Kulübümüz'de temmuz ayı Divan Kurulu Toplantısı, Galatasaray Üniversitesi'nde yapıldı.Kulübümüz'de temmuz ayı Divan Kurulu Toplantısı yapıldı. Galatasaray Üniversitesi'nde Divan Kurulu Başkanımız İrfan Aktar yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda, kulüp yönetim kurul adına başkanımız Adnan Polat ile birlikte yönetim kurulu üyeleri Mehmet Helvacı, Ali Haşhaş, Cemal Özgörkey, Hakan Üstünberk, Vedat Eşkinat ve Taner Aşkın yer aldı.

Yönetim kurulunun özverili bir şekilde kulübün sorunlarını çözmek için çalıştığını ifade eden Adnan Polat, buna rağmen bazı konularda da rahatsızlıkları bulunduğunu söyledi.

Yönetim kurulu üyesi Yiğit Şardan'ın kulübe yüksek miktarda fatura kestiği şeklinde basına yansıyan haberlerle ilgili olarak tepkisini üyelere de aktaran Polat, ''Galatasaray'ın duruşuna, asaletine yakışmayan şeyler oluyor. Bir kaç Galatasaraylı, bizleri ciddi şekilde rahatsız ediyor'' ifadelerini kullandı.

Haksız olarak itham edilip, zan altında bırakıldıklarını ileri süren Polat, şunları söyledi:


''Yiğit Şardan'la ilgili iddialar ortaya atıldı. Bu arkadaşımızın şirketi üzerinden yapılan işlemlerin kulübümüze pazarlama ve reklam konularında katkısı 6.3 milyon TL civarıdır. Dünkü yönetim kurulu toplantısında bir arkadaşımız da sordu, 'Yönetim kurulu üyeleri kulübe fatura kesmeli mi' diye. Ben de 'Eğer Galatasaray'ın menfaatleri doğrultusunda ise bana göre sakınca yok' dedim. Yönetim kurulu toplantısında bir hesap yaptık, eğer Yiğit Şardan'ın firması üzerinden işlem yapmasaydık aşağı yukarı 5 milyon dolara yakın bir kaybımız oluyor. Buna rağmen uygulamadan vazgeçilmesi konusunda bir tartışma oldu. Durumdan çok rahatsız olduk çünkü. Önümüzdeki 1 hafta düşünüp, son kararımızı vereceğiz. Bu durum hakkında ithamları yapanların kulüp menfaatlerini düşündüğü yok. Yapılan ithamlar şeref ve haysiyetleri lekelediği gibi, çalışma motivasyonumuzu da bozuyor.''

-''UEFA MALİ KRİTERLERİ GELİYOR, KAYNAK OLMADAN HARCAMA YOK''-

Adnan Polat, UEFA'nın gelecek dönemde federasyonlar ve kulüpler üzerinde uygulamaya başlayacağı yeni mali disipline dikkat çekerken, kulüp olarak hazırlıklarını yaptıklarını ifade etti.

Yeni mali disiplin içinde artık kulüplerden yılda 3 kez borçsuzluk belgesi isteneceğini söyleyen Polat, ''Bu uygulamaya girildiğinde hemen uyum sağlamamız lazım. Bu sene sıkı para politikası kararı aldık ve ne olursa olsun bütçemizi aşmama kararı aldık, arkasında da duruyoruz'' diye konuştu.
Başkan Polat, gelecek dönem sonunda ilk defa bütçede ciddi anlamda bir kar rakamı göreceklerini vurgularken, ''Uzun yılardır görülmeyen bir şey. Mali planımızı tutturmak için inatla çabalıyoruz. Kaynağını bulmadan harcamamaya çalışıyoruz'' dedi.

Rakip takımlar transfer yaparken, Galatasaray'ın 1 ay sesini çıkarmadığını anlatan Adnan Polat, ''Biz planımızı yaparken, 20 milyon dolarlık bonservis geliri elde etmeden transfere başlamama kararı aldık. Böyle bir gelir ise kulübün son 10 yılının tamamında yoktu. Mehmet Topal, Abdelkader Keita, Emre Güngör, Uğur Uçar gibi oyuncularımızın transferlerinden 16 milyon dolar seviyesinde gelir elde ettik. Keita'nın bonservisinin de yarısı peşin ödendi, yarısı ise mayıs ayında ödenmek üzere banka teminatıyla garanti altındadır'' şeklinde konuştu.

Adnan Polat, yönetim kurulu olarak içinde bulundukları yoğun dönem içinde, eylül başına kadar şirket birleşmesini tamamlamak istediklerini, Riva arazisiyle ilgili olarak yatırımcıların talebini görmek için bir yeterlilik ilanına çıkacaklarını da anlattı.

-MECİDİYEKÖY'DEKİ ARAZİYE AŞÇIOĞLU'NDAN TEKLİFİ-

Polat, Galatasaray'ın Mecidiyeköy'de bulunan ve üzerinde şu an Galatasaray Store Çadırı'nın hizmet verdiği arazi için, Likör Fabrikası ve Ali Sami Yen Stadı arazilerinin ihalesini kazanan Aşçıoğlu İnşaat'ın bir teklifte bulunduğunu açıkladı.

Bu araziye bir iş merkezi yapmak için Şişli Belediyesi'nden ruhsat alma çalışmaları yaptıklarını söyleyen Polat, ''Ancak Aşçıoğlu İnşaat firması bize gelerek, buraya yapacağımız binanın, kendilerinin yapacağı binaların önünde rahatsızlık yaratacağını belirterek, 'Sizin yapacağınız binadan daha fazla yeri kendi binamızda teklif edelim'' dediler. Bizim inşaatımız 7 bin metre karelik bir alan ihtiva edecek. Bu konuyu görüşeceğiz ve uygun görürsek genel kurula getireceğiz'' ifadelerini kullandı.

-BÜTÇE 320 MİLYON TL, BORÇ 167,9 MİLYON DOLAR-

Divan Kurulu toplantısında Galatasaray Kulübü Mali İşlerden Sorumlu Koordinatörü Erdal Aslan tarafından üyelere bütçe ve borçlar hakkında bilgiler verildi.

Galatasaray Kulübü ve şirketlerinin 1 Haziran-31 Mayıs dönemleri için geride kalan yılda bütçesinin 201 milyon TL olarak gerçekleştiği, gelecek dönem için ise hedeflenen bütçenin 320 milyon TL olduğu aktarıldı.

Özellikle yayın gelirlerinde meydana gelen artışa dikkat çeken Aslan, geçen sezon 37 milyon TL olan yayın gelirinin, gelecek sezon 73 milyon TL'ye yükseleceğini vurguladı.

Hizmet alım maliyetinin geride kalan sezonda 173 milyon TL olduğunu, ancak gelecek sezonda bu rakamım 165 milyon TL'ye düşürülmesinin planlandığına dikkat çeken Erdal Aslan, bunun sağlanmasında yürütülecek transfer politikasının etkili olacağını anlattı.

Diğer yandan, gelecek 8 yıl için sözleşmeye bağlanmış sponsorluk ve reklam gelirinin 167,9 milyon TL olduğunu dile getiren Aslan, Galatasaray Kulübü'nün toplam net borcunun 167,9 milyon dolar olduğunu duyurdu. Aslan, mevcut borcun ise 118 milyon dolarının banka kredilerinden oluştuğunu ifade etti.

-TÜZÜK REDAKSİYON KOMİTESİNDEN İSTİFA-

Galatasarayımız'da Tüzük Tadil Genel Kurulu'nda, tartışmalı maddelerin yeniden düzenlenmesi için oluşturulan Tüzük Redaksiyon Komitesi üyelerinden Prof. Dr. Süheyl Batum, Divan Kurulu Başkanlığı'na gönderdiği yazıyla bu görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Süheyl Batum yazısında, komisyona haberi olmadan üye yapıldığı, 6 Temmuz tarihindeki komisyon toplantısına katıldığında ise tüzüğün tartışmalı bazı maddeleri dışında komisyonun tasarruf yetkisi bulunmadığını ve bunun da hukuki olmadığını belirtti.

Öte yandan, Galatasaray Tüzük Tadil Genel Kurul Başkanı olan Duygun Yarsuvat ise daha sonra kürsüye gelerek yaptığı açıklamada, Süheyl Batum'un istifasını Divan Kurulu değil, Genel Kurul başkanlığına sunması gerektiğini söyledi.

-MÜKERREM TAŞÇIOĞLU'NDAN AÇIKLAMA-

İlk yapılan Tüzük Tadil Genel Kurulu'nun ertelenmesi sonrası, ''Bunun olmasını sağlayanların ele başlarını tespit edip, Disiplin Kurulu'na vereceksin'' diyerek tepkisini dile getiren Mükerrem Taşçıoğlu, bu isteğinden vazgeçti.

Daha sonra isimleri tespit ederek Disiplin Kurulu'na vermek için çalışma yaptığını yazılı olarak anlatan Taşçıoğlu, ancak bu durumun kulüpte ekstra sıkıntıya neden olmaması için isteğinden vazgeçtiğini aktardı.

Ayrıca, Galatasaray Divan Kurulu'nun ağustos ayında toplanmayacağı, eylül ayında ise Ramazan Bayramı nedeniyle toplantının 15 Eylül Çarşamba günü olacağı belirtildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı