Türkiye Kupası'nda attığı gollerle eski takımını turnuva dışına iten Necati Ateş, takımdan ayrılışı hakkında Galatasaray'ın yanlış yaptığını söylerken, "Lincoln'e iyi ki 10 numarayı vermemişim" dedi.

2 maçta attığınız 3 golle eski takımınız Galatasaray'ı Türkiye Kupası'ndan elediniz...
- Bu iki maç gösterdi ki adın ne kadar büyük olursa olsun eğer rakibinden çok koşmazsan, mücadele etmezsen kazanamazsın. Sahadaki futbolcuların adı veya aldığı para ne kadar büyük olursa olsun, önemli olan her şeyini vererek oynamaktır. Biz bunu kanıtladık bence, ben de attığım gollerle bunu gösterdim.

Yeniden Ali Sami Yen Stadı'nda olmak nasıl bir duyguydu? Tepki ile karşılaşmaktan korktunuz mu?
- Az da olsa bir endişem oldu tabii. Ama sağ olsun Galatasaraylılar beni çok iyi karşıladılar. Yeniden Ali Sami Yen'e çıkmak çok güzeldi.

Baros ve Kewell'ın sakatlandığı bir süreçte yeni bir isme kontenjan açmak için Nonda gönderildi. Jo da 4. maçında sakatlandı. Sadece şanssızlık mı bu?
- Bence şanssızlık. Ama en büyük şanssızlık Kewell'ın sakatlanması. Oyunu her yönüyle oynayabilen, her bölgede görev alabilen bir futbolcu, yokluğu hissediliyor. Jo'ya gelince, gerçek performansını göstermesi için zaman lazım. Yabancı futbolcular özellikle de kiralık ise gittikleri ülkeye uyum sağlamakta zorlanıyorlar, alışmaları için süre gerekiyor.

Galatasaray'dan ayrılış şekliniz hakkında neler hissediyorsunuz?
- En iyi dönemimde hiç hak etmediğim bir şekilde ayrıldım. Galatasaray'ın en büyük yanlışı benden para kazanamamak oldu. Çok iyi bir Necati Ateş varken bunu paraya dönüştüremedi. Eğer beni kadro dışı bırakmayıp sezon başı kampına götürselerdi, mutlaka Avrupa'da bir takıma giderdim.

Galatasaray'dan pek çok oyuncu kırgın ayrıldı. Sizce bir iletişim sorunu var mı?
- Hiçbir futbolcu yöneticiyle çok içli dışlı olmamalı. Futbolcu futbolculuğunu, yönetici yöneticiliğini bilecek. Bakın Aziz Yıldırım her yerde çıkıp konuşuyor mu? Neden bu tarz olaylar hep Galatasaray'da yaşanıyor? Demek ki benimle ilgisi yokmuş, onların yaklaşımıyla ilgiliymiş sorun. Galatasaray'da son 4 yıla baktığınızda faturayı hep futbolcular ve teknik direktörler ödüyor. Başarısızlıkta faturayı bir yöneticinin ödediğini gördünüz mü hiç...

Kariyerinizle ilgili özeleştiri yapıyor musunuz?
- Tabii ki... Benim de hatalarım oldu. Hatasız insan yoktur. Mühim olan kabul etmek, ben hatalarımı kabul ettim. Arkadaşlarınızın gazına gelip söylenen kelimeler yanlış olabiliyor. Yine de hiçbir hatam Galatasaray'dan gönderilmemi gerektirecek kadar büyük değildi.

"FATİH TERİM'İ ASLA UNUTAMAM"
GEORGHE HAGI: "Onun gibi bir efsaneyle çalışmak bana gurur verdi."

ERIC GERETS: "Çok profesyoneldi. Kariyerindeki başarılar ortada."

KARL HEİNZ FELDKAMP: "Kendi kararlarını vermediğini biliyorum."

ABDULLAH AVCI: "İyi bir çıkış yakaladım, 12 maçta 8 gol atıp takımın ligde kalmasında önemli rol oynadım. Son 2 maçta bana yapılanları hazmedemedim. Belki o 2 maçta oynasaydım EURO 2008'e gidebilirdim, çünkü Fatih Hoca ile konuşmuştum ve pasaportum istenmişti."

FATİH TERİM: "Türkiye'nin ve Avrupa'nın en iyi teknik direktörlerinden biri. Ankaraspor'da oynarken beni Milli Takım'a çağırmasını unutamam."

MEHMET ÖZDİLEK: "Antalyaspor'u tercih etmemin yegane sebebi. Karakterine, insanlığına ve teknik adamlığına inanıyorum."

"ARDA YIPRATILMASIN"
Haldun Üstünel ile forma konusunda kavga ettiğiniz şeklinde haberler çıkmıştı...
- Kavga olmadı. O kendi dilinde sarf etti cümlelerini, ben kendi dilimde... Orada bitti, bir daha da 1 yıl boyunca konuşmadık.

Lincoln Galatasaray ile anlaşınca, resmi siteden 10 numaralı formayı hediye ettiğinizi açıkladınız. Bu size tebliğ mi edildi?
- O karakterde bir futbolcuya hiçbir şey hediye edilmez. İyi ki de vermemişim. Mustafa Turgun beni aradı ve "Bu olay büyüyecek Necati" dedi, ben de büyümemesi için "Tamam" dedim.

10 numaranın Arda'ya verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
- 10 numarayı ben istememiştim. Başkanımız Özhan Canaydın zorla vermişti. "Sen giyeceksin, çünkü sen hak ediyorsun" demişti. Arda uzun yıllar Galatasaray'a hizmet edecek, umarım onu yıpratmazlar.

KAYNAK: HT Spor