Dünyanın gözü Afrika’ya çevrildi... Turnuvanın başlamasına iki

gün kala, organizasyona ev sahipliği yapan Angola’nın Cabinda kentinde bulunan Togo kafilesinin otobüsüne yapılan silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 4’e çıktı. Ülkenin medya yetkilisi Stanislas Ocloo, yardımcı antrenör Amalete Abalo ve şoförle birlikte, ağır yaralı hastaneye kaldırılan yedek kaleci Kodjovi Obilale de hayatını kaybetti.

Togo turnuvadan çekildi
Ülkedeki güvenlik sorunu devlerin gözünü korkutunca, Barcelona, Chelsea, Manchester City gibi kulüpler yıldızlarını geri çağırdı. Togo da turnuvadan çekildiğini açıkladı. Manchester City Yönetimi, olayın hemen ardından Adebayor’a ulaşmış ve ölümden dönen golcünün gözyaşları arasında iyi olduğunu söylediğine şahit olmuştu. Adebayor, “Hayatta kaldığım için şanslıyım. 20 dakika boyunca kurşun yağdırdılar. İnsanlar çığlık atıyordu. Eğer canlı kalırsam yarın da futbol oynarım. Ama Afrika Kupası’nda yer alır mıyım bilmiyorum, ülkemize geri dönmek istiyoruz” diye isyan etti.

Geniş güvenlik önlemleri
Galatasaraylı yöneticiler ve futbolcular da telefona sarılarak Keita’ya ulaştı, kendisinin veya takım arkadaşlarının bir sıkıntısı olup olmadığını sordu. Fildişi Sahilleri kafilesi için işler şimdilik yolunda görülüyor. Bölgede güvenlik artırıldı. Tüm otellerde, otellerin çevrelerinde, statlarda ve kalabalık caddelerde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Komite, kafileyi suçladı!
Afrika Uluslar Kupası Organizasyon Komitesi (COCAN) ise ilginç bir açıklama yaptı. Komite yetkilisi Virgilio Santos, hiçbir takımın ülkeye otobüsle gelmemesi gerektiğini belirtip, “Togo bize ulaşım konusunda bir cevap vermeyen tek ülkeydi. Kural açık; hiçbir takım otobüsle seyahat edemez. Onları kimin yönlendirdiğini bilmiyorum” diye konuştu.

Blatter’in yüreği ağzında
FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2010 Dünya Kupası’nın Güney Afrika’da yapılması için üyelere büyük baskı kurmuştu. Angola’da yaşanan silahlı saldırı ise tam anlamıyla bir şok etkisi yarattı. Bir açıklama yapan Blatter, gelişmeleri yakından takip ettiklerini duyurdu. Bu arada Afrika Kupası’nın açılış maçı bugün TSİ 21.00’de Angola ile Mali arasında oynanacak.

M. Çağrı Davran

Cabinda’da neler oluyor?
Angola’nın Cabinda kenti, ülkeyi Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden ayıran sınırda yer alıyor. Yasalara göre Cabinda, Angola’nın bir parçası. Ancak yerel isyancılar bu durumu kabul etmiyor ve özgürlük için savaşıyorlar. Şehrin hikayesi ilginç. 1960’lı yıllarda Cabinda topraklarında petrol bulununca savaş çıktı ve 1975’te bölgeyi Angola ele geçirdi. O günden beri bölgede huzur sağlanabilmiş değil. İsyan çıkaran asiler, Angola Hükümeti’nin petrol gelirlerinin normalden fazlasını aldığına inanıyor ve bu nedenle terör eylemlerinde bulunuyorlar. Togo’ya yapılan saldırıyı da FLEC-PM adlı grubun üstlendiği belirtiliyor.