zor maçlar her futbolcunun oynamak istediği maçlardır. Biz de bir an önce bu maçların gelmesini bekliyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapmamız lazım, çünkü zor bir takımla oynayacağız'' dedi.
Rijkaard, ''Gönderilecek ve ve kalacak oyuncularla ilgili yapılan spekülatif haberlerle ilgili bir açıklama yapmak ister misiniz?'' sorusuna da ''Bazı transferler yapılırsa iyi olabilir. Yönetimimizle bir toplantı yaptık, bu konuları masaya yatırdık. Şu an yapmamız gereken, bekleyip, görmek'' yanıtını verdi.