Afrika Uluslar Kupası'nın başlamasına 1 gün kala, Angola'da, Togo'lu oyuncuları taşıyan otobüse gerillalar silahlı saldırı düzenledi. 1 kişi öldü, 2'si futbolcu 9 kişi yaralandı. Olay, Galatasaraylı Keita'nın ülkesi Fildişi Sahili'nin grup maçlarını oynayacağı Cabinda kentinde meydana geldi.

Angola’nın ev sahipliğini yaptığı 2010 Afrika Uluslar Kupası’nın başlamasına 1 gün kala, Togo Milli Takımı’nı taşıyan otobüse Kongo sınırı yakınlarında saldırı düzenlendi. Otobüs şoförünün hayatını kaybettiği saldırıda 2’si futbolcu 9 kişi yaralandı. Dakikalar boyunca otobüslerine ateş açıldığını belirten Togo’nun, Nantes’li oyuncusu Thomas Dossevi, “Ben iyiyim, ama birçok takım arkadaşım kötü durumda. Hastanede bekliyoruz” dedi. Yetkililer yaralıların ismini sır gibi saklarken, olaydan yara almadan kurtulan Manchester City’nin golcüsü Emmanuel Adebayor ile futbolcuların, turnuvadan çekilmek istedikleri öğrenildi.

Başka bir yere alınabilir
Olayın Galatasaray’ı ilgilendiren kısmı ise; Keita’nın formasını giydiği Fildişi Sahili, Togo, Burkina Faso ve Gana ile aynı grupta.. Ve Keita’nın takımının grup maçlarını oynayacağı yer de, adam kaçırma ve cinayet vakalarının kol gezdiği, önceki günkü saldırının yaşandığı Cabinda kenti. Avrupa’nın birçok yıldız isminin boy göstereceği turnuva öncesi, yetkililerin acil bir toplantı yaptığı ve buradaki maçları başka bir yere almayı düşündükleri ifade edildi. Tehlikenin farkında olan Chelsea, Keita’nın takım arkadaşı Drogba için Afrika’da olduğu sürece koruma tutmuştu.