Lig şampiyonunu playoff sonucuyla belirleyen en kayda değer lig Belçika. Belçika'da ligin normal sezonunu ilk altı sırada bitiren takımlar bir "şampiyonluk playoff"u oynuyor. Takımlar normal sezonda aldıkları puanların yarısını playoff'a taşırken, buçuklu puanlar yukarı yuvarlanıyor. Playoff sonunda puan eşitliği yaşanması hâlinde ise yukarı yuvarlanan yarım puanlar geri alınıyor.

İsrail'de oynanan playoff da Belçika'dakine benziyor. Orada da playoff ilk altı takımla ve normal sezondaki puanların yarısı taşınarak oynanıyor.

Andorra, Güney Kıbrıs, San Marino...
FIFA sıralamasında Avrupa'nın en gerisinde yer alan Andorra'da da playoff sistemi uygulanıyor. Sekiz takımlı ligde normal sezonu ilk dört sırada tamamlayan kulüpler, tüm puanlarını taşıdıkları playoffta birbirleriyle ikişer maç daha oynuyor. Normal sezonda son dörtte kalan diğer kulüpler de bir "düşme playoff"u oynuyor.

Güney Kıbrıs'ta uygulanan playoff sisteminde de ilk dört takım tüm puanlarını playoff'a taşıyor ve Andorra'daki gibi altışar maç daha yapıyorlar.

San Marino'da ligin normal sezonu iki grup hâlinde oynanıyor. Daha sonra ise eleme usulü bir playoff oynanıyor. Ligde grup birincileri bu playoffun ilk iki turunda oynamıyor. Bu playoffta iki yenilgi alan takım elenirken, sona kalan iki takım tek maç üzerinden final oynuyor. Kazanan şampiyon oluyor.

Hollanda'da tepki almıştı

Bunun dışında playoff, Hollanda ve Yunanistan gibi ülkelerde Avrupa Kupaları'na katılacak takımları belirlemek için kullanılıyor. Hollanda'da başlangıçta şampiyonun ardından Şampiyonlar Ligi'ne gidecek ikinci takımı belirlemek için kullanılan playoff, futbolseverlerden ve kulüplerden gelen yoğun tepkiler üzerine yalnızca UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak takımları belirlemek üzere kullanılmaya başlandı. Yunanistan'da ise playofflarda kullanılan katsayılandırma sisteminde ligden getirilen puanların çok az olması, playoff'a kalmayı garantileyen takımların ligi bırakarak kendilerine Şampiyonlar Ligi'ni getirecek playoff hazırlıklarına başlamasına neden olduğu için eleştiriliyor.


Eurosport - Dağhan Irak