Bu maça kadar çok şeyini kaybetmiş, ama her şeyini kaybetmemek için Manisa karşısına çıkan Galatasaray, karşılaşmaya hırslı ve etkili başladı. Sağlı sollu ataklar geliştirdi; son haftalarda az gol yiyen rakibine karşı. Giovani ve Keita’nın etkili olmaya çalıştığı dakikalarda, Caner’in gereksiz şut denemeleri yerine orta yapması daha doğru olacaktı. Bu durum tam takım arkadaşlarını oyundan düşürdü derken, Mehmet Güven’in bir pozisyon hatası ve Keita’nın golü geldi. Bu gol, oyunu kendi sahasında kabul eden Manisa’nın biraz daha ileri çıkmasına ve Galatasaray’ın pozisyonlar bulmasına yol açtı.
Mehmet ‘Güven’ verdi!
Mehmet Topal’ın istekli ve sorumlu oyun anlayışı, defans arasına atılan toplarda Galatasaray adına bir sigortaydı. Arda’nın moralsizliğinin yanında antrenman eksikliğinin de göze battığını söyleyebiliriz. İlk yarıdaki karşılıklı ataklarda, çok tartışılabilecek bir Manisa golünün iptal edilişi sonrasında mücadeleci bir hava esti. İkinci yarı skor avantajı elinde olan Galatasaray, bunu yeterli görmeyerek ataklarını sıklaştırdı. Başlarda pozisyon bulmasa da Galatasaray’ın en etkili pozisyonunu yine eski bir Galatasaraylı Mehmet Güven’in ara pasıyla (!) Baros buldu, ama değerlendiremedi. Hemen arkasından Leo Franco’nun yerine son haftalarda forma giyen Aykut’un müthiş oyun takibi, çabukluğu, Isaac’i ve Manisaspor’u bir golden etti. Elano yine sahada olmayan oyunculardandı son 5 dakikaya kadar. O dakikalarda direkten dönen Giovani’nin atağı haricinde ismini çok duyduğumuzu söyleyemeyiz.
Bursaspor’u bekleyecek
Arda’nın moralsizliği belki bugüne kadar çok az yaptığı topsuz defans arkası koşusu, topla buluşması ve vuruşu, bu pozisyonları takip eden Baros’un golünü getirdi ki, bu gol belki her şeyin bittiğini gösteriyordu. Ancak maçın en iyi adamı Mehmet Topal’ın şanssız bir şekilde kendi kalesine gol atması, taraftarların tekrar riskli bir karşılaşma izlemesine neden oldu. Belki de çok rahat ve farklı kazanılabilecek bir maçı zora soktu. Ama yine de zirvedeki Bursaspor’un 1 gün önceki maçını kazanmasıyla farkın 8 puan olmasına rağmen, Galatasaray’ın bu kadar sorumluluk üstlenmesi önemliydi. Düşünülmesi gereken şey, milyonlarca Euro’ya kurulan bu kadronun, Bursaspor’un puan kaybetmesini bekleyecek olması. Bursa’yı yendiği takdirde tekrar potada olacak olmanın hevesi ve hayaliyle dönüyor Galatasaray.
Derbiyi de etkileyecek
Bu sonuç bugünkü derbinin heyecanını, futbol seyir zevkini mutlaka daha artıracaktır. Fenerbahçe kazanırsa şampiyonluk rüzgarını arkasına daha şiddetli bir şekilde alacak. Beşiktaş’ın belki de sezonu bitirmesine yol açacak. Aksi durumda ise sonuç hem Bursaspor’a yarayacak hem de ligin seyri tamamen değişecek.
Hakan Şükür