Galatasaray Başkanı, Rijkaard’ın, Fenerbahçe ve Beşiktaş’taki görevlerine yeni başlayan Kocaman ile Schuster’e karşı önemli bir üstünlüğe sahip olduğuna dikkat çekti, “Hocamız Türkiye’ye alıştı, artık her şeyi iyi biliyor. Bu tecrübe bizim şansımızı daha da artıracak” dedi.

Adnan Polat, verdiği özel röportajın ikinci bölümünde birçok konuda yine çok ses getirecek açıklamalar yaptı. Teknik Direktör Frank Rijkaard’ın tartışılmayacak bir isim olduğunu dile getiren Polat, Hollandalı hocanın, Fenerbahçe ve Beşiktaş’taki görevlerine yeni başlayan Aykut Kocaman ile Bernd Schuster’den önde olduğunu söyledi.

Başkan Polat, “Aykut Kocaman ile Schuster teknik adam olarak kulüplerinde ilk yıllarını geçirecekler. Buna karşın bizim hocamız göreve devam ediyor. Bence bu önemli bir avantaj. Sonuçta Rijkaard, artık Türkiye’yi daha iyi tanıyor. Şartları, hakemleri, oyuncuları, futbol anlayışını daha iyi biliyor. Bu tecrübeyle bu sezon rakiplerimizin önündeyiz” diye konuştu. Rijkaard’a duydukları güvenin devam ettiğini kaydeden sarı-kırmızılı kulübün patronu, “Hocamıza güvenmeseydik zaten yola devam etmezdik. Sözleşmesindeki tazminat maddesi (2 milyon euro) karşılıklı güven sonucu belirlenmiştir. Biz işin mantığını anlattık, o da anlattı. Neticede bu rakam sözleşmeye yazıldı” ifadelerini kullandı.

‘Giovani kalmayacak’Başkan Adnan Polat, devam eden transfer çalışmalarını da değerlendirdi.
Her zamanki gibi, “Hayat biter, transfer bitmez” diyerek söze giren Polat, “4-3-3 veya 4-2-3-1 sistemine uygun oyuncular arıyoruz. Özellikle savunmanın önünde oynayacak mücadele yönü yüksek ve topu iyi kullanan orta saha oyuncuları ile ilgili araştırmalarımız ve temaslarımız sürüyor. Elano için bize teklif gelmedi. Galatasaray’da satılacak futbolcu yok, ama satılmayacak futbolcu da yok! Giovani’yi almayacağız. Leo Franco’yu da göndermek istiyorum. Fakat onu tatmin eden bir teklif gelmedi. İnşallah bir kulüp ilgilenir de göndeririz. Aslında iyi bir kaleci, ama olmadı” dedi.

‘Serdar özel yetenek’
Galatasaray Başkanı, şimdiye kadar kadroya dahil ettikleri 5 Türk oyuncunun geleceğe yönelik transferler olduklarına dikkat çekti. Sadece bugünü değil, geleceği de düşündüklerini kaydeden Adnan Polat şöyle devam etti:

“Biraz geç olsun, ancak istediğimiz gibi olsun. Altay’dan devre arasında aldığımız Musa Çağıran, Bank Asya’nın en değerli oyuncusu seçildi. Musa’nın hakkı niye verilmiyor? Adı belki Gheorge olsaydı omuzlardaydı! Ali Turan bizim için çok önemli. Sağ bek, stoper oynayabiliyor. Karakteri de düzgün. Mehmet Batdal ise üzerine eğilmemiz gereken bir oyuncu. Konsantre olursa, İstanbul’un rüzgârına kaptırmazsa kendini çok iyi şeyler yapabilir.

Bundan 4 sene önce gittim, Buca’da izledim, beğenmiştim. Çağlar’a da basında yer verilmiyor. Fakat Çağlar da önemli bir oyuncu. ABD’deki milli takım kampında Arda ile önlü arkalı çok iyi oynadı. Serdar Özkan ise özel bir yetenek. Beşiktaş nasıl sözleşme yapmadı anlamadım. İyi yaşayacak artık. İddia ediyorum, milli takımın banko oyuncularından biri olur. O çocuk muhakkak kendi özeleştirisini yapacak.”

Açılış maçının geliri şehitlere
“Sezonun ikinci yarısında maçlarımızı Türk Telekom Arena’da oynayacağız. Açılış maçının gelirini şehitlerle ilgili olarak neden değerlendirmeyelim? Kulüp olarak sosyal konularda çok önemli projeler üretiyoruz. Şehitlerle ilgili olarak da büyük açılışımızın gelirini bağışlayabiliriz. Kaldı ki bizim açılış programımız bir gün değil, birkaç gün sürecek. Müsabakaların yanı sıra, müzikal çalışmalar da olacak.
Yeni stadımız için 4 senedir uğraşıyoruz. Geçen gün metrodan sorumlu daire başkanı ile görüştüm, metro bitmiş. 1 Ekim’de sorunsuz hazır diyorlar. 4 dakikada 2 bin kişilik tren kaldıracak. Statta 4500 araçlık otopark var. Metronun da 2500 araçlık otoparkı bulunuyor. Her araçta iki kişi varsayarsak bu 14 bin eder. 30 bin kişinin de metroyla gelmesi bekleniyor. Tabii bu tahliye işi 1 saati buluyor. Burada insanların treni beklerken nasıl meşgul edebiliriz diye düşünüyoruz.”


‘Altyapıdan yeni Arda’lar çıkacak’
“Altyapı Koordinatörü Tugay Kerimoğlu ilk uygulamalarına Haziran’dan itibaren başladı. Önce Galatasaray Üniversitesi’ni bir okusun! Size bir anımı anlatayım... Amerika’da okudum, geldim, çok büyük havalardayım. Babam ‘gel bakalım Amerika’da okudun ama bir de Polat üniversitesini bitir’ dedi ve beni şantiyeye koydu. Tugay kardeşimiz de önce orayı bitirsin, sonra bakarız. Yöneticilik ve teknik adamlık konusunda o mezuniyet belgesini altyapıda alması gerekir. Hollandalı Jan Derks’in görevde kalmasını istedi, biz de kabul ettik. Kimse merak etmesin bizim altyapımızdan yeni Arda’lar çıkacaktır.”


‘Avrupa’da final statüye takılıyor’
“Amatör branşlara yatırımlar yapıyoruz. Basketbol çok hızlı gidecek. Kız basketbol takımına 3 senedir yatırım yapıyoruz. Türkiye Kupası’nı kazandılar. 3 sene evvel alt kümedeydiler. Fenerbahçe kız takımı da önemli transferler yapıyor. Statü müsait olsa iki takımımız bu sene Avrupa’da final oynar. Ama aynı ülkeden iki ekibin oynaması statüye göre imkansızmış. Erkek basketbol ve erkek voleybola da yatırım yapmamız lazım. Sapanca Gölü’nde Aziz Başkan’la ortak bir proje için düğmeye bastık. Eylül ve Ekim gibi Haliç’te kürek yarışları yapacağız. Kürek yarışlarına gittik insanlar şaşırdı. 12 sene sonra Galatasaray Başkanı bizi izlemeye geldi, dediler.

‘Satış kaçınılmaz’

“Şimdi önümüzde 2012 mali kriterleri var. İspanya’da sene bittiği vakit kulüplerden borçsuzluk belgesi isteniyor artık. Sene de iki kere, hatta 3 ve 4 kere istenecek. Biz de kendi aramızda konuştuk. 2012 kriterleri için tedbir almamız lazım. Yeni yayın ihalesi, devreye girecek stadımızla nakit akışı da negatiften pozitifte geçmek durumunda. İki sene içinde denk bütçeyi yakalamamız lazım diye kendimize yol haritası koyduk. Onun için futbolcu satışı olacakırtır.”


‘Yıldırım’la arkadaşız’

“Aziz Yıldırım’la rakibiz, ama aynı zamanda arkadaşlığımız da var. Bazen sorunlar olabilir, ama biz düşman değiliz. Kulüpler arasındaki bu ezeli rekabet ekonomiye dönüştürülmeli.”

Adnan Polat, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’la düşman değil, arkadaş olduklarını söyledi. İşte Polat’ın sözleri:
“Fenerbahçe neticede bizim rakibimiz. Aziz Yıldırım’la da doğal olarak rakibiz. Ama arkadaşlığımız da var, düşman değiliz. Bazen farklı görüşlerden dolayı problem yaşadığımız oluyor, ama bunlar işin doğasında var. Benim Galatasaray Başkanı olarak kimseyle problemim yok. Geçen gün Kulüpler Birliği toplantısı vardı. Sonra gittik 4-5 kulübün başkanı yemek yedik, gece de bir mekanda sohbet ettik. Millet bizi hep beraber görünce şaşırıyor. Oysa hepimiz arkadaşız. Geçen sene de, evvelki sene de kulüpler arasında kavga ortamı yoktu. En azından başkanlar düzeyinde bunlar olmamalı. Galatasaray - Fenerbahçe rekabetini ekonomiye dönüştürmemiz lazım. Zaten bizim kimseyle kavga etmeye zamanımız da yok.”
Başkan Polat, 12 yıldır Fenerbahçe’de başkanlık koltuğunda oturan Aziz Yıldırım’ın rekorunu kırma peşinde olmadığını da belirterek, “Benim başkanlıkta ikinci dönemim. Hedefim rekor kırmak değil. Futbolda en önemli maç sıradaki maçtır. Ben de sıradaki maça bakıyorum” dedi.

Stat için destek
Galatasaray Başkanı, yapımına büyük bir hızla devam edilen Türk Telekom Arena için Aziz Yıldırım’la görüş alış verişinde bulunduklarını da açıkladı. Polat, “Aziz Yıldırım ile elbette konuşuyoruz stat konusunu. Hatta geçenlerde epey sohbet ettik. Faydası oluyor mutlaka. Çimlerle ilgili konuştuk. Fenerbahçe zemini alttan ısıtıyor. Buna neden ihtiyaç duyduklarını sordum Aziz Başkan’a. Dereağzında lodos yaptığı vakit, zemin altı sularının vurduğunu ve çimleri çürüttüğünü söyledi.

Mecburen ısıtmak ve kurutmak zorundalarmış çimleri. Bunun yanı sıra yapay güneş ışığı veren paneller almışlar 700-800 bin euroya. Bana, ‘sizin zeminin ısıtmaya ihtiyacı olmaz. Panellere ihtiyacınız olacak’ dedi. Çünkü Türk Telekom Arena’nın bir tarafı vadiye açıldığı için su birikmesi söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Çatı için formül“Türk Telekom Arena’nın çatısı tartışma konusu yapılıyor. Çatının olması, futbol oynamak için hayati bir konu değil. Ocak ayına da yetişmeyecek. Ancak 2.5 aylık bir dönemde bu kapakların montajını yaptırabiliyorsunuz. Almanya’da bu işin dizaynını yapan ekibi de getirdik. Sorun olmaz dediler. Kapakları TOKİ değil biz yapacağız. Bunun karşılığında da TOKİ aynı bedelle stadın içine ekstra masraf yapacak. Bu da aşağı yukarı 20 milyon TL tutuyor. Gelecek yıl 15 Mayıs ile Ağustos döneminde bu kapaklar takılabilir. Temmuz ayı içinde bunun anlaşmalarını yapıyoruz. Şunu söylemekte fayda görüyorum. Misafir takımların işi çok zor olacak. Zeminden bakıyorum, sonra çıkıp tribünlerin üst kısmından bakıyorum, ‘Allah onlara kolaylık versin’ diyorum.”